Швеция продължи с класика, Мексико с късмет (видео)

27 юни 2018 | 18:58 - Обновена
Швеция изигра много силен мач и отнесе Мексико с 3:0. Скандинавците отбелязаха и трите гола през второто полувреме. Защитникът Аугустинсон откри резултата малко след почивката, капитанът Гранквист направи 2:0 от дузпа в 62-ата минута, а след автогол на Алварес резултатът стана 3:0.

Отборът на Яне Андерсон показа изключителен характер, като преодоля болезнената загуба от Германия с гол в последната минута и от трудна ситуация в крайна сметка завърши на първо място в група F. Мексико пък бе на косъм от отпадане и трябва да благодари на слабата Германия, която не само не успя да отбележи гол на Южна Корея, но и допусна загуба. Така мексиканците завършиха втори и се класираха за осминафиналите.

Това беше десети двубой между двата отбора, но втори на световното първенство. При предишния сблъсък на тази сцена шведите спечелиха с 3:0 в груповата фаза през 1958 г. на първенството, на което бяха домакини.

МЕХ

В двата отбора нямаше никакви промени от съставите от предишните им срещи в групата. За първи път в 50-те мача на Хуан Карлос Осорио наставникът разчита на един и същ състав в два поредни мача.

Шведите упражниха натиск от първата минута. Те показаха, че са забравили болката от победния гол на Германия в последната минута, и се хвърлиха в атаки. Още във втората минута те пропуснаха добра възможност да открият резултата. Ларсон центрира от фаул, но Гранквист не успя да засече топката към мрежата. Малко по-късно съдията отсъди нарушение за игра с ръка на вратаря на Мексико. Реферът прецени, че Очоа е пипнал топката извън наказателното поле, въпреки че той не излезе от него, а бе на линията. Форсберг отправи хубав удар от фаула, на Очоа се начеси отлично.

Мексиканците бяха прибрани, като разчитаха на контраатаки, но изглеждаха доста уязвими в защита. След поредното статично положение пред тяхната врата в 13-ата минута Гранквист смали към Берг, но нападателят не успя да намери целта.

Отборът на Осорио организира отлична бърза атака в 18-ата и стигна до първото си голово положение. Лозано намери Карлос Вела на добра позиция, а след изстрела топката мина близо до дясната греда, като част от зрителите на стадиона дори помислиха, че е влязла в мрежата. Швеция отговори с поредната си опасност и удар на Форсберг над вратата.

След половин час игра шведите поискаха дузпа за игра с ръка на Хавиер Ернандес в наказателното поле. Съдията отиде да види видеоповторение на ситуацията и прецени, че няма нарушение. Наставникът на скандинавците Яне Андерсон беснееше пред резервната скамейка, а секунди по-късно неговите играчи пропуснаха поредната възможност, като Очоа отново бе на висота. Първото полувреме завърши със силен удар на Берг от външната страна на мрежата.

С началото на втората част мексиканците опитаха да бъдат по-агресивни и се изнесоха в по-предни позиции. Съперникът им обаче нямаше намерение да променя подхода си и продължи да създава положения. В 50-ата минута Швеция най-накрая успя да прати топката в мрежата зад Очоа. С малко късмет кълбото стигна до Аугустинсон, а бранителят стреля със сила и откри резултата с първия си гол за националния отбор.

След попадението скандинавците не спряха да атакуват. Те доминираха, но продължиха да пропускат. Форсберг нанесе неточен удар от добра позиция, а малко по-късно Аугустинсон отново бе изпуснат от отбраната на Мексико, но този път не намери целта.

Швеция загуби Себастиан Ларсон, който напусна терена на носилка и бе заменен от Свенсон. Тимът на Андерсон обаче стигна до втори гол. Ектор Морено повали Маркус Берг и съдията посочи бялата точка, а капитанът Андреас Гранквист реализира дузпата за 2:0.

След втория гол шведите заиграха по-спокойно, а Мексико тръгна в хаотични атаки, защото рискуваше отпадане при гол на Германия в другия мач. В нападенията на “ацтеките” обаче нямаше идеи, а по-скоро паника. В 74-ата минута ситуацията за мексиканците се усложни още повече. Едсон Алварес си отбеляза автогол и резултатът стана 3:0. Бранителят опита да изчисти, топката се отклони от ръката му и влезе в мрежата.

В заключителните минути мексиканците стигнаха до едно-две положения, но като цяло започнаха да чакат крайния резултат от другата среща. Те останаха на терена и имаха повод да се радват, тъй като Южна Корея победи Германия и ги класира за осминафиналите, където ще се изправят срещу победителя в група Е, в която лидер преди последните мачове е Бразилия.

МЕКСИКО - ШВЕЦИЯ 0:3
0:1 - Аугустинсон (50)
0:2 - Гранквист (62-д)
0:3 - Алварес (74-авт)

МЕКСИКО: Очоа, Гаярдо, Морено, Салседо, Алварес, Ерера, Гуардадо, Вела, Лозано, Лаюн, Ернандес

ШВЕЦИЯ: Олсен, Аугустинсон, Гранквист, Линдельоф, Лустиг, Форсберг, Екдал, Ларсон, Клаесон, Тойвонен, Берг

Орибе Пералтавлиза Орибе Пералта
88' Микаел Лустиг  Микаел Лустигжълт картон
Мигел Лайунжълт картон Мигел Лайун  86'
80' Албин Екдал  Албин Екдализлиза
Оскар Хилйемарк  Оскар Хилйемарквлиза
Андрес Гуардадоизлиза Андрес Гуардадо  75'
Хесус Коронавлиза Хесус Корона
74' Едсон Алварес  Едсон Алваресавтогол
68' Маркус Берг  Маркус Бергизлиза
Исаак Телин  Исаак Телинвлиза
Хесус Гаярдоизлиза Хесус Гаярдо  65'
Марко Фабианвлиза Марко Фабиан
62' Андреас Гранквист  Андреас Гранквистдузпа
Ектор Мореножълт картон Ектор Морено  61'
57' Себастиан Ларсон  Себастиан Ларсонизлиза
Густав Свенсон  Густав Свенсонвлиза
50' Лудвиг Аугустинсон  Лудвиг Аугустинсонгол
26' Себастиан Ларсон  Себастиан Ларсонжълт картон