Колумбия се развихри и изхвърли Полша (видео)

24 юни 2018 | 22:54 - Обновена
Колумбия изигра много силен двубой и отнесе Полша с 3:0 във втори мач от група H на световното първенство. Южноамериканците запазиха шансове за класиране на осминафиналите, но ще трябва да демонстрират качествата си и срещу Сенегал, за да продължат напред. Поляците вече нямат шансове за участие в следващата фаза.

Завръщането на Хамес Родригес в стартовия състав оказа сериозно въздействие и тимът на Хосе Пекерман летеше, особено след почивката. Голмайсторът от миналото световно бе в основата на повечето опасни атаки, както и крилото на Ювентус Хуан Куадрадо.

Хамес подаде на Йери Мина за първия гол в мача малко преди почивката, а бранителят се разписа след удар с глава. Фалкао направи 2:0 в 70-ата минута, а подаване на Хамес към Куадрадо доведе до третия гол в 75-ата минута.
В тима на Полша имаше четири промени от загубата от Сенегал. Ковначки, който се включи добре като резерва в първия мач, започна за сметка на Кросицки. Глик не успя да се възстанови от контузия в рамото. Беднарек замени Ционек в центъра на защитата. Блашиковски пък е сменен от Березински, а халфът на Лудогорец Горалски влиза на мястото на Милик.

Йери Мина трябваше да се справя с Левандовски. Бранителят бе включен от Пекерман в защитата. Голмайсторът на световното първенство през 2014 г. Хамес Родригес също бе сред титулярите, след като игра половин час в първия мач срещу Япония.

Двата отбора започнаха агресивно двубоя, като поляците имаха превес. Единоборствата от първата минута показаха, че битката ще е за всеки сантиментър, тъй като точките са жизненоважни. Полша стигна до няколко ъглови удари в първите минути, а и пробва няколко центрирания към Левандовски, но защитата на съперника се справи.
Колумбийците организираха първа добра атака в деветата минута. В нейната основа бе звездата на тима Хамес Родригес, но тя не завърши с опасен удар, а топката стигна до Шчесни без да го затрудни. След първоначалния опит за натиск на Полша постепенно отборът на Хосе Пекерман изнесе играта и започна да играе доста по-често с топката, а битката се концентрира в средата на терена.

Атаките на Колумбия ставаха все по-опасни, но футболистите в нападението на южноамериканците така и не успяваха да стигнат до удар, който да затрудни вратаря на съперника. Нападенията на тима в повечето случаи завършваха със сгрешено подаване в момента, в който трябваше някой да бъде изведен на стрелкова позиция. Фалкао на два пъти провали добри атаки. Първия път той много неточно насочи топката към Хамес, а в 25-ата минута не успя да намери Куадрадо.

След половин час игра, в който играчите се раздаваха и водеха сериозна битка, но не създадоха нито едно голово положение, Пекерман трябваше да извърши принудителна смяна. Абел Агилар напусна терена на носилка и Урибе влезе на негово място.

Един от най-активните на терена бе Хуан Куадрадо. Играчът на Ювентус отправи първия удар в очертанията на вратата. Той проби отдясно и стреля, но от много малък ъгъл и Шчесни се справи. Вратарят на поляците обаче трябваше да вади топката от мрежата в 40-ата минута. Тогава отлична комбинация завърши с меко центриране на Хамес към Йери Мина, а бранителят изпревари Шчесни и с глава откри резултата.

След почивката Колумбия продължи да има предимство. След като поведе, тимът на Пекерман можеше да стои изтеглен малко по-назад и да разчита на бързи контраатаки. Те на няколко пъти се развиха отлично отдясно чрез Куадрадо. В 51-ата минута крилото на Ювентус бе изведен отлично, а той намери Фалкао, но нападателят стреля неточно над вратата, като за пореден път от началото на срещата остана длъжник на отбора.

В 58-ата минута великолепно дълго подаване изведе Левандовски сам срещу вратаря на Колумбия. Нападателят на Байерн успя прекрасно да спре топката и стреля, но Оспина бе излязал навреме и скъси ъгъла, като блокира удара. Това бе първият момент от началото на срещата, в който поляците успяха да изненадат защитата на южноамериканците, които като цяло контролираха случващото се на терена.

Съвсем заслужено колумбийците стигнаха до втори гол и с това си осигуриха по-спокойни последни минути на срещата. Капитанът на тима Радамел Фалкао се реваншира за провалените атаки по-рано в срещата и в 70-ата минута направи резултата 2:0. Кинтеро даде извеждащия пас, а защитата на Полша не успя да се ориентира, като остави Фалкао непокрит.

Пет минути по-късно интригата в двубоя приключи след нова прекрасна атака на Колумбия. Действията на южноамериканците за пореден път се оказа прекалено бързи за бранителите на съперника. Хамес Родригес с изключително подаване намери нахлуващия през центъра Куадрадо, за когото не бе особен проблем да надбяга преследващите го защитници и да насочи топката покрай Шчесни.

Полша можеше да стигне до почетен гол, но Оспина бе на ниво. Вратарят първо се справи с удар на Криховяк отблизо, а след това отрази и далечен и мощен изстрел на Левандовски.

ПОЛША - КОЛУМБИЯ 0:3
0:1 - Мина (40)
0:2 - Фалкао (70)
0:3 - Куадрадо (75)

ПОЛША: Шчесни, Паздан, Беднарек, Пишчек, Горалски, Криховяк, Рибус, Березински, Зелински, Ковначки, Левандовски
КОЛУМБИЯ: Оспина, Мохика, Мина, Санчес, Ариас, Бариос, Агилар, Кинтеро, Хамес Родригес, Куадрадо, Фалкао

Камил Гликвлиза Камил Глик
78' Радамел Фалкао  Радамел Фалкаоизлиза
Карлос Бака  Карлос Бакавлиза
75' Хуан Куадрадо  Хуан Куадрадогол
73' Хуан Кинтеро  Хуан Кинтероизлиза
Джеферсон Лерма  Джеферсон Лермавлиза
Бартош Бережинскиизлиза Бартош Бережински  72'
Лукаш Теодорчиквлиза Лукаш Теодорчик
70' Радамел Фалкао  Радамел Фалкаогол
Ян Беднарекжълт картон Ян Беднарек  61'
Давид Ковначкиизлиза Давид Ковначки  57'
Камил Гросицкивлиза Камил Гросицки
40' Йери Мина  Йери Минагол
32' Абел Агилар  Абел Агиларизлиза