Най-много голове: Златан Ибрахимович (62)

Площ: 450 295 km2
Столица: Стокхолм
Валута: Крона
Официален език: Шведски

Националният отбор на Швеция има 12 участия на Световни първенства. За първи път “тре кронур” е на Мондиал през 1934 година. В първия кръг тимът се изправя срещу Аржентина и печели с 3:2. но на четвъртфиналите губи с 1:2 от Германия. Четири години по-късно във Франция в първия кръг шведите трябва да играя срещу отбора на Австрия, но срещата се проваля поради изострената ситуация в Европа. Тъй като в същото време Австрия е в политическа криза и е принудена да се присъедини към Германия, австрийския национален отбор спира участието си в първенството и Швеция продължава напред без игра. В последвалия четвъртфинален мач, отборът на Швеция побеждава Куба с 8:0. В полуфиналната среща с отбора на Унгария, Швеция губи с 1:5.

През 1950 година в Бразилия Швеция попада в група с Италия и Парагвай, а Индия се отказва от участие. С победа срещу Италия и равенство срещу Парагвай, шведите печелят групата си. Във финалната група компания на Швеция правят Бразилия, Уругвай и Испания. В първия си мач скандинавците са разбити с 1:7 от Бразилия, а след това губят с 2:3 от Уругвай. В последния си мач Швеция побеждава Испания с 3:1 и така печели първите си бронзови медали от световно първенство.

През 1958-а Швеция е домакин на Мондиала и постига най-големия си успех - сребърните медали. В трета група Швеция побеждава Мексико и Унгария и завършва наравно с Уелс. На четвъртфиналите съперник е СССР. С два гола през второто полувреме Швеция успява да елиминира “сборная“ и се класира на полуфинал. Там опонент е победителят от предишното световно първенство ФРГ. В началото германците повеждат, но шведските футболисти показват характер и осъществяват пълен обрат до 3:1, детронирайки световния шампион. На финала на 29 юни 1958 година Швеция се изправя срещу Бразилия. домакините откриват резултата, но бразилският отбор обръща мача в своя полза с голове на Пеле, Вава и Марио Загало и печели мача с 5:2.

Следват два Мондиала без участие на Швеция, след кето идват три последователни участия, като само през 1974-а е премината груповата фаза. Във вторите групи обаче Швеция не успява да се пребори с ФРГ и Полша и отпада преди разпределението на медалите. Следват още две първенства без шведско участие, а пред 1990-а отпадане в групите след три загуби.

На световното първенство през 1994 Швеция попада в група с Бразилия, Русия и Камерун, където завършва на второ място, след победа над Русия с 3:1 и равенства с Камерун и Бразилия. На осминафиналите Швеция побеждава Саудитска Арабия с 3:1, а на четвъртфиналите среща Румъния и след дузпи продължава напред към полуфинала. Там съперник е Бразилия. Въпреки превъзходството си през целия мач, бразилците не успяват да отбележат до 80-тата минута, когато Ромарио успява да отбележи с глава. В мача за бронзовите медали в Лос Анджелис Швеция побеждава България с 4:0, с което печели третото място.

През 1998 “тре кронур” не участва, а през 2002 и 2006 година стига до осминафиналите, като първо отпада от Сенегал, а след това от Германия. Следват още два Мондиала без шведско участие.

За Русия 2018 Швеция се класира, след като поднася една от най-големите изненади, отстранявайки Италия на бараж. На финалите тимът дори печели групата си, а после отпада на 1/4-финалите от Англия.