Уелс спечели групата на България и се изкачи при най-добрите (видео)

19 ноември 2020 | 00:24 - Обновена
  • копирано
  • 0
Уелс победи с 3:1 Финландия и завърши на първо място в група 4 от Лига "В" в Лигата на нациите, в която беше и България. По този начин "драконите" спечелиха промоция за елитната дивизия в турнира. Головете за домакините вкараха Хари Уилсън, Даниел Джеймс и Киийфър Мур, а Теему Пуки се разписа за финландците.

Уелс държеше ситуацията в групата под контрол. "Драконите" знаеха, че ще запазят първото си място дори и при равенство, без да зависят от други обстоятелства и резултати. Финландците запазиха шансове да финишират като победители в групата с успеха над България (2:1), но трябваше задължително да спечелят и в Кардиф.

През септември двата тима се срещнаха в Хелзинки и Уелс се наложи с 1:0. Другите три победи на тима в групата бяха постигнати със същия резултат. Финландците пък нямаха равенство в 21 поредни срещи.

В отсъствието на Райън Гигс домакините бяха водени от Роб Пейдж. В състава го нямаше наказаният Бен Дейвис, но Гарет Бейл беше на линия. До звездата на Тотнъм в предни позиции започна Даниел Джеймс, а Хари Уилсън и Рийс Норингтън-Дейвис стартираха по двата фланга.
Финландия беше без контузения Йоел Похянпало и наказания Тим Спарв. Селекционерът Марку Канерва пусна в атака Теему Пуки и Расмус Шулер.

Мачът започна с натиск на домакините и пропуск на Норингтън-Дейвис, но и намесата на Лукаш Храдецки си струваше. В 12-ата минута Йере Уронен повали откъсващия се Хари Уилсън и получи директен червен картон. Бейл пък можеше да открие резултата от прекия свободен удар, но Храдецки отново спаси.
В средата на полувремето Гарет Бейл засече добро центриране от фланга, но за пореден път Храдецки показа отличен рефлекс и запази нулевото равенство. Той обаче нямаше какво да стори в 29-ата минута, когато Бейл подаде на Хари Уилсън и той откри резултата.

Интригата на практика изчезна в самото начало на второто полувреме, когато Даниел Джеймс с мощен шут покачи на 2:0. В 63-ата минута звездата на гостите Пуки върна един гол след комбинация с Робин Лод, но в 84-ата Даниел Джеймс асистира на Кийфър Мур и той реши всичко в полза на Уелс.
"Драконите" завършиха кампанията си само с един допуснат гол - този днес, и заслужено се изкачват в Лига "А".

Финландия остана на второ място в групата, трети са ирландците, а България завърши последна и изпадна.

Итън Ампаду Итън Ампаду15 Glen Kamara6 Glen Kamara
Rhys Norrington-Davies Rhys Norrington-Davies17 Daniel O'Shaughnessy15 Daniel O'Shaughnessy
Итън Ампадужълт картон Итън Ампаду  76'
73' Rasmus Schueller  Rasmus Schuellerизлиза
Onni Valakari  Onni Valakariвлиза
63' Теему Пуки  Теему Пукигол
Хари Уилсънгол Хари Уилсън  29'
12' Йере Уронен  Йере Уроненчервен картон