Сърбия оцеля с разгром срещу Русия и помощ от Унгария (видео)

18 ноември 2020 | 23:59 - Обновена
  • копирано
  • 1
Сърбия съумя да запази мястото си в Лига "В" на Лигата на нациите, въпреки че преди последния кръг това изглеждаше почти невъзможно. Сърбите можеха да оцелеят само с победа срещу Русия, но в същото време трябваше Турция да загуби от Унгария. На "Райко Митич" в Белград домакините постигнаха разгромен успех с 5:0, а унгарците надвиха Турция с 2:0 и по този начин големият губещ се оказаха южните ни съседи.

Победител в групата стана Унгария, която спечели промоция за Лига "А". Маджарите събраха 11 точки, руснаците останаха втори с 8, а Сърбия и Турция завършиха с по 6, но сърбите са трети заради по-добрите си показатели в преките двубои.

Настроението в лагера на "орлите" беше минорно, след като тимът се провали в решителния бараж срещу Шотландия и не успя да се класира за Евро 2020. Освен това, съставът на Любиша Тумбакович имаше само една победа през календарната година.

Русия се класира безпроблемно за еврофиналите, а в Лигата на нациите се очерта като фаворит в групата след двете победи на старта, но в следващите три "Сборная" взе само 2 точки и постави спечелването на промоция за Лига "А" под въпрос.

Александър Митрович и Лука Йович поведоха нападението на Сърбия, а петимата в средата на терена бяха Филип Младенович, Неманя Максимович, Неманя Гудел, Михайло Ристич и Неманя Радонич. Заради положителните тестове за коронавирус от състава отпаднаха Сергей Милинкович-Савич и Дарко Лазович.

Селекционерът на Русия не можеше да използва цели 12 футболисти, начело със звездите Артьом Дзюба, Фьодор Смолов, Марио Фернандес и Александър Головин. На върха на атаката започна Антон Заболотний, а по крилата действаха братята Миранчук. В халфовата линия бяха Александър Ерохин, Магомед Оздоев и Далер Кузяев от Зенит, а ветеранът Юрий Жирков записа своя мач номер 100 за националния отбор.
В началните минути защитникът на гостите Игор Дивеев пострада и носът му беше разбит, но футболистът на ЦСКА (Москва) се върна в игра. Сърбите пък поведоха при първата си опасна атака. Точен беше Неманя Радонич, който с лекота преодоля Оздоев, а при удара му се получи и рикошет, който заблуди Гилерме.

Заболотний пропусна да изравни в 21-ата минута, а в 25-ата Йович удвои аванса на домакините. Нападателят на Реал Мадрид засече с глава центриране на Младенович и покачи на 2:0. Малко по-късно Радонич се контузи и на неговото място влезе Душан Влахович, а Заболотний още веднъж стреля над гредата от удобна позиция.
В 41-ата минута Сърбия вкара и трети гол. Лука Йович получи топката пред наказателното поле и стреля, но Гилерме изби. Топката обаче попадна на крака на Влахович, който не сбърка. В самия край на полувремето Младенович напредна необезпокояван по левия фланг и центрира към Йович, а той беше точен с глава.

Руснаците не можеха да осъзнаят какво им се случва, а това не се промени и през второто полувреме, въпреки че Черчесов направи цели 4 смени на почивката. Логично, петият гол не закъсня. Негов автор стана Филип Младенович в 64-ата минута след подаване на Влахович и хубав диагонален шут.
До края резултатът можеше да набъбне още, ако не бяха няколко добри намеси на резервния страж Сослан Джанаев, а Денис Черишев пропусна да вкара поне почетен гол за Русия.

Руснаците допуснаха общо 8 гола в последните си два мача, след като в предишните 4 бяха получили 4 попадения.

Неманя Гуделжълт картон Неманя Гудел  89'
Александър Митровичжълт картон Александър Митрович  82' Иван Обляков  Иван Обляковжълт картон
72' Антон Заболотний  Антон Заболотнийизлиза
Денис Черишев  Денис Черишеввлиза
Филип Младеновичгол Филип Младенович  64'
49' Антон Заболотний  Антон Заболотнийжълт картон
47' Юрий Жирков  Юрий Жирковжълт картон