Италия наказа Полша и взе полпозишън (видео)

15 ноември 2020 | 23:39 - Обновена
  • копирано
  • 1
Напук на безкрайните си проблеми тимът на Италия изигра много силен мач и заслужено надви Полша с 2:0 като домакин в среща от Група 1 на Дивизия “А” от Лигата на нациите. Жоржиньо (27’-дузпа) и Доменико Берарди (82’) донесоха победата на стадиона в Реджо Емилия. По този начин “скаудра адзура” излезе начело в групата с точка преднина преди Нидерландия, който по-рано през деня срази Босна и Херцеговина с 3:1. Поляците вече са трети, но също имат шанс да финишират начело. Последният кръг е в сряда, като победителят в групата ще играе на финалите на турнира.

Италианците бяха с човек повече от 77-ата минута нататък, след като бившият халф на Лудогорец Яцек Горалски получи червен картон след две груби нарушения срещу Андреа Белоти.

Липсата на ВАР в Лигата на нациите остави без отговор няколко дискусионни ситуации. През първото полувреме попадение на Лоренцо Инсиние не беше зачетено заради нарушение срещу вратаря. След това пък Роберт Левандовски можеше и да бъде изгонен заради удар без топка спрямо Алесандро Бастони. В 73-ата минута пък домакините настояваха за дузпа за игра с ръка на Ян Беднарек. Технологията обаче не е в употреба тук и съответно въпросните положения бяха подминати.

След като селекционерът на домакините Роберто Манчини се лекува от коронавирус, неговият асистент Алберико Евани водеше тима и тази вечер. От състава липсваха куп имена заради травми, положителни или неясни резултати от тестове за COVID-19, или заради забрана да се присъдинят към групата от мерки за безопасност. Лоренцо Инсиние, Андреа Белоти и Федерико Бернардески започнаха в предни позиции. Младият защитник на Интер Алесандро Бастони отново беше сред стартовите 11, както беше и в проверката с Естония преди дни. Леонардо Бонучи е аут заради контузия. Мануел Локатели беше в халфовата линия до Жоржиньо и Николо Барела.

Очаквано Роберт Левандовски поведе поляците, а на вратата застана стражът на Ювентус Войчех Шчесни.

По-рано тази есен “дружина полска” и “скуадра адзура” направиха 0:0 във Варшава в първия сблъсък помежду си.

Бернардески отправи първия опасен удар в 7-ата минута, но съотборникът му в торинския гранд Шчесни отрази.
Топката стигна до вратарят на домакините Джанлуиджи Донарума чак в 19-ата минута.
Секунди по-късно Лоренцо Инсиние изпрати кълбото в мрежата на поляците, но попадението не беше зачетено, защото според съдиите Белоти е попречил на Шчесни да се намеси, блокирайки го с тяло.

В 22-ата се стигна до спорна ситуация, при която след единоборство Левандовски по-скоро удари Бастони в лицето, но не последва наказание за голаджията на Байерн (Мюнхен). В турнира няма ВАР.

И все пак "скуадрата" поведе в резултата. В 27-ата Жоржиньо вкара от наказателен удар, маркиран за задържане в наказателното поле на Белоти от страна на Гжегож Криховяк.

Италианците продължиха да доминират и след попадението, докато съперникът трудно организираше атаки.

На полувремето селекционерът на Полша Йежи Бженчек извърши тройна смяна в стремежа си да обърне развоя на нещата. И само за първите две минути на втората част гостите създадоха две положения.

В 53-ата обаче шансът беше на страната на тима от Варшава, след като топката мина на сантиметри до гредата. При аналогична ситуация шест минути след това Шчесни спаси изстрела на Инсиние.
В 62-ата минута напрежението се покачи, след като бившият халф на Лудогорец Яцек Горалски влезе много остро в краката на Белоти и за малко не го контузи. Полякът получи жълт картон за това.

В 66-ата, секунди след влизането си в игра, Доменико Берарди засече от въздуха и топката не беше далеч от мрежата на Шчесни, но все пак излезе в аут.

Отсъствието на ВАР си каза думата и в 73-ата минута. Тогава Белоти шутира към вратата, а топката срещна ръката на Ян Беднарек, като това беше в наказателното поле. Ръката на бранителя на гостите не беше прилепена към тялото му, като в случая беше зад гърба му. Съдията Клеман Тюрпен обаче не посочи бялата точка.
В 77-ата Горалски отново влезе грубо в тялото на Белоти и беше изгонен след втори жълт картон.
Поредна отлична намеса на Шчесни в 81-вата съхрани шансовете на поляците. В случая стражът отрази бомбен шут на Емерсон.
Минута по-късно обаче Италия все пак поведе с 2:0. Берарди беше точен с удар в близкия ъгъл.

Това беше всичко интересно, защото след този гол поляците се предадоха и не сториха нищо.

Стефано Окака Чукавлиза Стефано Окака Чука
77' Яцек Горалски  Яцек Горалскичервен картон
74' Карол Линети  Карол Линетиизлиза
Аркадиуш Милик  Аркадиуш Миликвлиза
Федерико Бернардескиизлиза Федерико Бернардески  64'
Доменико Берардивлиза Доменико Берарди
62' Яцек Горалски  Яцек Горалскижълт картон
46' Якуб Модер  Якуб Модеризлиза