Обрат с хеттрик зарадва Шотландия и свърши работа и на България (видео)

20 ноември 2018 | 23:39 - Обновена
Шотландия спечели първото място в Група 1 на Лига "С" и си осигури промоция в по-горната дивизия на Лигата на нациите, след като постигна обрат и победа с 3:2 над Израел на "Хемпдън Парк". Берам Каял изведе гостите напред в деветата минута, но шотландците направиха обрат още до почивката след два гола на Джеймс Форест (34', 43'). През второто полувреме Форест оформи своя хеттрик (64'), но Еран Захави (75') върна Израел в мача. В драматичните заключителни минути Алан Макрегър трябваше да се намесва решително, за да съхрани победата на Шотландия.

Този резултат бе важен и за България, тъй като едно от условията за това нашият национален отбор да попадне в трета урна за жребия за квалификациите за Евро 2020 бе Шотландия да спечели своята група.

Алекс Маклийш заложи на същия състав, който в събота победи с 4:0 Албания.

Двубоят започна по неприятен начин за домакините, които още в деветата минута бяха наказани от бившия играч на Селтик Каял, който нанесе много техничен удар от 25 метра, пращайки топката в далечния ъгъл на Макгрегър.

В 34-тата минута Тават блокира изстрел на Армстронг, но топката стигна до Форест около точката за дузпа. Крилото направи едно докосване, след което стреля силно в ъгъла за 1:1. Две минути преди почивката отново Форест бе на гребена на вълната. Едно дълго подаване на Робъртсън бе отклонено от Флетчър и попадна в Кристи, който пусна топката на пътя Форест - 2:1.

В 64-тата минута Форест оформи своя хеттрик. В основата на атаката отново бе Робъртсън, който намери Фрейзър. Последният нахлу в наказателното поле, след което върна към нападателя - 3:1.

Израел успя да се върне в мача 1/4 час преди края, когато Захави намали с великолепен удар от границата на наказателното поле.

Две минути преди края малко не достигна на гостите дори да изравнят, но Макрегър се намери блестящо и спаси удар на Хемед, който излезе на чиста позиция. Шотландия завърши груповата фаза с девет точки, докато Израел остана с шест. Албания зае последното място с три пункта.
Скот Мактоминейвлиза Скот Мактоминей
86' Omri Ben Harush  Omri Ben Harushжълт картон
85' Талеб Тавата  Талеб Таватаизлиза
Томер Хемед  Томер Хемедвлиза
Ryan Christieизлиза Ryan Christie  76'
Graeme Shinnieвлиза Graeme Shinnie
Стюарт Армстронгизлиза Стюарт Армстронг
Мат Филипсвлиза Мат Филипс
75' Еран Захави  Еран Захавигол
73' Dor Peretz  Dor Peretzизлиза
Dia Saba  Dia Sabaвлиза
70' Dor Peretz  Dor Peretzжълт картон
67' Loai Taha  Loai Tahaизлиза
Алмог Коен  Алмог Коенвлиза
James Forrestгол James Forrest  64'
52' Loai Taha  Loai Tahaжълт картон
James Forrestгол James Forrest  43'
Callum McGregorжълт картон Callum McGregor  40'
James Forrestгол James Forrest  34'
9' Берам Каял  Берам Каялгол