България изпусна Словения и завърши на второ място (видео+галерия)

19 ноември 2018 | 23:35 - Обновена

Националният отбор на България не успя да победи Словения и остана на второ място в крайното класиране на група 3 в Лига "С" от Лигата на нациите. "Трикольорите" стигнаха само до 1:1 срещу Йосип Иличич и компания, като завършиха кампанията с 11 точки. Момчетата на Петър Хубчев се раздадоха в мразовитата столична вечер, но това не се оказа достатъчно, за да спечелят първото място, което остана за Норвегия. Скандинавците взеха очакваната си победа в Никозия над Кипър с 2:0, като завършиха еднолично на върха с 13 точки и се изкачват в Лига "Б".

"Лъвовете" пък могат да съжаляват, че не успяха да завършат турнира с победа. Родните национали първо поведоха чрез резервата Галин Иванов в 68-ата минута, но в 75-ата минута Зайц матира Гошо Петков, който спаси тима от загуба в 91-ата минута, когато Роман Безяк остана сам срещу него. В предишните минути обаче колегата му Белец беше страхотен, като спря последователно Костадинов, Василев и Ивелин Попов, които излязоха на чисти позиции. Представителният ни състав започна кампанията с три поредни победи срещу всички съперници в групата, но след това загуби в Осло, преди да завърши с две поредни равенства, в които при повече класа в атака можеше да спечели и сега да бъде полуфиналист в Лига "С".
Преди началото на днешните мачове в групата България бе с равни точки с лидера Норвегия, като и двата тима имаха по 10. В преките двубои те също бяха с абсолютно равни показатели, след като си размениха по една победа с по 1:0. Скандинавците обаче имаха предимство в головата разлика, която бе 5:2, докато нашата бе 6:4. Именно затова България очакваше или издънка на скандинавците, или трябваше да постигне победа с по-голям резултат от Норвегия.
Селекционерът Петър Хубчев направи три промени в състава от равенството 1:1 срещу Кипър преди дни. Освен Тодор Неделев, който бе наказан, Божидар Краев, който е болен, Галин Иванов остана на пейката, а на тяхно място излязоха Николай Димитров, Станислав Костов и Спас Делев. Хичо бе титуляр за първи път от 2010 година, а Костов направи дебют от първата минута за "трикольорите". Делев пък излезе за първи път през този турнир сред 11-те.
България - Словения@@@
Вратарят Георги Петков подобри своя собствен рекорд. В Никозия стана най-възрастният страж в Европа с официален мач за националния отбор - 42 години и 253 дни. Пред него в защита започнаха Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Неделяков. Георги Костадинов, Симеон Славчев бяха опорните халфове, докато Николай Димитров, Ивелин Попов и Спас Делев действаше зад Станислав Костов.

Звездата на гостите Иличич се завърна за Словения, като беше най-опасният играч на съперника.

България - Словения@@@ Преди срещата ръководството на БФС припомни с видео материал за 25-годишния юбилей от "Парк де Пренс", който беше отпразнуван преди два дни.

Едва няколко хиляди зрители посетиха срещата в много студеното време на стадион "Васил Левски".

Първият точен удар беше на Страхил Попов, който стреля отдалеч в 9-ата минута, но Белец без проблем спаси. Вербич направи голям пропуск в 11-ата минута. Той засече остро центриране на Безяк, но за щастие на Петков топката мина над гредата.

В 15-ата минута Костов пропусна добра възможност, когато прати топката над вратата след подаване на Недялков. Последваха равностойни минути с много битка на терена. Нападателят Костов след самостоятелна акция стреля силно в 33-ата минута, но отново малко над гредата. Последва добър пробив на Костадинов, който доведе само до ъглов удар.

Втората част започна с две опасни центрирания пред Петков. После България натисна, но Ивелин Попов пропусна с глава в 49-ата минута. Капитанът беше намерен от Страхил Попов и прати коженото кълбо в ръцете на Белец.

Костов беше заменен от Василев, а Иличич пропусна отличен шанс в 62-ата минута. България - Словения@@@ Галин Иванов влезе на мястото на Димитров, като смените дадоха свежест в атаката. Така при поредното центриране на Страхил Попов, Иванов с плонж вкара своя дебютен гол за България. Това се случи в 68-ата минута, а асистенцията пък беше четвърта за десния защитник в турнира. "Лъвовете" вече имаха нужда от още два гола, за да стана първи, след като Норвегия имаше комфортен аванс.

Петър Занев влезе на мястото на Спас Делев, а Недялков отиде по-напред, но за съжаление Зайц изравни в 75-ата минута, когато беше оставен непокрит и не остави шансове на Петков. Халфът на Емполи се разписа и в първата среща.

България - Словения@@@ Играчите на Хубчев направиха всичко, за да стигнат до трите точки, но страхотни изяви на Белец спряха българите. Вратарят на Сампдория първо изби изстрел на Костадинов в 89-ата минута, а в 90-ата минута спря излезлите сами срещу негов Василев и след това Попов. България - Словения@@@ При последвалата атака Безяк можеше да донесе първа победа за Словения, но Петков беше блестящ и резултатът остана 1:1.

Словенците завърши на последно място с три равенства, след като започнаха с три загуби, а България финишира на второ място.

Сега България чака жребия за квалификациите за Евро 2020, за да види срещу кого ще се изправи в битката за местата на следващото европейско първенство. При положение, че Норвегия се класира чрез квалификациите, а "лъвовоте" не успеят, родните национали ще могат да участват в плейофите за Лига С през март 2020 година.

Лига на нациите, Лига "С", група 3:

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 1:1
1:0 Галин Иванов (68)
1:1 Зайц (75)

БЪЛГАРИЯ: Георги Петков, Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков, Антон Недялков, Георги Костадинов, Симеон Славчев, Николай Димитров (64-Галин Иванов), Станислав Костов (59-Радослав Василев), Ивелин Попов, Спас Делев (73-Петър Занев)

СЛОВЕНИЯ: Белец, Скубич, Ротман, Андрас Струна, Дервишевич (57-Бийол), Зайц, Иличич, Безяк, Блажич, Вербич (72-Пожек), Мевля

Симеон Славчевжълт картон Симеон Славчев  90' Яка Бийол  Яка Бийолжълт картон
87' Миха Зайц  Миха Зайцизлиза
Лео Стулац  Лео Стулацвлиза
75' Миха Зайц  Миха Зайцгол
Радослав Василеввлиза Радослав Василев
57' Роман Безяк  Роман Безякжълт картон