Белгия се провали срещу Швейцария в изумителен сблъсък (видео)

18 ноември 2018 | 23:35 - Обновена
Бронзовият медалист от Мондиала през лятото Белгия записа шокиращ провал в последния си мач в Лигата на нациите и загуби борбата за първото място в Група 2 на Лига “А”. Само за 17 минути тимът на Роберто Мартинес поведе с 2:0 като гост на Швейцария, но след това се срина и допусна пет гола за крайното 2:5. Така двата отбора се изравниха на върха в групата с по 9 точки, но “кръстоносците” са крайни победители заради по-добрите показатели в директните двубои. Преди месец белгийците бяха спечелили вкъщи с 2:1, а след като тази вечер дръпнаха с 2:0, не трябваше да губят с два гола разлика. Това обаче се случи.

Торган Азар (2’,17’) реализира попаденията за “червените дяволи”, но домакините отговориха с хеттрик на Харис Сеферович (31’, 44’, 84’), а по веднъж точни бяха Рикардо Родригес (26’-дузпа) и Нико Елведи (62’).
Надеждите на “кръстоносците” бяха насочени към намиращия се в много силна форма в Ливърпул Джердан Шакири, който днес действаше зад гърба на централния нападател Харис Сеферович.

Белгийците заложиха отново на любимата си постройка с трима централни защитници. Ромелу Лукаку така и не успя да се възстанови, а вместо него на върха на атаката за гостите стартира Дрис Мертенс, който трябваше да получава помощ основно от братята Еден Азар и Торган Азар.

Гостите имаха шанса да поведат в резултата още във 2-ата минута, когато Торган Азар се възползва от груба грешка на съотборника си в Борусия (Мьонхенгладбах) Нико Елведи.
Футболистите в червено се опитаха да наложат някакъв натиск, но това се оказа невъзможно поне в тези минути. Гостите спокойно разиграваха в очакване на нова възможност.
И тя дойде в 17-ата минута, когато Торган Азар беше оставен на спокойствие да си нагласи топката и да я изстреля в долния десен ъгъл на Ян Зомер за 2:0 в полза на Белгия.
"Кръстоносците" все пак успяха да се надигнат и в 26-ата минута спечелиха дузпа, след като Насер Шадли фаулира Кевин Мбабу. Рикардо Родригес не трепна от бялата точка и намери целта - 1:2.
След още само пет минути Швейцария дори изравни. Тогава Шакири получи пас в наказателното поле и с глава изведе Сеферович на празна врата - 2:2.
Головете за тази част обаче не бяха свършили, защото в 44-ата Сеферович направи 3:2 за домакините.
На тима на Владимир Петкович му трябваше победа с два гола разлика и това беше целта за втората част.
Сеферович беше на крачка от още едно попадение в 52-ата минута, когато Нико Елведи го изведе сам срещу вратаря, но техничното копване излезе в аут.
В 57-ата Шакири можеше да застраши Тибо Куртоа от фал, но шутът му мина над гредата.
Настойчивостта даде резултат в 62-ата, когато Елведи с глава реализира за 4:2.
Сега вече белгийците трябваше да нападат, защото при този резултат губеха спора за първото място. В 67-ата Еден Азар напомни, че е на терена, след като шутира опасно, но Зомер спаси. Това обаче се оказа една от малкото възможности пред гостите. Те нямаха никакви сили за щурм и в 84-ата не успяха да спрат Сеферович, който им вкара още веднъж.

Денис Закариявлиза Денис Закария
65' Насер Шадли  Насер Шадлиизлиза
Миши Батшуай  Миши Батшуайвлиза
Нико Елведигол Нико Елведи  62'
Харис Сеферовичгол Харис Сеферович  44'
Гранит Джакажълт картон Гранит Джака  38'
Харис Сеферовичгол Харис Сеферович  31'
Рикардо Родригесдузпа Рикардо Родригес  26'
17' Торган Азар  Торган Азаргол
2' Торган Азар  Торган Азаргол