Луда вечер в Загреб! Хърватия съсече Испания след едно полувреме, което ще влезе в историята! (видео)

15 ноември 2018 | 23:40 - Обновена
Отборът на Хърватия победи Испания с 3:2 в мач от Група “4” на Първа дивизия на Лигата на нациите. Срещата се трансформира от скучно първо полувреме във втора част, която ще се помни за години напред. И петте попадения паднаха след почивката, като на три пъти домакините взимаха аванс и в крайна сметка стигнаха до успеха буквално в последната секунда на срещата. Андрей Крамарич и Тин Йедвай на два пъти бяха точни за домакините, докато за гостите се разписаха Дани Себайос и Серхио Рамос от дузпа.

Освен драматичната победа успехът завърза изключително много ситуацията в групата. От надпреварата остана само един мач, който ще определи победителя и изпадащия в по-долното ниво отбор. След три дни Англия приема Хърватия. Победителят в мача ще спечели и групата, а загубилият ще изпадне. При равенство пък Испания ще триумфира. Ако хиксът е 0:0, Хърватия ще отпадне, а ако е с голове - Англия.

Първата опасност дойде още в шестата минута и бе в полза на домакините. Иван Перишич нахлу по лявото крило, навлезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл на Давид Де Хеа, но топката се отби в гредата. Постепенно испанците взеха инициативата, но натискът им рядко създаваше нещо опасно пред Ловре Калинич. Чак в края на полувремето Иско застраши по-сериозно вратаря, но далечният му удар бе избит в корнер от стража на хърватите.

Резултатът бе открит от домакините в началото на втората част. В 54-ата минута Сержи Роберто позволи на Перишич да пресече един пас в половината на испанците и топката се озова у Андрей Крамарич, който излезе сам срещу Де Хеа и без да се бави реализира.

Съвсем скоро обаче Испания изравни и секна ентусиазма на домакините. Многоходова атака позволи на Дани Себайос да завърши с гол в 56-ата минута. В следващите минути гостите наложиха натиск и на няколко пъти бяха много близо до пълен обрат. Най-чистото положение бе пропуснато от Иско, който нацели горната греда от малкото наказателно поле.

В 69-ата минута обаче Хърватия отново излезе напред. Лука Мордич сложи топката на главата на Тин Йедвай, който от непосредствена близост нямаше как да сбърка. Малко по-късно домакините можеха да стигнат и до трети гол. Анте Ребич излез сам срещу Де Хеа, но стражът този път спечели двубоя и изби удара в ъглов удар.

Скоро обаче Испания се окопити и отново тръгна мощно в атака. В 76-ата минута Калинич изби един удар на Роберто, а след това Врсалко трябваше да избива от голлинията добавката на Алваро Мората. Само две минути по-късно обаче от герой защитникът се превърна в грешник, след като два пъти в рамките на няколко секунди игра с ръка и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана Серхио Рамос и изравни.

В последните минути на срещата Хърватия подложи Испания на такъв натиск, какъвто иберийците едва ли са понасяли скоро и в крайна сметка усилията им се увенчаха с успех. В 93-ата минута един далечен удар на Брекало бе избит от Де Хеа, но попадна точно на крака на Йедвай, който инстинктивно прати топката в мрежата. Буквално с подновяването на играта съдията даде последния сигнал за срещата и стадион "Максимир" в Загреб полудя, припомняйки си незабравимите мигове от световното в Русия.

Йедвай (93)

ХЪРВАТИЯ: 12. Калинич, 2. Върсалко, 6. Ловрен, 21. Вида, 16. Йедвай, 7. Ракитич, 11. Брозович. 18. Ребич, 10. Модрич, 4. Перишич, 9.Крамарич

ИСПАНИЯ: 1. Де Хеа, 18. Алба, 4. Маринес, 15. Рамос, 20. Роберто, 8. Себайос, 5. Бускетс, 6. Саул, 22. Иско, 17. Аспас, 9 Родриго

Марко Пияцавлиза Марко Пияца
Иван Перишичжълт картон Иван Перишич  88' Серхио Бускетс  Серхио Бускетсжълт картон
78' Серхио Рамос  Серхио Рамосдузпа
74' Саул Нигес  Саул Нигесизлиза
Никола Влашичвлиза Никола Влашич
64' Яго Аспас  Яго Аспасизлиза
Алваро Мората  Алваро Моратавлиза
61' Родриго  Родригоизлиза
Марко Асенсио  Марко Асенсиовлиза
56' Дани Себайос  Дани Себайосгол