България лети след обрат (видео+галерия)

13 октомври 2018 | 23:37 - Обновена
България лети след обрат  (видео+галерия)
Националният отбор на България записа трета поредна победа в група 3 на Лига "С"  на новия турнир на УЕФА - Лига на нациите. "Лъвовете" надвиха с 2:1 Кипър след обрат на стадион "Васил Левски", като вече имат победи над всичките си съперници и продължават да бъдат еднолични лидери с актив от 9 точки. Кастанос даде аванс на гостите в 41-ата минута. Дебютните голове на Кирил Десподов (59) и Тодор Неделев (68) донесоха нов успех на тима, воден от Петър Хубчев, който заминава в понеделник за Осло с аванс от три точки пред втория Норвегия. Около 10 000 родни фенове подкрепиха националите, а накрая ги изпратиха със заслужени аплодисменти.
Селекционерът Петър Хубчев заложи на схема 4-4-2, като капитанът Ивелин Попов и Божидар Краев водеха атаката. Пламен Илиев бе на вратата, а Страхил Попов, Антон Недялков, Николай Бодуров и Петър Занев действаха в защита. Георги Костадинов и Симеон Славчев бяха вътрешните халфове, а Кирил Десподов играеше отляво, докато Тодор Неделев отдясно.

Така в тима на "трикольорите" имаше четири промени от мача с Норвегия преди месец. Недялков, Занев, Славчев и Неделев замениха Иван Бандаловски, Божидар Чорбаджийски, Мартин Райнов и Галин Иванов. "Лъвовете" имаха актив от шест точки след победите с 2:1 над Словения и 1:0 над Норвегия, докато кипърците имаха три точки след победата над Словения (2:1) и загубата с 0:2 в Осло.
Двубоят бе първи между България и Кипър от август 2012 година, когато на стадион "Георги Аспарухов" родните национали победиха с 1:0. Последният официален мач на "Васил Левски" завърши 2:0 за "лъвовете", в световна квалификация през април 2009 година. Тогава първото попадение беше дело на Ивелин Попов, който е единственият роден футболист от днешния състав играл във въпросния сблъсък.

Още в 4-ата минута опасен удар на Краев беше избит от защитник. Хубав удар от фаул на Кастанос беше избит от Илиев в 19-ата минута. В 30-ата минута отлично центриране на Попов беше избито в корнер. След неговото центриране Меркис беше на сантиметри от вкарването на автогол, но прати топката в нов ъглов. Последва нова опасност, но този път Краев не успя да нанесе точен изстрел с глава.

Минута по-късно Попов засече центриране на Занев, но вратарят Панай без проблем улови. Груба грешка на Страхил Попов в 41-ата коства скъпо на националите. Авраам надхитри крайния защитник и напредна отляво, след което центрира към Кастанос, който прати топката в мрежата на Илиев. На почивката БФС награди девет от 11-те живи сребърни медалисти от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. На терена излязоха Стоян Йорданов, Атанас Геров - Кукумявката, Кирил Ивков, Ивайло Георгиев, Евгени Янчовски, Петър Жеков - Вълшебния стрелец, Георги Василев - Гочо, Георги Цветков - Цупето и Иван Зафиров - Копата. Церемонията пропуснаха легендата на ЦСКА Аспарух Никодимов и бившият централен нападател Михаил Гьонин, които бяха възпрепятствани от друг ангажимент.

Втората част започна с натиск на България. Най-активният Ивелин Попов напреда и центрира към Неделев, който беше изпреварен от защитник,а след това последва грешка на Страхил Попов, след която Сотириу излезе сам срещу родния вратар. "Десетката" на Кипър стреля много силно, но и много високо над вратата. "Лъвовете" упражниха натиск, но удари на Славчев бяха блокирани, а гол на българския капитан беше отменен поради засада.
Краев отстъпи мястото си на Георги Миланов в 57-ата минута, а минута по-късно "лъвовете" изравниха. Страхил Попов центрира от въздуха към Десподов, който с глава вкара първото си попадение с националната фланелка.

Последва мощен натиск, но удар на Бодуров беше избит. Вратарят Панай пък в рамките на няколко секунди се намеси два пъти.
"Лъвовете" бяха преобразени и атакуваха мощно. В 68-ата минута родната "десетка" след поредната си добра изява подаде на Страхил Попов, който центрира отлично, а Тодор Неделев със страхотно воле вдигна публиката на крака - 2:1 за България. За звездата на "канарчетата" това също бе дебютно попадение за националния тим.
Последваха добри минути за домакините, след което Хубчев реши да подсили обраната и пусна Васил Божиков на мястото на Десподов в 74-ата минута. Играчите на Кипър разчитаха на дълги топки, но без да стигат за реална опасност пред Илиев. Най-добрият на терена Ивелин Попов беше заменен от Радослав Василев, а двата отбора се изнервиха, като гостите искаха да стигнат до равенството, докато "трикольорите" пазеха трите точки със зъби и нокти. Накрая тимът ни триумфира и продължава да мечтае за спечелването на група "3" от Лига "С".
България излиза срещу Норвегия във вторник от 21:45 часа.
БЪЛГАРИЯ - КИПЪР 2:1
0:1 Кастанос (41)
1:1 Десподов (59)
2:1 Неделев (68)

БЪЛГАРИЯ: 23.Илиев, 2. Попов, 3. Занев, 5. Бодуров, 6. Славчев, 7. Костадинов. 8. Неделев, 10. Попов (84-9.Василев), 12. Краев (57-17. Г. Миланов), 14. Недялков, 19. Десподов (15.74-Божиков)

КИПЪР: 12. Панай, 3. Йоану (72-9.Кристофи), 4. Меркис, 6. Деметриу, 10. Сотириу, 11. Авраам, 13. Кусулос, 15. Папулис (76-14. Рушиас), 18. Артиматас, 19. Лаифис, 20. Кастанос (65-17.Маргаса)

Радослав Василев Радослав Василев9 Димитрис Христофи9 Димитрис Христофи
Антон Недялковжълт картон Антон Недялков  90' Konstantinos Laifis  Konstantinos Laifisжълт картон
89' Renato Margaca  Renato Margacaжълт картон
Ивелин Поповизлиза Ивелин Попов  84'
Радослав Василеввлиза Радослав Василев
Георги Костадиновжълт картон Георги Костадинов  79'
75' Fotis Papoulis  Fotis Papoulisизлиза
Onisiforos Roushias  Onisiforos Roushiasвлиза
Кирил Десподовизлиза Кирил Десподов  74'
Васил Божиковвлиза Васил Божиков
72' Nicolas Ioannou  Nicolas Ioannouизлиза
Димитрис Христофи  Димитрис Христофивлиза
Тодор Неделевгол Тодор Неделев  68'
65' Grigoris Kastanos  Grigoris Kastanosизлиза
Renato Margaca  Renato Margacaвлиза
Кирил Десподовгол Кирил Десподов  59'
Божидар Краевизлиза Божидар Краев  57'
Георги Милановвлиза Георги Миланов
41' Grigoris Kastanos  Grigoris Kastanosгол
39' Ioannis Kousoulos  Ioannis Kousoulosжълт картон