Русия подчини Турция в Трабзон (видео)

07 септември 2018 | 23:55 - Обновена

Русия започна с победа участието си в Лигата на нациите. Възпитаниците на Станислав Черчесов се наложиха с 2:1 над Турция като гост. Точни за руснаците бяха Денис Черишев и Артьом Дзюба, а Сердар Азиз вкара единствения гол за домакините, които имаха невероятна подкрепа от публиката в Трабзон. В добавеното време Дзюба уцели гредата, а Андрей Луньов изби опасен удар на Хакан Чалханоолу.

Съставът на Русия бе доста различен от този, с който тимът стигна до 1/4-финалите на световното първенство. Братята Березуцкий и Сергей Игнашевич се отказаха от футбола, а Юрий Жирков и Александър Самедов се отказаха от националния тим. В новата селекция на Черчесов има само 6 футболисти над 30-годишна възраст и нов капитан в лицето на Артьом Дзюба. Таранът на Зенит получи лентата заради отсъствието на контузения Игор Акинфеев. Той бе заменен на вратата от Луньов, а травми оставиха извън отбора още Алан Дзагоев и Александър Головин. Въпреки това, халфовата линия изглеждаше стабилна с Далер Кузяев, Роман Зобнин, Александър Ерохин и Юрий Газинский.
Турция също e в период на смяна на поколенията. Селекционерът Мирча Луческу не повика опитните Арда Туран, Бурак Йълмаз, Джанер Еркин и Емре Бельозоолу, но отново можеше да разчита на Чалханоолу. Халфът на Милан и Дженгиз Юндер от Рома действаха по двете крила, а на върха на атаката за домакините беше Дженк Тосун.

Русия поведе в 13-ата минута с красив гол на Денис Черишев, който се намира в отлична форма още от Мондиал 2018. Марио Фернандес центрира отдясно, Кузяев продължи с глава, а Черишев, без да се бави, заби топката под гредата. Подкрепяни от публиката, домакините се опитаха да отвърнат на удара, но рядко успяваха да създадат интересни атаки. В 30-ата минута Черишев с лекота се справи с двама бранители и качи топката на главата на Дзюба, но той стреля право в ръцете на Серкан Киринтили.

Ерохин също пропусна да удвои аванса на "Сборная", а в 41-ата минута Турция изравни. Джикия изби топката с глава и тя попадна на крака на Сердар Азиз, който през куп от тела и прати в мрежата за 1:1. Това беше единствената голова ситуация за турците до почивката и те се възползваха от нея.

В 49-ата минута Гаазинский изведе Дзюба, той елегантно овладя топката и я пусна покрай вратаря за 2:1. Турците отново бяха в ролята на догонващи и трябваше да рискуват. Няколко центрирания създадоха напрежение пред руската врата, но Луньов беше безпогрешен.

В 80-ата минута стражът на Зенит спаси удар на Юндер, а след това Дзюба пропусна да реши всичко с трети гол за Русия. В самия край на мача Чалханоолу остана сам срещу Луньов, но той отново показа класа и запази трите точки за гостите.

След няколко дни руснаците приемат Чехия в контрола.

Юнус Мали Юнус Мали19 Алексей Ионов20 Алексей Ионов
90' Артьом Дзюба  Артьом Дзюбажълт картон
82' Фьодор Кудряшов  Фьодор Кудряшовизлиза
Константин Рауш  Константин Раушвлиза
79' Денис Черишев  Денис Черишевизлиза
Алексей Ионов  Алексей Ионоввлиза
73' Далер Кузяев  Далер Кузяевизлиза
Павел Могилевец  Павел Могилевецвлиза
Мехмет Топализлиза Мехмет Топал  71'
Юнус Маливлиза Юнус Мали
Юсуф Язичиизлиза Юсуф Язичи  57'
Йогузан Йозякупвлиза Йогузан Йозякуп
54' Фьодор Кудряшов  Фьодор Кудряшовжълт картон
49' Артьом Дзюба  Артьом Дзюбагол
Сердар Азизизлиза Сердар Азиз  46'
Каан Айханвлиза Каан Айхан
Сердар Азизгол Сердар Азиз  41'
Шенер Йозбайраклъжълт картон Шенер Йозбайраклъ  39'
13' Денис Черишев  Денис Черишевгол