Спорна дузпа спаси Италия в официалния дебют на Манчини (видео)

07 септември 2018 | 23:40 - Обновена

Отборите на Италия и Полша завършиха 1:1 в дебютния си мач от новия турнира на УЕФА - Лига на нациите. Срещата беше от група 3 на Лига "А". Гола за гостите вкара Пьтър Зелински в 40-ата минута след перфектен пас на Роберт Левандовски, а Жоржиньо изравни от много спорна дузпа в 78-ата. Това беше първи официален двубой начело на "адзурите" за Роберто Манчини, и то на "Ренато Дал'Ара" в Болоня, където през 1981 година направи и дебюта си като футболист в Серия "А". Поляците също са бяха с нов селекционер в лицето на Йежи Бжечек.

Атаката на Италия се водеше от Марио Балотели, Лоренцо Инсинье и Федерико Бернардески. Тримата в средата на терена пък бяха Жоржиньо, Лоренцо Пелегрини и Роберто Галярдини. Доменико Кришито не успя да се възстанови напълно от контузията си и това даде шанс като титуляр да започне дебютантът Кристиано Бираги от Фиорентина. На вратата беше Джанлуиджи Донарума, а с капитанската лента излезе Джорджо Киелини.

Любопитното е, че в групата на Полша имаше цели 8 футболисти, които играят в Италия. Под рамката бе Лукаш Фабиански, в халфовата линия личаха имената на опитните Гжегош Криховяк и Якуб Блашчиковски, а Зелински действа зад централния нападател Роберт Левандовски. На пейката останаха Войчех Шчесни и Аркадиуш Милик.

Поляците стартираха по-уверено и можеха да поведат още в 6-ата минута, но Зелински не съумя да преодолее Донарума. Последва период без интересни ситуации пред двете врати, а гостите си изкараха два жълти картона. В 19-ата минута Бернардески се обърна технично пред наказателното поле и беше фаулиран. Крилото на Ювентус сам застана зад топката, но стреля доста неточно.
В 26-ата минута Криховяк отклони топката и тя летеше към десния долен ъгъл на вратата, но Донарума се разтегна и изби в корнер. Десетина минути по-късно пред Бернардески се откри нова възможност. Той беше изведен на скорост, нагласи топката на левия си крак, но не уцели вратата.

Полша играеше по-добре и закономерно поведе малко преди почивката. Гостите откраднаха топката в близост до наказателното поле, Левандовски центрира меко към Зелински и халфът на Наполи от въздуха раазстреля Донарума.
Второто полувреме започна със смяна в състава на Италия - Джакомо Бонавентура на мястото на Пелегрини. Левандовски можеше да вкара красив гол в 47-ата минута, но с акробатичен удар стреля в аут. Домакините отговориха с пробив и шут на Бернардески, но отново встрани от целта.

"Адзурите" вложиха доста усилия, но играта им в атака не се получаваше. Манчини се надяваше това да се промени с появата на младата надежда Федерико Киеза, който замени Инсинье. Звездата на Фиорентина се включи силно и веднага отправи удар, който рикошира в крака на полски бранител и можеше да изненада Фабиански.

В 77-ата минута Киеза отново беше в центъра на събитията. Той падна в наказателното поле след интервенция на Блашчиковски, който първо игра с топката, но реферът Феликс Цвайер посочи бялата точка. Жоржиньо технично прати Фабиански в обратния ъгъл и изравни.

Минутите до края не бяха особено интересни и двата тима поделиха по една точка. В понеделник на италианците им предстои още по-тежко изпитание - гостуване на европейския шампион Португалия в Лисабон.

Роберто Галярдини Роберто Галярдини18 Матеуш Клич11 Матеуш Клич
Федерико Бернардески Федерико Бернардески20 Якуб Блашчиковски16 Якуб Блашчиковски
Марио Балотели Марио Балотели9 Пьотър Зелински20 Пьотър Зелински
Лоренцо Инсиние Лоренцо Инсиние10 Роберт Левандовски9 Роберт Левандовски
Андреа Белоти Андреа Белоти11 Damian Szymanski13 Damian Szymanski
Джакомо Бонавентура Джакомо Бонавентура8 Rafal Pietrzak2 Rafal Pietrzak
Федерико Киеза Федерико Киеза14 Карол Линети8 Карол Линети
90' Лукаш Фабиански  Лукаш Фабианскижълт картон
80' Якуб Блашчиковски  Якуб Блашчиковскиизлиза
Rafal Pietrzak  Rafal Pietrzakвлиза
Жоржиньодузпа Жоржиньо  78'
Лоренцо Инсиниеизлиза Лоренцо Инсиние  71'
Федерико Киезавлиза Федерико Киеза
66' Пьотър Зелински  Пьотър Зелинскиизлиза
Карол Линети  Карол Линетивлиза
Марио Балотелиизлиза Марио Балотели  61'
Андреа Белотивлиза Андреа Белоти
55' Матеуш Клич  Матеуш Кличизлиза
Damian Szymanski  Damian Szymanskiвлиза
Лоренцо Пелегриниизлиза Лоренцо Пелегрини  46'
Джакомо Бонавентуравлиза Джакомо Бонавентура
40' Пьотър Зелински  Пьотър Зелинскигол
18' Якуб Блашчиковски  Якуб Блашчиковскижълт картон
14' Матеуш Клич  Матеуш Кличжълт картон