Голово шоу и хеттрик на Обамеянг пратиха Арсенал на финал в Лига Европа (видео)

09 май 2019 | 23:51 - Обновена
Отборът на Арсенал се класира за финала на Лига Европа, побеждавайки с 4:2 Валенсия като гост. Първият мач преди седмица завърши 3:1 за лондончани и така те гледат към двубоя в Баку на 29-и май с внушителния общ резултат 7:3. Пиер-Емерик Обамеянг (17’, 69’, 89’) се отчете с хеттрик, а партньорът му в атака Александре Лаказет (50’) добави едно попадение. За домакините на два пъти точен беше рожденикът Кевин Гамейро (11’, 59’).

Марселино направи две промени в стартовия състав в сравнение с разгромната победа с 6:2 над Уеска в Ла Лига. Есекиел Гарай замени Муктар Диакаби в сърцето на защитата, а Гамейро помагаше на Родриго в атака вместо Санти Мина. След злополучното 1:1 с Брайтън във Висшата лига Унай Емери заложи на четирима нови играчи в стартовите 11. Бернд Лено отстъпи мястото на вратата на Петер Чех. Шкодран Мустафи и Щефан Лихщайнер бяха заменени от капитана Лоран Косиелни и Ейнсли Мейтланд-Найлс, а Сеад Коласинак започна вместо Хенрих Мхитарян. В атака действаше познатото атомно дуо Обамеянг и Лаказет.
Домакините започнаха мача по-смело и откриха резултата още в 11-ата минута след бърза контраатака, когато Гамейро от 2-3 метра засече подаване на Родриго. В 14-ата минута именно французинът застана на пътя на топката след удар на испанеца.
Още с първата си опасност обаче лондончани изравниха. Това се случи в 17-ата минута, когато Лаказет с глава свали към Обамеянг, който се разписа с мощен шут от границата на наказателното поле. В 32-ата габонецът стреля точно, но в ръцете на Нето. В 39-ата минута изстрел на Лаказет облиза страничната греда.
Втората част започна по превъзходен начин за "артилеристите". В 50-ата минута Хосе Гая допусна грешка и топката стигна до Лаказет, който се завъртя и я прати в мрежата. В 58-ата за втори път в мача шут на Родриго срещна Гамейро, но този път рикошетът донесе късмет на "прилепите", които по този начин изравниха резултата.
В 69-ата минута Гонсало Гедеш позволи на Мейтланд-Найлс да центрира, а Обамеянг изпревари Гарай за втория си гол в мача. В минутите след това испанците упражниха натиск, но безрезултатен. Така се стигна до 89-ата, когато прекрасна триходова комбинация между Матео Гендузи, Мхитарян и Обамеянг, доведе до хеттрик на последния след негов мощен удар под напречната греда от малък ъгъл.
Арсенал ще играе на финала на турнира за първи път от сезон 1999/2000, когато той носеше името Купата на УЕФА. "Топчиите" обаче загубиха въпросната среща от Галатасарай след изпълнение на дузпи.

2:4 Обамеянг (89')

Валенсия: Нето, Пичини, Гарай, Паулища, Гая, Вас, Парехо, Коклен, Гедеш, Родриго, Гамейро

Арсенал: Чех, Сократис, Косиелни, Монреал, Мейтланд-Найлс, Торейра, Джака, Коласинак, Йозил, Обамеянг, Лаказет
Нето Нето13 Петер Чех1 Петер Чех
Кристиано Пичини Кристиано Пичини21 Сократис Папастатопулос5 Сократис Папастатопулос
Феран Торес Феран Торес20 Хенрих Мхитариян7 Хенрих Мхитариян
88' Пиер-Емерик Обамеянг  Пиер-Емерик Обамеянггол
80' Лукас Торейра  Лукас Торейраизлиза
Матео Гендузи  Матео Гендузивлиза
Гонсало Гедешизлиза Гонсало Гедеш  71' Сеад Коласинак  Сеад Коласинакизлиза
Феран Торесвлиза Феран Торес  Шкодран Мустафи  Шкодран Мустафивлиза
Родригоизлиза Родриго
Санти Минавлиза Санти Мина
69' Пиер-Емерик Обамеянг  Пиер-Емерик Обамеянггол
62' Месут Йозил  Месут Йозилизлиза
Хенрих Мхитариян  Хенрих Мхитариянвлиза
Месут Йозил  Месут Йозилжълт картон
Кевин Гамейрогол Кевин Гамейро  58'
Кристиано Пичиниизлиза Кристиано Пичини  56'
Карлос Солервлиза Карлос Солер
50' Александре Лаказет  Александре Лаказетгол
Хосе Гаяжълт картон Хосе Гая  43'
Есекиел Гарайжълт картон Есекиел Гарай  38'
17' Пиер-Емерик Обамеянг  Пиер-Емерик Обамеянггол