Леден душ за Арсенал в Беларус (видео)

14 февруари 2019 | 21:48 - Обновена
Английският гранд Арсенал сензационно загуби с 0:1 от БАТЕ Борисов в първи мач от 1/16-финалите в Лига Европа. Гола за домакините вкара Станислав Драгун с глава в 45-ата минута. Тимът от Беларус изигра перфектен в тактическо отношение двубой и заслужено се поздрави с успех. Арсенал имаше надмощие в началните минути, но после заигра прекалено еднообразно и си усложни задачата за реванша. В края Александре Лаказет получи директен червен картон и ще пропусне срещата на "Емиратс".

В предни позиции за БАТЕ действаха Максим Скавиш, Игор Стасевич и Неманя Милич. В средата на терена пък личеше името на Александър Хлеб, който се изправи срещу бившия си отбор.
На вратата на Арсенал се завърна Петер Чех. Гранит Джака, който доскоро лекуваше контузия, също бе сред титулярите. Атаката пък водеше Лаказет. Французинът имаше подкрепа по фланговете от Алекс Иуоби и Хенрих Мхитарян.

Унай Емери остави на пейката Пиер-Емерик Обамеянг, Лукас Торейра и Денис Суарес, които влязоха след почивката, но не помогнаха да бъде избегнато поражението.
Двата тима се срещнаха в групите на Лига Европа и през миналия сезон, като Арсенал продължи с общ резултат 10:2. През настоящата кампания БАТЕ беше в една група с друг лондонски тим - Челси.

Рефер на днешния мач на "Борисов Арена" беше Сърджан Йованович, който се справи отлично със задълженията си.
Арсенал започна с постоянни атаки към вратата на домакините. Още във 2-ата минута Сеад Коласинак напредна отляво след пас на Матео Гендузи и центрира към Мхитарян, но вратарят на БАТЕ Шербицки се намеси блестящо. Малко след това Шкодран Мустафи отклони топката с глава и тя застрашително се насочи към долния ляв ъгъл на вратата, но мина от външната страна на гредата.

За БАТЕ това беше първи официален мач за годината. След плахото начало, домакините се ориентираха дълги пасове зад гърба на защитата на Арсенал. Скавиш се връщаше близо до центъра и успя да изкара ранен жълт картон на Джака, който го фаулира при една контра на тима от Беларус.
В 22-ата минута Лаказет се оказа напълно непокрит в наказателното поле, но ударът му с глава беше неточен. БАТЕ веднага отговори с опасна атака на капитана Стасевич, завършила с корнер.

Арсенал нападаше повече по левия фланг, но домакините постепенно се ориентираха и ограничиха свободните пространства за Коласинак. В 28-ата минута Милич имаше шанс да открие в полза на БАТЕ, но топката отскочи пред него и изстрелът му не се получи.
Мачът ставаше все по-труден за "топчиите". В 41-ата минута Коласинак можеше да се разпише, но заложи на силата, вместо на точността, и сбърка. В 45-ата минута БАТЕ получи фаул на удобна за центриране позиция. Стасевич буквално качи топката на главата на Драгун и той разстреля Чех - 1:0.

Голът не дойде толкова изненадващо с оглед на факта, че БАТЕ усети слабите места в отбраната на Арсенал и съумяваше да създава напрежение пред Чех.
След почивката гостите се опитаха бързо да изравнят, но се сблъскаха със стабилен защитен вал. Беларусите отстъпиха изцяло средата на терена, но не допускаха положения пред вратата си.

В 55-ата минута Лаказет опъна мрежата след подаване на Коласинак, но голът правилно беше отменен заради засада. Малко след това Хлеб, който видимо се умори, напусна терена, заменен от Берьозкин. Беларусите се бранеха все така спокойно, а в същото време не пропускаха възможност да атакуват по крилата.
В 70-ата минута Емери направи двойна смяна, като пусна Обамеянг и Торейра на местата на Джака и Ейнси Мейтланд-Найлс. В 72-ата Коласинак още веднъж се оказа на добра позиция, но стреля в аут. Това беше последният важен епизод с участието на босненския национал, който бе заменен от Денис Суарес.

Арсенал хвърли всичко в предни позиции, но така и не намираше път към вратата на Шербицки. Ситуацията за лондончани стана още по-тежка в 85-ата минута, когато Лаказет получи директен червен картон. Французинът беше задържан от Филипович, след което го удари с лакът и реферът Йованович веднага го изгони.
С човек по-малко Арсенал не създаде нито едно голове положение. Обамеянг остана напълно изолиран напред, а многоходовите комбинации пред наказателното поле на домакините завършваха с грешен пас. "Топчиите" остават фаворит за класиране на 1/8-финалите, но още веднъж показаха, че играят много трудно далеч от "Емиратс".

Егор Филипенко Егор Филипенко21 Начо Монреал18 Начо Монреал
Aleksandar Filipovic Aleksandar Filipovic4 Ейнсли Мейтланд-Найлс15 Ейнсли Мейтланд-Найлс
Станислав Драгунжълт картон Станислав Драгун  87'
Aleksandar Filipovicжълт картон Aleksandar Filipovic  85' Александре Лаказет  Александре Лаказетчервен картон
Максим Скависизлиза Максим Скавис  80'
Ервен Мукамвлиза Ервен Мукам
74' Сеад Коласинак  Сеад Коласинакизлиза
Денис Суарес  Денис Суаресвлиза
Bojan Dubajicжълт картон Bojan Dubajic  71'
Неманя Миличизлиза Неманя Милич  69' Гранит Джака  Гранит Джакаизлиза
Bojan Dubajicвлиза Bojan Dubajic  Лукас Торейра  Лукас Торейравлиза
68' Ейнсли Мейтланд-Найлс  Ейнсли Мейтланд-Найлсизлиза
Пиер-Емерик Обамеянг  Пиер-Емерик Обамеянгвлиза
излиза   58'
Yevgeniy Berezkinвлиза Yevgeniy Berezkin
Станислав Драгунгол Станислав Драгун  45'
9' Гранит Джака  Гранит Джакажълт картон