Силен мач на Попето, голям обрат за Спартак! (видео)

08 ноември 2018 | 21:49 - Обновена

Спартак (Москва) постигна драматична победа над Глазгоу Рейнджърс и запази шансове да прескочи груповата фаза на Лига Европа. Руският гранд направи изключителен обрат и се наложи с 4:3, след като три пъти се озоваваше в ролята на догонващ.

Ивелин Попов не вкара гол, но беше най-добрият футболист на домакините и има огромна заслуга за първите две попадения във вратата на шотландците. Родният национал получи и жълт картон за симулация преди почивката, а в началото на второто полувреме реферът Иван Бебек подмина безспорно нарушение срещу него в наказателното поле.

Успехът е първи за спартаковци в група "G" и те вече имат 5 точки. Със същия актив, но заради по-лоши показатели в преките двубои Рейнджърс е на трето място, а лидер в групата е Виляреал с 6 точки. "Жълтата подводница" направи нулево равенство с Рапид (Виена) в другия мач днес.

И в този мач временният треньор на Спартак Раул Рианчо заложи на Попов в титулярния състав - нещо, което рядко правеше Масимо Карера. Българският национал действаше предимно по десния фланг на атаката, в центъра беше Луис Адриано, а отляво - Софиан Хани. Глен Мидълтън, Алфредо Морельо и Даниел Кандеяш бяха тримата офанзивни футболисти на Рейнджърс. В средата на терена Джерард пусна Скот Арфийлд, Ласана Кулибали и Овие Ехария.

Първото полувреме по нищо не се различаваше от последните домакинства на Спартак. "Червено-белите" атакуваха повече, но всичките им усилия отиваха на вятъра заради комичните грешки на защитата. Още в 5-ата минута бранителите на домакините не се справиха с центриране от десния фланг и Роман Ерьоменко си вкара нелеп автогол. Ивелин Попов често се връщаше в центъра, за да организира нападеният на спартаковци. В 12-ата минута той навърза цялата защита на Рейнджърс и влезе в наказателното поле, където го пресрещна Никола Катич. Българинът падна и поиска дузпа, но реферът Иван Бебек му показа жълт картон за симулация и повторенията показаха, че е бил прав.
В 22-ата минута Попето получи топката на десния фланг, завъртя се и центрира перфектно на далечната греда, където Лоренсо Мелгарехо с глава изравни. Радостта на домакините обаче не продължи дълго. Само пет минути по-късно именно Мелгарехо покри засадата и Даниел Кандеяш остана напълно непокрит. Португалецът с лекота овладя топката и стреля покрай Александър Максименко за 1:2.

Спартак успя да отвърне на удара и този път, а Ивелин Попов отново беше замесен в гола. Негов прецизен пас изведе на скорост десния бек Николай Расказов, който потърси с ниско центриране Мелгарехо, но пръв до топката стигна Конър Голдсън и си вкара автогол.
До почивката остана време защитата на руснаците още веднъж да се провали. Виновникът беше Бокети и след негова грешка Мидълтън наказа Максименко - 2:3. Шотландците дори вкараха четвърти гол, но той беше отменен заради тънка засада.

В началото на втората част стражът на Рейнджърс Алън Макгрегър спаси си крак силен изстрел на Хани, а после дойде и най-спорната ситуация в мача. Ивелин Попов надбяга Катич и хърватинът го застъпи. Този път Бебек трябваше да отсъди дузпа, но не го направи. Не даде обаче и втори жълт картон на българина, въпреки претенциите на гостите.
В 58-ата минута серия от рикошети пратиха топката на главата на Луис Адриано и бразилецът опъна мрежата. Още в следващата атака спартаковци най-после излязоха напред в резултата. Софиан Хани шутира силно, топката се отби от крака на защитник на Рейнджърс и заблуди Макгрегър - 4:3!

Двайсетина минути преди края Попов беше заменен от Артьом Тимофеев. Домакините намалиха темпото, но продължиха да създават положения. Слд центриране от фаул Салваторе Бокети нацели гредата, а повторният му удар беше блокиран.
Четвърт час преди края Бебек за втори път не отсъди чиста дузпа за Спартак и вдигна картон за симулация на Мелгарехо. Публиката още повече се настрои срещу хърватина, но по-важното беше "червено-белите" да удържат преднината си. Последните минути бяха нервни, а дълбоко в добавеното време и късметът помогна на Спартак, след като Катич нацели гредата Така отборът на Ивелин Попов устиска победата. Тя идва точно навреме след кошмарните резултати на тима в Премиер лигата, където "червено-белите" записаха 4 поредни домакински загуби.

В следващия кръг в Лига Европа Спартак приема Рапид (Виена), а Рейнджърс ще е домкин на Виляреал.

Зе Луиш Зе Луиш9 Гарет Макоули36 Гарет Макоули
90' Ovie Ejaria  Ovie Ejariaизлиза
Гарет Макоули  Гарет Макоуливлиза
82' Ласана Кулибали  Ласана Кулибалиизлиза
Eros Grezda  Eros Grezdaвлиза
Джон Фланаган  Джон Фланаганизлиза
Andrew Halliday  Andrew Hallidayвлиза
Луис Адрианоизлиза Луис Адриано  81'
Зе Луишвлиза Зе Луиш
78' Alfredo Morelo  Alfredo Moreloжълт картон
Луис Адрианогол Луис Адриано  58'
41' Glenn Middleton  Glenn Middletonгол
Конър Голдсънавтогол Конър Голдсън  35'
34' Ласана Кулибали  Ласана Кулибалижълт картон
Фернандожълт картон Фернандо  30'
Николай Расказовжълт картон Николай Расказов  28'
27' Daniel Candeias  Daniel Candeiasгол
Лоренсо Мелгарехогол Лоренсо Мелгарехо  22'
Ивелин Поповжълт картон Ивелин Попов  15'
5' Роман Ерьоменко  Роман Ерьоменкоавтогол