Атлетико отново господства в Лига Европа! (видео+галерия)

16 май 2018 | 23:37 - Обновена
Отборът на Атлетико Мадрид е новият шампион в Лига Европа! Момчетата на наказания днес Диего Симеоне надвиха с категоричното 3:0 Олимпик Марсилия във финалната среща в Лион. Антоан Гризман потопи мечтите на марсилските фенове с попадения в 21-ата и 49-ата минути, а Габи Фернандес ги довърши с гол в 89-ата. “Рохибланкос” отново се възкачиха на трона във втория по сила европейски клубен турнир, след като триумфираха през 2010 и 2012 година.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@Наставникът на френския тим Руди Гарсия избра схема 4-2-3-1 с централен нападетел Валер Жермен и звездно офанзивно трио - Товен, Дмитри Пайе и Лукас Окампос. Диего Симеоне подреди състава си в 4-4-2 с Диего Коща и Антоан Гризман в атака.
Двубоят започна с прекрасна възможност за френския тим. В четвъртата минута Пайе изведе Жермен в наказателното поле, ала френският нападател шутира встрани при чудесен голов шанс почти фронтално срещу Ян Облак. ОМ стъпи по-добре на терена и първи търсеше откриване на резултата.

Финалът на Лига Европа в снимки

Испанският тим укроти началния устрем на своя съперник и се възползва от фрапантна грешка. В 21-ата минута вратарят Стив Манданда подаде топката напред към Замбо Анкиса, който сякаш се уплаши от топката и я насочи в неясна за него посока. Атлети се възползва и след пас на Габи Фернандес топката стигна до Гризман, който с лекота реализира сам срещу стража - 0:1.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@В 25-ата френският състав създаде суматоха пред наказателното поле на мадридчани, които обаче се справиха и изчистиха топката. В 32-ата звездата на марсилци Дмитри Пайе напусна терена поради контузия. До края на полувремето Олимпик така и не намери острота в атаките си и Облак се чувстваше необезпокояван.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@В 47-ата Анхел Корея си извоюва предимство в наказателното поле след страхотен финт, но бързо беше блокиран. Две минути по-късно "дюшекчиите" нанесоха втори удар. Коке изведе Гризман, който овладя топката, напредна в наказателното поле и технично копна над вратаря за 0:2. Френската защита отново "проспа" тази комбинация и беше наказана.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@Ранното попадение стъписа Олимпик и в следващите минути Атлетико диктуваше ритъма на играта. Високата преса на "червено-белите" сериозно затрудняваше френския състав. В 67-ата Сансон стреля прекалено високо при една от редките завършени атаки на марсилци. В 70-ата Саул шутира опасно, топката се отклони от Луис Густаво и излезе в корнер.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@В 81-ата Марсилия можеше да се върне в мача, но сантиметри не достигнаха за попадение. Резервата Костас Митроглу се извиси и насочи прекрасно с глава, топката тупна коварно, но се отби от страничната греда. Две минути по-късно Амави отправи тежък удар от 24 метра - в ръцете на словенския вратар.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@В 89-ата капитанът Габи оформи крайния резултат с трето попадение в мрежата на Манданда. Испанците достигнаха до кадрови превес в наказателното поле, Коке подаде към Габи и насочи по диагонала.

Атлетико заслужено спечели четвъртия си европейски трофей след три в Лига Европа и един в КНК. "Червено-белите" си извоюваха и правото да играят за Суперкупата на Европа, като техен съперник ще бъде победителят от финала в Шампионската лига: Реал Мадрид - Ливърпул.

Олимпик Марсилия - Атлетико Мадрид 0:3
0:1 Гризман (21)
0:2 Гризман (49)
0:3 Габи (89)

Олимпик Марсилия:
Манданда; Сар, Рами, Луис Густаво, Амави; Замбо Анкиса, Сансон; Товен, Пайе (32 - Лопес), Окампос (55 - Ние); Жермен (74 - Митроглу)
Атлетико: Облак; Върсалко (46 - Хуанфран), Хименес, Годин, Люка Ернандес; Корея (88 - Томас), Саул, Габи, Коке; Коща, Гризман (90 - Торес)

Максим Лопес Максим Лопес27 Томас5 Томас
90' Антоан Гризман  Антоан Гризманизлиза
Фернандо Торес  Фернандо Торесвлиза
89' Габи Фернандес  Габи Фернандесгол
88' Анхел Корея  Анхел Кореяизлиза
Томас  Томасвлиза
Клинтън Н'Жиежълт картон Клинтън Н'Жие  78' Люка Ернандес  Люка Ернандесжълт картон
Луис Густавожълт картон Луис Густаво  75'
Валер Жерменизлиза Валер Жермен  74'
Костас Митроглувлиза Костас Митроглу
Лукас Окампосизлиза Лукас Окампос  55'
Клинтън Н'Жиевлиза Клинтън Н'Жие
49' Антоан Гризман  Антоан Гризмангол
46' Шиме Върсалко  Шиме Върсалкоизлиза
Хуанфран  Хуанфранвлиза
Жордан Амавижълт картон Жордан Амави  38'
Димитри Пайеизлиза Димитри Пайе  32'
Максим Лопесвлиза Максим Лопес
23' Шиме Върсалко  Шиме Върсалкожълт картон
21' Антоан Гризман  Антоан Гризмангол