Гамейро и Диего Коща разбиха баската крепост (видео)

18 февруари 2018 | 19:07 - Обновена
  • копирано
  • 1
Атлетико Мадрид отново се доближи на 7 точки от Барселона, след като победи у дома Атлетик Билбао с 2:0. Резервата Кевин Гамйро и Диего Коща вкараха попаденията за "дюшекчиите" през второто полувреме. Французинът се разписа след пас на Антоан Гризман в 67-ата минута, а в 80-ата Коща завърши с точен удар перфектна контра, в основата на която онтово беше Гамейро.

Домакините събраха 55 точки и продължават да преследват Барса, докато Атлетик остана на 14о място с 28 пункта и отрицателна голова разлика.
През седмицата и двата отбора имаха изпитания в Лига Европа и на практика си ганатираха участие на осминафиналите в турнира. Атлетико разгроми с 4:1 ФК Копенхаген в Дания, а баските изненадаха Спартак (Москва) с 3:1 в руската столица. Мадридчани обаче са в много по-добра форма в първенството, където спечелиха трите си предишни мача без допуснат гол. В същото време, Атлетик беше в серия от 5 срещи без пълен успех и се намираха в долната половина на таблицата.

Доскоро контузеният Диего Коща се върна в титулярния състав на домакините и водеше атаката, заедно с Антоан Гризман. Хосе Хименес замени Диего Годин в защитата, Хоакин Корея и Саул нападаха по крилата, а на пейката останаха Габи Фернандес, Витоло и Яник Ферейра Караско.
Кепа Арисабалага, който беше близо до трансфер в Реал Мадрид, застана на вратата на Атлетик за сметка на Яго Ерерин. В предни позици действаше Иняки Уилиямс, подпомаган от Сабин Мерино, Микел Весга и Маркел Сусаета.

Атлетико стартира силно. Повечето атаки на "лос рохибланкос" се развиваха отдясно, където Корея много добре комбинираше с Шиме Върсалко. Коща пресираше активно бранителите на гостите, а Хименес пропусна да открие резултата след центриране от фаул на Гризман.
В 19-ата минута останаха сериозни съмнения за дузпа, след като бранител на Атлетик повлече със себе си на земята Диего Коща, но съдията Хосе Луис Гонсалес подмина ситуацията. От този момент мачът доста се изнерви, за което допринесоха няколко по-остри влизания в средата на терена и пасивното поведение на рефера.

В 28-ата минута Иняки Уилиямс също поиска дузпа. Тъмнокожият нападател на гостите беше блокиран от Люка Ернандес, след което падна и претендираше, че е бил изритан от французина. Гонсалес обаче бе на друго мнение.
В края на полувремето Атлетико усили натиска, но той беше хаотичен и не доведе до голови положения пред вратата на баските.

Мадридчани не намираха път към вратата на Кепа, макар че атаките им станаха по-разнообразни след почивката. Симеоне смени Коке с Кевин Гамейро и Атлетико вече изглеждаше още по-офанзивно. Диего Коща пропусна добра възможност с глава, а Ян Облак трябваше да излиза извън наказателното си поле, за да спре Иняки Уилиямс. В 67-ата минута отнета топка в средата на терена сложи началото на бърза контра на домакините. Гризман подаде на Гамейро, а неговият удар по диaгонала беше безпогрешен - 1:0 за Атлетико. Малко след това появилият се на полувремето Годин можеше да направи 2:0, но стреля над напречната греда.

В края домакините имаха пред себе си повече свободни пространства, а футболистите от Билбао се поуморха. В 80-ата минута Диего Коща беше изведен през центъра, напредна и с точен удар в близкия ъгъл сложи точка на спора.
В следващия кръг на Атлетико предстои тежко гостуване на Севиля. Отборът на Симеоне вече отпадна от андалусийци на 1/4-финалите за Купата на краля и ще се постарае да вземе реванш и да държи под напрежение Барса.

Атлетик ще търси първата си шампионатна победа за 2018 година в домакинството на аутсайдера Малага.

Диего Кощагол Диего Коща  80'
72' Микел Весга  Микел Весгаизлиза
Иниго Кордоба  Иниго Кордобавлиза
71' Унай Нунес  Унай Нунесжълт картон
Анхел Кореяизлиза Анхел Корея  70'
Габи Фернандесвлиза Габи Фернандес
68' Сабин Мерино  Сабин Мериноизлиза
Оскар де Маркос  Оскар де Маркосвлиза
Кевин Гамейрогол Кевин Гамейро  67'
65' Бенят Ечебария  Бенят Ечебарияизлиза
Андер Итураспе  Андер Итураспевлиза
Филипе Луисжълт картон Филипе Луис  62'
Кокеизлиза Коке  59'
Кевин Гамейровлиза Кевин Гамейро
Люка Ернандесизлиза Люка Ернандес  46'
Диего Годинвлиза Диего Годин
40' Бенят Ечебария  Бенят Ечебарияжълт картон