Назарян донесе четвърти медал и олимпийска виза за България

Армен Назарян донесе четвъртия медал за България от Европейското първенство по борба във финландския град Тампере, след като достигна до финала в категория до 60 килограма и по този начин си осигури най-малко сребърно отличие.

По пътя към финала двукратният олимпийски, трикратен световен и шесткратен европейски шампион постигна три победи. Назарян надделя последователно над Алберто Мартинес от Испания с туш в 1:46-та минута, над Давор Щефанек от Сърбия с 2:1 части 7:4, 0:5, 3:2 и на полуфинала над руския дебютант Аслан Абдулин с 2:1 части 2:3, 2:0, 1:1. Срещите с Щефанек и Абдулин бяха много оспорвани, но Назарян като велик шампион успя да се измъкне в критични ситуации и да триумфира като победител. Освен че се класира за финала Армен спечели и олимпийска виза в категория до 60 кг. Това е третата ни квота за Пекин 2008 при класиците след тези на Николай Гергов до 66 кг и на Явор Янакиев до 74 кг.

В спор за титлата около 16.30 часа българско време Армен Назарян ще спори с представителя на домакините Ярко Ала-Хуику, който във втория полуфинал се наложи над датчанина Хакан Ниблом с 2:0 части 1:1, 1:1. Световният шампион от БакуТ2007 Явор Янакиев претърпя изненадваща загуба още в първия кръг в категория до 74 килограма. Янакиев отстъпи на швейцарския дебютант Мурат Ергин с 1:2 части. Българинът взе първата част с 2:0 точки, но в следващите две допусна слабости в защита и позволи два пъти да бъде вдиган и хвърлян от партер. Така неочаквано Ергин, който между другото демонстрира страхотна класа, успя да извоюва победата след 3:2 и 6:3 точки съответно във втората и третата част. Швейцарецът успя да запише още една победа, но претърпя поражение на четвъртфиналите. По този начин той можа да изтегли Янакиев в репешажите за бронза.

Калоян Динчев стартира с победа при 96-килограмовите, надделявайки над Валдо Морено от Испания с 2:0 части (5:0, 2:0). След това надви и Денис Мишин от Азербайджан с туш в 1:39-та минута на втората част, след като преди това взе първата част с 4:3 точки. На четвъртфиналите обаче Динчев загуби от силния руснак Асланбек Хущов с 0:2 части (0:7, 1:2). Хущов достигна до финала и по този начин изтегли Динчев в репешажите за бронза.

Полуфинали във вторите три категории в класическия стил:

до 60 кг: АРМЕН НАЗАРЯН (БЪЛГАРИЯ) - Аслан Абдулин (Русия) - 2:1 части (2:3, 2:0, 1:1) Ярко Ала-Хуику (Финландия) - Хакан Ниблом (Дания) - 2:0 части (1:1, 1:1)
до 74 кг: Петер Бачи (Унгария) - Кристоф Гено (Франция) - 2:1 части (5:1, 0:2, 2:1) Шереф Тюфенк (Турция) - Юлиан Квит (Полша) - 2:0 части (1:1, 1:1)
до 96 кг: Асланбек Хущов (Русия) - Рамаз Нозадзе (Грузия) - 2:0 части (4:0, 5:0) Мирко Инглиш (Германия) - Хейки Наби (Естония) - 2:1 части 1:1, (1:1, 1:1)