Лукойл не успя да надскочи себе си

Баскетболният шампион на България Лукойл Академик не успя да надскочи собствените си възможности и загуби със 75:89 от Динамо (Москва) в първи мач от осминафиналите на турнира за Купата на УЛЕБ. Пред близо 3500 зрители играчите на Желко Лукаич изиграха приличен мач, но класата на руския тим си каза думата и той стигна до успеха.  Най-резултатен за Лукойл стана Уили Дийн с 18 точки. Капитанът Тодор Стойков добави 14, докато звездата Перо Антич бе пазен изключително здраво от Робертас Явтокас и също отбеляза 14 точки. За Динамо над всички бе Домеркант с 18, а Явтокас завърши с дабъл-дабъл - 13 точки и 12 точки.

В първите минути играта бе равностойна, като Лукойл поведе с 5:3. В последствие гостите от Москва взеха инициативата и две минути преди края на първия период вече водеха с 10 точки - 25:15. До края на първата част Лукойл се вдигна и намали за 25:29 след десет минути игра. Втората част започна отлично на българския тим и след тройка на Лари О`Банън резултатът бе намален - 29:30. Последва невероятна серия на гостите от 11:0, като в нейната основа бе Домани. Така само за 2 минути съставът на Динамо успя отново да поведе с повече от 10 точки (41:29). До края на периода Лукойл все пак успя да съкрати разликата най-вече благодарение на Тодор Стойков. На полувремето резултатът бе 53:44 в полза на гостите.

Третата част започна зле за Академик - след 4 минути авансът на руснаците бе 18 точки - 46:64. Въпреки това момчетата на Желко Лукаич не се предадоха десет минути преди края на двубоя разликата бе 11 точки - 68:57.

В началото на последния период Уили Дийн вкара тройка. Това не смути Димано и момчетата на Светислав Пешич пак взеха инициативата. Разликата се увеличи и стигна 15 точки. В този момент Уили Дийн блесна за малко. Перо Антич също вкара тройка и така 1:30 преди края разликата стана 7 точки. В крайна сметка до изненада не се стигна и гостите се поздравиха с успеха за 89:75.

Причините за загубата станаха ясни на цялата зала - класата на руснаците бе по-голяма. "Студентите" дадоха всичко от себе си, но това се оказа недостатъчно. Перо Антич бе надигран от Робертас Явтокас, като Антич вкара по-голямата част от 14-те си точки именно когато Явтокас бе на пейката.

ЛУКОЙЛ - ДИНАМО 75:89

Лукойл Академик: Дийн 18, Стефанов 3, Стойков 14, Банев 2, Антич 14