Николай Костов разкрива стратегията на Левски за успех в дербито

Уникални Леброн Джеймс и Рей Алън донесоха победата на "Изтока" в "Мача на звездите"

Тимът на Изтока победи със 134:128 Запада в 57-ото издание в "Мача на зведите" в НБА, който се игра тази нощ в Ню Орлиънс. Най-резултатен за победителите беше Рей Алън с 28 точки, а Леброн Джеймс добави 27 точки, 8 борби и 9 асистенции за успеха. "Кралят" бе определен единодушно и от вота на зрителите за тазгодишно MVP на срещата. Брендън Рой, Кармело Антъни и Амари Студамайър отбелязаха по 18 при поражението на "западняците".

Двубоят ще се запомни ако не с нещо друго, то поне с ниското си темпо през първите три части. За разлика от състоялия се два дни по-рано мача на "второкурсниците" срещу новобранците действията и на двете "звездни" селекциии изглеждаше мудна и не особено приятна за окото. Не така обаче се развиха нещата през последната четвърт, която се превърна в украшение на "Звездния уикенд", след като двата тима спретнаха сериозна битка на терена, увеличиха скоростта на играта и демонстрираха доста добра стрелба от далечно разстояние.

В стартовия състав на Запада все пак се появи суперзвездата на Лос Анджелис Лейкърс Коби Брайънт, който страда от проблеми с малкия пръст на дясната ръка. Коби обаче престоя на терена едва 02:52 минути, след което бе заменен и така и повече не влезе в игра.

Двубоят започна по-активно за състава на Изтока, воден от старши-треньора на Бостън Селтикс Док Ривърс. Източните звезди дръпнаха с 18:7 след близо 6 минути игра, като с много добри изяви се отличиха Крис Бош, Дуейн Уейд, Леброн Джеймс и Джейсън Кид. След първия таймаут в срещата на терена се появи и триото на Детройт Пистънс в лицето на Чонси Билъпс, Ричард Хамилтън и Рашид Уолъс. 04:15 минути преди края на първата четвърт Запада намали на 14:18 аванса на Изтока, но малко по-късно един от лидерите на Бостън – Пол Пиърс ознаменува влизането си в игра и с първата тройка в срещата за 26:17 в полза на селекцията от Източното крайбрежие. В крайна сметка първата част приключи с 6 точки преднина за Изтока за 34:28.

Във втората четвърт в игра влезе новобранец номер 1 в НБА за миналия сезон и състезател на Портланд Трейл Блейзърс – Брендън Рой. Неговата поява в редиците на Запада се отрази веднага на тима, воден от Байрън Скот, и по-малко от 30 секунди след подновяването на играта резултатът вече беше 36:30 в полза на Изтока. След тройка на Рой, 07:23 минути преди края на полувремето Запада скъси разликата до 2 точки за 48:46. Впоследствие Леброн Джеймс бе в основата на новата серия за Изтока, която изведе тима напред с 5 точки за 53:48. В следващите минути звездите от Изтока спретнаха невероятно шоу, като с бързи атаки и чудесни изпълнения набързо блеснаха Дуайт Хауърд, Леброн Джеймс и Джейсън Кид, който бе "архитекта" на вълнуващите моменти през втората четвърт. От своя страна Брендън Рой набързо оформи актив от 11 точки за тима на Запада, но 02:21 минути преди края на полувремето Изтока продължаваше да води с 67:57, а до почивката удържа своята преднина за 74:65.

В третата четвърт Изтока продължи своята доминация, но за кратко отстъпи инициативата на "западняците", които чрез Айвърсън, Дънкан, Кармело Антъни и Стив Неш намалиха разликата до 6 точки за 81:75, 08:35 минути преди края. Два последователни коша на Леброн Джеймс и точна стрелба на Крис Бош, 06:54 минути преди края изведе отново Изтока с 12 точки напред за 89:77. Постепенно обаче Запада отново се върна в мача и след кош на Карлос Буузър тимът на Байрън Скот изоставаше само на 5 точки за 93:98. Впоследствие източните звезди направиха серия от 8-0 инспирирана от силната игра на Рей Алън. По-късно Пол Пиърс бе точен, 01:26 минути преди края на третата четвърт за 104:93 за селекцията от Източното крайбрежие, а след 36 минути игра нейната преднина беше вече 13 точки за 106:93.

Мачът се завърза сериозно в последната четвърт когато Запада стигна до изравняване за 110:110 след отлични изяви на Дирк Новицки, Амари Студамайър и Брендън Рой. Впоследствие кош на лидера на Далас Маверика изведе Запада за първи път напред в резултата за 112:110, но в следващата атака Чонси Билъпс изравни за 112:112. Тим Дънкан даде преднина отново на Запада за 114:112, 06:10 минути преди финалната сирена. Дуайт Хауърд оформи третото равенство в мача за 114:114, 04:38 преди края. Двубоят вървеше кош за кош, като тима на Изтока бе воден уверено от лидера на Кливалнд Кавалиърс Леброн Джеймс. Запада обаче отново поведе за 116:114, а впоследствие със 118:116 след уникана игра в защита и нападение на Амари Студамайър. Тежкото крило на Финикс първо блокира стрелба на Дуейн Уейд, а впоследстиве завърши атаката за своя тим с кош и фаул, 03:30 минути преди края. В този момент на терена обаче блесна таланта на Рей Алън, който наниза 4 тройки, с които тима на Изтока дръпна със 125:122, 01:54 минути преди финалната сирена. Тройка на Крис Пол отново изравни резултата за 125:125. Впоследстиве Леброн Джеймс направи пробив в типичен свой стил, преминавайки през четирима противникови играчи, носейки минимална преднина на своя отбор за 127:125. Два последователни коша на Дуейн Уейд и Рей Алън донесоха преднина от цели 6 точки за Изтока, 15 секунди преди края. Тройка на Брендън Рой, 8 секунди преди финалната сирена обаче успя да върне интригата, но за кратко. Запада нямаше време да направи пълен обрат и в крайна сметка загуби със 128:134.

снимки: Reuters, AP

ФОТОГАЛЕРИЯ от "Мача на звездите" може да видите ТУК!!!