Люлин спечели дербито със Сливнишки герой в Западната група

Отборът на Люлин (София) продължава убедителното си представяне в Западната група на второто ниво от волейболния шампионата при мъжете - Висшата лига. Волейболистите на Ангел Кошеджийски надиграха като домакини Сливнишки герой (Сливница) с 3:0 (25:20, 25:18, 25:18) в мач от 17-и кръг.

Люлинци прекъснаха серията от пет поредни успеха на момчетата на Мартин Стоев. Столичният тим има в актива си 29 точки (9 победи, 6 загуби), сливничани са четвърти с 22 точки и същия баланс.

В първата част гостите поведоха за кратко, но състезателите на Люлин взеха инициативата в свои ръце и имаха водеща роля до края. Възходящата им линия продължи до края и се поздравиха с крайния успех.

Триточкова победа постигнаха волейболистите на Тетевен Волей, които се наложиха като домакини над Звездец (Горна Малина) с 3:1 (26:24, 25:15, 17:25, 25:20).

Гостите поведоха с добра преднина и доминираха до 11:9, след което тетевенци успяха да изравнят и обърнат. Играта тръгна точка за точка, като продължи така до 20:20. Момчетата на Иван Генков отново излязоха напред, но не удържаха темпото и позволиха на тетевенци да измъкнат гейма.

Битката в края на първия гейм оказа влияние и впоследствие. "Зелените" натиснаха съперника и се откъснаха с голяма разлика. Авансът има се увеличи на 2:0 гейма.

В третата част играчите на Звездец показаха друго лице и набраха инерция, като заиграха по-уверено. Пасивът бе намален на 1:2 гейма. Четвъртият гейм бе равностоен отначало, но след осмата точка домакините отново поеха инициативата. В ключовите моменти състезателите от Горна Малина се доближиха, но съперникът не позволи да бъде преодолян.

Състезателите на Петър Мечкаров са пети във временното класиране с

24 точки

и баланс

7:8

, Звездец е шести с

22 точки (7 победи, 8 загуби)

Ботев (Луковит) записа нов категоричен успех в групата. Воденият от Пламен Тодоров тим надигра като гост Етрополе с 3:0 (25:22, 25:17, 26:24).

Луковитци държат лидерството в таблицата с

42 точки (13 успеха, 1 загуба)

, етрополци са с

8 точки (2 победи, 13 загуби)

.

В първите две части състезателите на Пламен Тодоров доминираха, като това продължи и в третия гейм. Разликата стигна до 8:1, но постепенно бе намалена. Етрополци почти настигнаха противника, но интригата се запази. В самия край домакините се залепиха за играчите на Ботев, но в крайна сметка тимът от Луковит спечели чисто срещата.

Съименникът им от Ихтиман поднесе изненада на Миньор (Перник), като записа драматичен успех с

3:2 (22:25, 26:28, 27:25, 26:24, 16:14)

. Двубоят продължи повече от два часа.

Ботев е осми в класирането с 9 точки (4 победи, 12 загуби), перничани са седми в таблицата с 20 точки (6 успеха, 9 поражения).

В първия гейм Миньор поведе в резултата, след което ролите се размениха. Ихтиманци набраха инерция, но позволиха на съперника да изравни в края и да измъкне успеха след 4 геймбола.

Впоследствие играчите на Петко Карабонев отново доминираха, но в ключовите моменти при 24:21, когато всичко изглеждаше решено, пернишкият тим вкара интрига, но не успя да стигне до мачбол. Така волейболистите на Ботев продължиха към целта, но задачата им отново не бе лесна - играчите на Милен Богданов взеха нещата в свои ръце и изнервиха противника. След 26:24 за ихтиманци срещата влезе в тайбрек.

Там двата тима бяха равностойни до 10-а точка, последва доминация на домакините, след което и победа при 16:14 и 3:2 гейма.

Програма, резултати и класиране в Западната група на Висшата лига - ТУК

В плейофите продължават първите четири отбора от всяка група, които оформят полуфинални срещи по следната схема: първият от Западната група срещу четвъртия от Източната група, вторият от Западната срещу третия от Източната и обратно: първият от Източната срещу четвъртия от Западната, вторият от Източната група срещу третия от Западната група.

Поради различния брой отбори в двете групи (9 и 7) след завършване на последния кръг от редовния сезон, от актива на първите седем отбора от Западната група ще бъдат заличени резултатите, постигнати срещу последните два отбора в класирането през сезона и така ще бъде изготвено ново класиране. Първите четири отбора от така полученото ново класиране ще продължат напред в плейофната фаза.