Най-добрите плувци си поделят 100 хил. евро от Купата на ЛЕН

Награден фонд от 100 хиляди евро ще си поделят отличниците във второто издание на Купата на ЛЕН, учредена от Европейската плувна лига.

Веригата включва четири кръга, а първият е престижният Euro Meet в Люксембург този уикенд. Останалите три са в Айндховен, Откритото първенство на Франция и “Сете Коли” в Рим. За всеки един от кръговете домакините си имат собствен награден фонд.

“Щастливи и горди сме да предложим още на нашите прекрасни спортисти, участващи в Купата по плуване на ЛЕН, която ще бъде сред акцентите на сезона, чийто връх е Олимпийските игри", каза президентът на ЛЕН Паоло Барели.

"Включваме утвърдени турнири в нашата серия. Това е най-добрият начин да служим на нашите спортисти и федерации и да насърчаваме европейските водни спортове", допълни италианецът.

Наградният фонд от 100 хиляди евро ще си поделят най-добрите петима при мъжете и жените. Крайното класиране бъде въз основава на двете най-добри плувания (по точковата система на ФИНА), постигнати в различни кръгове. Победителите в двата пола ще спечеля по 16 000 евро.
Общо 785 състезатели от 29 държави ще участват в откриващия турнир в Люксембург.

Календар на веригата1. Euromeet, Люксембург (24-26 януари)2. Купа Айндховен (9-12 април)3. Open de France, Париж / Шартър (TBD)4. Сете Коли, Рим (26-28 юни)