Левски измъкна дербито с Нефтохимик и нанесе първа загуба на шампионите (видео + галерия)

Волейболистите на Левски продължават с отличното си представяне под ръководството на Андрей Жеков в Суперлигата на България за мъже.

68 Левски - Нефтохимик 3:2

"Сините" записаха 4-а поредна победа, като в същото време нанесоха и първа загуба на шампиона Нефтохимик 2010 (Бургас), след като надделяха изключително трудно и драматично с

3:2 (26:24, 25:21, 19:25, 26:28, 18:16)

в дербито на 7-ия кръг, играно тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

Така Левски се изкачи на 6-о място във временното класиране с 4 победи, 3 загуби и 11 точки, с колкото е и 7-ия Дунав (Русе), но с по-лоши показатели. От друга страна, въпреки поражението, шампионите от Нефтохимик остават начело с 6 победи, 1 загуба и 19 точки. В следващия 8-и кръг "сините" са гости именно на Дунав, докато бургазлии приемат Хебър (Пазарджик) в големия мач. Срещите са следващата събота (30 ноември) съответно от 17,00 и 18,00 часа.

Първата част бе равностойна като водачеството се сменяше постоянно. В края при 24:24 на сервис за Левски застана Трифон Лапков. Той затрудни посрещането на шампионите, "сините" се справиха добре в защита и контраатака и поведоха след 26:24. Спечеленият първи гейм донесе още по-голям импулс в играта на Левски и домакините започнаха много уверено във втората част. Левскарите разклатиха посрещането на Нефтохимик и поведоха първо със 7:3, а малко по-късно с 15:7. Треньорът на бургазлии Николай Желязков потърси промяна, като на полето в игра влязоха Добромир Димитров, Денис Карягин и Илия Петков. Благодарение на това шампионите се доближиха само на точка от Левски при 18:17, но до края "сините" бяха по-стабилни и увеличиха аванса си след 25:21.

От Нефтохимик подобриха представянето си в третия гейм, показаха добра реакция след загубените две части, докато Левски увеличи грешките. Шампионите бяха по-добри в тази част, въпреки че трябваше да правят и принудителна смяна на Георги Петров. Нефтохимик спечели убедително гейма с 25:19 след ас на Жани Желязков. Истинска драма се разигра в края на четвъртия гейм. Нефтохимик водеше почти през цялото време, като заслужено стигна и до геймбол при 24:20, когато на сервис за Левски застана Гордан Люцканов. "сините" не само изравниха при 24:24, но и имаха мачбол при 25:24. Нефтохимик, обаче, не се притесни и стигна до тайбрек след 28:26.

В решителния тайбрек резултатът се движеше точка за точка. Нефтохимик имаше два мачбола, но Левски ги спаси. "Сините" стигнаха до своята възможност да спечелят мача при 17:16 след дълго разиграване и отлична блокада. В крайна сметка Левски измъкна победа след 18:16 и 3:2 след атака в аут на Николай Николов.

68 Левски - Нефтохимик 3:2 68 Левски - Нефтохимик 3:2

За шампионите най-резултатен стана Жани Желязков с 21 точки (2 аса, 1 блок, 51% ефективност в атака). Николай Николов (4 блока, 55% ефективност в атака) и Мирослав Грединаров (1 ас, 2 блока, 52% ефективност в атака, 3% перфектно и 35% позитивно посрещане) добавихо по 15 точки.

ЛЕВСКИ - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:2 (26:24, 25:21, 19:25, 26:28, 18:16)