Епична битка, обрат и триумф на Циципас в Лондон (видео+галерия)

Стефанос Циципас е новият шампион на Заключителния турнир на ATP. В зала "О2" в Лондон 21-годишният грък надви на финала след епична битка и обрат австриеца Доминик Тийм с 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4).

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ФИНАЛА
СТАТИСТИКАТА НА МАЧА

Двубоят приключи след повече от 2 часа и половина игра, като и за двамата това бе първо участие на финала на престижния турнир, който преди две години бе спечелен от Григор Димитров. С триумфа си тази вечер Циципас повтори постижението на Григор от 2017 година, когато хасковлията грабна трофея като дебютант в надпреварата.

ПЪРВИ СЕТ

Финалът започна със сервис на Циципас, който с няколко страхотни сервиса не даде никакъв шанс на съперника си в откриващото си подаване. Австриецът отговори подобаващо и с гейм на нула изравни резултата. Тийм пръв спечели точка при сервис на противника, но това не попречи на Циципас без сериозни трудности да влезе с аванс от 2:1 в първата почивка в срещата.
Тийм започна нервно второто си подаване, в което загуби първите две точки. Не закъсня и първата точка за пробив в мача - при 30:40. Тийм обаче проведе отлично следващата точка и в крайна сметка се измъкна, изравнявайки резултата - 2:2.
При 3:3 пък Циципас трябваше да отразява брейкпойнт (30:40) и младият грък се справи. Той излезе смело на мрежата на втори сервис, но с отлично воле не остави шанс на Тийм. Последва втора точка за пробив за австриеца, но и тя бе отразена от играещия смело грък.
Интересното е, че тази точка трябваше да бъде преиграна след намесата на системата за видеоповторения “Ястребово око”, която показа, че удар на гръка е попаднал върху линията. В осмия гейм Тийм бе притиснат сериозно от противника си при 15:40, но до първи пробив в мача така и не се стигна - 4:4.
При 5:6 Тийм сервираше за влизане в тайбрек и геймът не започна добре за австриеца. Тийм обаче остана спокоен, преодоля изоставане от 0:30 и се добра до тайбрек, в който започна перфектно и спечели първите три точки. Малко след това авансът на Тийм стана 5:2, но Циципас изравни за 5:5. Последва мощен сервис на австриеца и сетбол за него - 6:5.
Циципас обаче бе безпощаден в следващата точка и двамата смениха полетата при 6:6. Грешка от бекхенд на гърка в следващата точка обаче донесе втори сетбол на Тийм, но този път при начален удар на австриеца. Последва нов бомбен сервис и след повече от един час битка първият сет най-сетне приключи, спечелен от Тийм.

ВТОРИ СЕТ

Втората част, изненадващо или не, започна лошо за Тийм, който трябваше да се спасява от 0:40 в първия си сервис-гейм в тази част. При 15:40 австриецът сякаш прибърза, търсейки печеливш удар по правата от форхенд, топката изхвърча много в аут и първият пробив в двубоя стана факт. Брейкът бе затвърден много бързо и Циципас взе ранен аванс от 2:0.
Нещата продължаваха да се развиват катастрофално за Тийм в този сет - австриецът допусна втори пореден пробив, а Циципас не пропусна да направи преднината си още по-смазваща - 4:0. Тийм все пак се пребори за два гейма, но не успя да стори нищо в подаванията на гръка и шампионът трябваше да бъде излъчен в решаващ трети сет.

ТРЕТИ СЕТ

Още в първия гейм на третия сет двамата “се захапаха”. С брилянтна игра Циципас се пребори за две точки за пробив, но Тийм показа железни нерви и ги заличи, като в крайна сметка измъкна този първи гейм. При 1:1 австриецът бе в тежка ситуация, изоставайки с 15:40.
Тийм отрази първата точка за пробив, при която Циципас загуби равновесие и падна, като останаха съмнения, че е получил травма. При следващата точка Тийм опита бекхенд по правата, но топката се спря в мрежата и гъркът реализира важен пробив.
Циципас поведе с 3:1, а Тийм не допусна противникът му да натрупа още по-голям аванс с втори пробив, както се получи в предишния сет. Нещо повече, Тийм заигра вдъхновено и успя да върне пробива, изравнявайки за 3:3.
С гейм на нула разигралият се в тези минути Тийм поведе с 4:3 и вече изглеждаше малко по-близо до заветния трофей. Циципас сложи край на серията на австриеца и изравни за 4:4, но Тийм убедително взе следващото си подаване - 5:4. Циципас буквално за секунди направи резултата 5:5 и отново под напрежение бе австриецът.
До пробив в 11-ия или 12-ия гейм не се стигна и всичко трябваше да се реши в тайбрек. Тийм спечели първата точка в него, но гъркът направи два поредни мини-пробива и взе аванс от 4:1. Австриецът играеше на ръба на риска и първоначално това даде резултат, тъй като резултатът бе изравнен - 4:4. Две поредни грешки на Тийм обаче донесоха и два последователни мачбола на Циципас, а 21-годишният грък реализира още първия, постигайки най-големия успех в кариерата си досега.
Това бе мач №7 между двамата и Циципас вече има три победи срещу Тийм (СТАТИСТИКА НА ПРЕКИТЕ ДВУБОИ МЕЖДУ ДВАМАТА), който в груповата фаза победи големите Роджър Федерер и Новак Джокович. Циципас пък се справи на полуфиналите с Федерер, а единственото поражение на турнира му нанесе Рафаел Надал.
Циципас, който е първият грък, спечелил този турнир, вече е с 4 титли в кариерата си, като грабна трети трофей през 2019 година, а той му донесе и 2 656 000 евро от наградния фонд. 26-годишният Тийм остава с 16 титли, като 5 от тях спечели през отиващия си сезон.