10 минути стигнаха на Левски Лукойл за поредна Суперкупа (галерии)

Левски Лукойл триумфира със Суперкупата на България за втора поредна година. Баскетболистите на Константин Папазов, които влязоха в днешния финал като носители на Купата на страната, надвиха шампионите на НБЛ от Балкан (Ботевград) с 82:71, за да грабнат трофея. Това стана факт след убийствени втори 10 минути, в които те допуснаха едва 4 точки в коша си и на практика решиха всичко в срещата.

89 Суперкупа Баскетбол - Балкан (Ботевград) - Левски Лукойл

Левски Лукойл поведе за кратко в самото начало с тройка на Чавдар Костов за 3:2, но после настъпиха минутите на Михайло Секулович, който вкара 9 от точките на Балкан в серията от 11-0, дала на домакините аванс от 3:13. Костов продължи да бъде единствен точконосител на “сините”, скъсявайки разликата до 9:16 с втората и третата си тройка. Ботевградчани обаче останаха начело, затваряйки първата четвърт при резултат 18:23.

Столичани започнаха втората четвърт с 12 поредни точки за 30:23, но Джордан Калахан прекъсна “сушата” за домакините с кош за 30:25. Силните моменти за Левски Лукойл продължиха, а Костов нижеше тройка след тройка, за да даде на своите преднина от 40:27 точно две минути преди полувремето, което дойде при резултат 44:27.

Надмощието на носителите на Купата на България продължи и през третата четвърт, в която те увеличиха разликата до 20 точки в своя полза - 52:32 след по-малко от четири минути игра във второто полувреме. Балкан не се предаде и намали до 52:40 след 8-0, но гостите така и не позволиха на съперника да свали дистанцията до по-малко от 10 точки. След 30 минути игра столичани водеха с 66:49.

Шампионите на НБЛ успяха да свалят изоставането си до по-малко от 10 точки - при 69:60, но малко преди това загубиха Радонич, който контузи глезена си. Четири поредни точки на Чийтъм успокоиха ситуацията и върнаха гостите напред с 73:60, а Калахан и Смит размениха кошове за 75:62 при по-малко от две минути до края. Ивков върна надеждата за Балкан с тройка за 75:65, но до обрат не се стигна, а Левски Лукойл триумфира с втора поредна Суперкупа след 82:71.

Чавдар Костов наниза 25 точки за победителите за 28 минути на терена. Гардът вкара 7/9 от тройката при завръщането си в българския баскетбол. Брандън Йънг направи силен дебют за Левски Лукойл с 16 точки, а Куан Чийтъм се отличи с 14 точки, 10 борби и 2 асистенции.

Джордан Калахан с 13 точки, 7 борби и 4 асистенции бе най-добър за Балкан. Михайло Секулович също завърши с 13 точки, Марко Радонич реализира 12, а Ивко Ивков и Димитър Димитров добавиха съответно 11 и 10.