България взе само гейм на Япония при дебюта си в Лигата на нациите (видео + снимки)

Волейболистките от националния отбор на България дебютираха със загуба в най-комерсиалния турнир Лигата на нациите. Момичетата на Иван Петков взеха гейм, но отстъпиха на силния тим на Япония с 1:3 (23:25, 25:21, 19:25, 23:25) в първия си мач от турнира в Група 2 на надпреварата, игран тази вечер пред над 2000 зрители в зала "Арена Монбат" в Русе.

Утре (22 май) отново от 20,30 часа българските "лъвици" ще изиграят втората си среща срещу Белгия, който по-рано днес падна от САЩ с 0:3. Японките пък ще спорят с американките в 17,00 часа.

Началото на първия гейм беше напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимално предимство за Япония - 8:7 след атака на Мивако Осанай. След силни изяви на Нася Димитрова и Симона Димитрова България успя да обърне до 11:8 в своя полза, което накара треньорката на японките Куми Накада да вземе тайм-аут. Въпреки това, двата тима продължиха равностойна до втората пауза, която дойде при 16:12 за българските "лъвици" след атака в аут на Осанай. Постепенно азиатките намалиха до 15:16, а след това дори изравниха при 17:17 след грешка на българската разпределителка Лора Китипова. Българските момичета си върнаха предимството при 20:18 след атака и ас на Мирослава Паскова, а след това увеличиха до 22:19 след отличен блок на Гергана Димитрова. Япония стигна до ново равенство при 22:22 след атака в аут на Гери Димитрова и блокада на Мия Сато. Японките дори стигнаха до геймбол при 24:22 след две атаки в аут на Симона Димитрова. В крайна сметка Япония взе гейма с 25:23 след блок-аут на Юки Иший.

Втората част започна малко по-добре за японките, които бързо поведоха с 3:0. Въпреки усилията на българските "лъвици", Япония запази преднината си до 8:5 след атака от краче на Май Окумура. България успя да изравни при 9:9 благодарение на влязлата като резерва разпределителка Петя Баракова, включително и с няколко добри сервиса и ас. Япония отново успя да дръпне в резултата при 14:11, но българките веднага намалиха до 14:13 след атаки на Нася Димитрова и Гери Димитрова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за азиатския тим след нова атака на Юки Иший. България стигна до 17:17 след страхотен единичен блок на Нася Димитрова. "Трикольорките" излязоха напред в резултата при 21:19 след нова добра изява на Нася Димитрова и аут на Мию Накагава. Разликата стана 23:20 след пусната топка на Гери Димитрова. България изравни геймовете след 25:21 след нова силна атака на Гери Димитрова и ас на опитната Мария Каракашева, която по-рано в частта замени Симона Димитрова.

И третия гейм стартира по-добре за Япония, която първо поведе с 4:2, а след това с 8:5 след атака в аут на Гери Димитрова. България изравни при 8:8 и дори дръпна с 9:8 след две грешки на японките последвани от атака и блокада на Нася Димитрова. Атака на Мивако Осанай и грешки на Мария Каракашева и Нася Димитрова - 11:9 за азиатките и тайм-аут за Иван Петков. Независимо от това, преднината на Япония нарасна до 14:10 след двоен удар на разпределителката Петя Баракова и поредна успешна атака на Юки Иший. Техническата пауза пък дойде при 16:12 за японките след атака на Мия Сато. Резултатът стана 18:12 след грешка на българките и ас на Мию Накагава. Предимството на азиатките нарасна до 22:14 след нови силни изяви на Иший, след което Япония спокойно спечели гейма с 25:19 след грешка в атака на Нася Димитрова.

Четвъртата част започна отлично за България, която бързо дръпна с 5:1 след силни изяви в атака и на блок на Мария Каракашева. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за българските "лъвици" след атака на Гери Димитрова. Разликата нарасна до 12:5 след сервиси на Каракашева и атаки на Гери Димитрова. Въпреки усилията на японките, българките продължиха да водят до 16:11 след грешка при мрежата на Мивако Осанай. Япония успя да стопи пасива си и изравни при 20:20 благодарение на отличната си игра на блокадата. Българските момичета, обаче, отново излязоха напред при 23:20 след поредна атака на Гери Димитрова и две грешки на японките. Япония отново изравни при 23:23 след две блокади на Май Окумура и дори стигна до мачбол при 24:23 след контра на резервата Юрие Набея. В крайна сметка азиатките спечелиха гейма с 25:23 след втора атака на Набея, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатна за българския тим бе Гергана Димитрова с 18 точки (1 блок и 33% ефективност в атака), а Мира Тодорова добави 14 точки (5 блока! и 39% ефективност в атака), но и това не помогна за успех. За японките Юки Иший (1 блок и 33% ефективност в атака) и Мивако Осанай (36% ефективност в атака) реализираха 19 и 16 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ЯПОНИЯ 1:3 (23:25, 25:21, 19:25, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 1, Мирослава Паскова 9, Гергана Димитрова 18, Симона Димитрова 8, Нася Димитрова 10, Мира Тодорова 14 - Жана Тодорова-либеро (Мария Каракашева 7, Петя Баракова 2, Силвана Чаушева 1)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ