Арсенал надигра беззъб Челси и направи битката за четвъртото място още по-интересна (видео)

Арсенал надигра Челси с 2:0 в голямото дерби от 23-тия кръг на Премиър лийг и направи битката за заветното четвърто място още по-интересна. "Сините" вече имат преднина само от три точки пред днешния си съперник, както и пред Манчестър Юнайтед, който има същия актив като Арсенал. Александре Лаказет (14') и Лоран Косиелни (39') се разписаха за заслужения успех на тима на Унай Емери, който си върна за загубата с 2:3 на "Стамфорд Бридж" през август.

Емери бе направил три промени в сравнение с отбора, който започна при загубата от Уест Хам преди седмица. Ектор Белерин, Аарън Рамзи и Лукас Торейра стартираха. Месут Йозил се завърна в групата, но остана на скамейката.

Маурицио Сари заложи  на същите 11, които в миналия кръг победиха Нюкасъл. Еден Азар отново бе в ролята на централен нападател. Оливие Жиру и Калъм Хъдсън-Одой бяха сред резервите и се появиха през втората част, докато Алваро Мората, който очаква трансфер, не попадна в групата.

Домакините играха по-добре през първата част и заслужено се оттеглиха на почивка с два гола аванс. "Сините" пък действаха доста колебливо в защита и видимо изпитваха затруднения при центриранията пред вратата на Кепа Арисабалага.

Още в началото Обамеянг пропусна добра възможност след центриране на Лаказет. Малко след това пък Торейра не намери с глава целта от обещаваща позиция. Челси отговори с опасен удар на Азар, който засече центриране на Аспиликуета, но топката премина встрани.

В 13-ата минута Кепа изби с усилия силен изстрел с глава на Косиелни след центриране от фаул на Торейра. В следващата минута Арсенал вече водеше в резултата. "Артилеристите" разиграха след корнер, Белерин центрира много добре към Обамеянг, който се справи с Алонсо и стреля в близкия ъгъл - 1:0.

В 17-ата минута Обамеянг отне от Аспиликуета и излезе на голова позиция, но Кепа успя да предотврати тази възможност. Бившият нападател на Борусия (Дортмунд) отправи още един много опасен удар в 37-ата минута, когато стреля със задна ножица, но топката премина встрани.

В 39-ата минута Арсенал удвои аванса си. Защитата на Челси на два пъти се провали в опита си да се изтегли за засада. Сократис центрира към Косиелни, който се озова зад отбраната на гостите и засече с рамо, пращайки топката неспасяемо в ъгъла.

В самия край на първата част Челси стигна до най-чистата си възможност, но "сините" нямаха късмет, тъй като удар на Алонсо с глава срещна далечната греда.
В началото на второто полувреме гостите наложиха натиск, но удари на Педро и Алонсо не намериха целта.
В 65-ата минута Челси се отърва от това да получи трети гол. Коласинак стигна до аутлинията, откъдето върна топката в наказателното поле. Алонсо първоначално изчисти, но след рикошет Рамзи получи шанс да стреля. Този път Кепа спаси.

В 66-ата минута Белерин проби на скорост по десния фланг и се опита да намери Лаказет пред вратата на Кепа, но в последния момент Рюдигер подложи крак и пресече подаването.
Неприятната новина за Унай Емери бе, че  Белерин получи контузия в безобидна ситуация и бе изнесен на носилка 20-ина минути преди края. Мястото му бе заето от Елнени. Мейтланд-Найлс се премести отдясно на отбраната.
Към края домакините се прибраха в своята половина, но Челси не успя да стигне до особени положения, с изключение на един удар на Алонсо, който бе спасен от Лено. Това бе и единственият точен изстрел в актива на гостите.

Челси остава на четвъртото място, но вече само с три точки преднина пред Арсенал и Манчестър Юнайтед.