Берое повали Левски Лукойл в зрелище с грозен край

Берое нанесе втора загуба от началото на сезона на шампионите от Левски Лукойл, печелейки драматично с 85:84 (19:18, 19:20, 16:20, 31:26) у дома в Стара Загора. Двата тима изиграха изключително оспорван мач, превърнал се в истинско зрелище, което обаче приключи с грозни сцени, след като феновете на старозагорци започнаха да хвърлят предмети по терена и по играчите на гостите, а Тодор Стойков за кратко извади “сините” от терена 8 секунди преди финалната сирена, изтъквайки, че те са застрашени. Все пак баскетболистите се върнаха на игрището и срещата бе доиграна.

Срещата започна с надмощие на Берое, довело до 9:6 в полза на домакините, след което Левски Лукойл отговори със силни минути, които обърнаха нещата в полза на столичани - серия от 9-0 им даде преднина от 9:15. Заралии отвърнаха с шест безответни точки за 15:15, а след края на първата част имаха преднина от точка - 19:18.

Втората четвърт бе равностойна и нито един от двата тима не успяваше да се откъсне напред с по-голяма разлика. Зрителите в зала "Общинска” станаха свидетели на множество смени на водачеството и в крайна сметна на почивката бе фиксирано равенство - 38:38. Серия от 16-5 в първите шест минути на второто полувреме, тон за която дадоха Божидар Аврамов и Деян Иванов, позволи на “сините” да дръпнат с 11 точки - 43:54. Отговорът на Берое не закъсня и домакините се върнаха в мача със своя силна поредица, доближила ги до 52:54. След 30 минути игра столичани бяха напред с 54:58.

“Сините” пак дръпнаха в резултата, този път с 56:63, но Берое не се предаде и съкрати изоставането си до 61:65. Неспортсменско нарушение на Уайт и техническо на пейката на домакините позволи на Левски Лукойл да се откъсне напред със 63:71, но старозагорци показаха характер и пак намериха начин да се върнат в срещата. Първо домакините поведоха със 77:74 след тройка на Желев, но Мийович и Захариев върнаха преднината на гостите - 77:80.

Две равенства по-късно (80:80 и 82:82), Николай Стоянов наниза тройка от нула градуса за 85:82, принуждавайки Тити Папазов да вземе прекъсване 21 секунди преди сирената. Рембърт намали до 85:84, а осем секунди преди края Стоянов извърши нарушение в нападение, след което от трибуните полетяха предмети и гостите за кратко бяха изведени от залата от директора си Тодор Стойков.

В крайна сметка шампионите не успяха да стигнат до успешна атака и загубиха с точка, а в цялата суматоха, създала се в края, Любомир Минчев бе изгонен от залата.

Конър Франкамп наниза 24 точки и направи 4 асистенции за Берое. Александър Янев добави 15 точки, Тре Когинс остана с 14, а Николай Стоянов с 12. Трима играчи на домакините напуснаха за пет лични нарушения, а в самия край Любомир Минчев също бе дисквалифициран.

Деян Иванов с 21 точки и 8 борби бе най-добър за Левски Лукойл, Патрик Рембърт добави 17, а Христо Захариев приключи с 15 точки и 10 борби. С този успех Берое вече има 10 победи и 2 загуби, а Левски Лукойл е с един успех повече и баланс 11-2.

БЕРОЕ - ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ 85:84 (19:18, 19:20, 16:20, 31:26)

БЕРОЕ: Конър Франкамп 24, Тре Когинс 14, Николай Стоянов 12, Александър Янев 15, Далин Бачински 2 (Тихомир Желев 9, Станислав Ваклинов 2, Джеймс Уайт 7)

ЛЕВСKИ ЛУКОЙЛ: Патрик Рембърт 17, Ръсел Робинсън 2, Христо Захариев 15, Миливое Мийович 12, Деян Иванов 21 (Асен Великов, Калоян Иванов 2, Божидар Аврамов 9, Никола Маравич 6)