Шампионите от Нефтохимик излъгаха ЦСКА в люта битка на фаворитите (видео + галерия)

Шампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) се класираха на полуфинал на Купата на България на финалния турнир в Пазарджик, след като във втората 1/4-финална среща спечелиха изключителната битка срещу лидера в Суперлигата ЦСКА с драматичното 3:2 (17:25, 25:22, 25:21, 25:27, 15:11) в мач, който продължи малко над 2 часа в зала “Васил Левски”.

Така Теодор Салпаров и компания ще срещнат утре  от 15,00 часа в първата полуфинална среща тимът Добруджа 07 (Добрич), който победи в първата 1/4-финална среща Пирин (Разлог) с 3:1 (21:25, 25:21, 25:22, 25:20).
Шампионите и носители на Купата на България за 2018 година от Нефтохимик 2010 (Бургас) заложиха на новите си попълнения Николай Учиков и Ален Джорджевич в стартовия си състав срещу лидера в Суперлигата ЦСКА във втората 1/4-финална среща от финалите за Купата ан България в Пазарджик.
Волейболистите на ЦСКА стартираха ударно и бързо поведоха с 5:1. Венцислав Георгиев атакува мощно по диагонала от зона 2 за 6:1. Троен “червен” блок спря атака на Ален Джорджевич за 8:3. Нова атака на Венцислав Георгиев и 9:3. Найден Найденов взе прекъсване за шампионите. “Червените” дръпнаха с 13:5. Ален Джорджевич намали до 6:13. Пламен Шекерджиев направи 15:6. Нова остра атака на Венцислав Георгиев по правата от зона 3 и ЦСКА поведе с 8 точки при 16:8. Разликата се запази при 20:12. Националът Николай Учиков намали до 14:21. Христо Цветанов изведе ЦСКА до геймбол при 24:17. ЦСКА спечели първата част след сервис в мрежата на Георги Петров - 25:17.
Втората част започна по-равностойно. ЦСКА поведе с 6:4 и 8:6. Шампионите от Нефтохимик изравниха при 8:8 след атака на резервата Стоян Самунев. Остра атака на Христо Цветанов - 9:8. ЦСКА поведе с 14:12 след единична блокада на Христо Цветанов. Нефтохимик успя да изравни при 14:14 след блокада на Николай Къртев. “Червените” поведоха с 18:16 след атака в аут на Георги Петров. Венцислав Георгиев направи 19:17. Шампионите успяха да изравнят при 20:20. Бургазлии поведоха с 2 точки, след като Георги Братоев спаси невъзможна топка в защита, а Георги Петров завърши атаката за 23:21. Атака на Николай Учиков изведе Нефтохимик до геймбол при 24:22. Единична блокада на Николай Учиков срещу атака на Симеон Александров донесе успеха на бургазлии във втората част с 25:22.
Във втория гейм треньорът на Нефтохимик Найден Найденов получи червен картон и тимът му загуби точка, а малко по-рано Георги Братоев бе получил жълт картон.
Възпитаниците на Александър Попов поведоха в началото на третата част с 4:3. Нефтохимик обърна развоя на гейма и поведе с 8:5 след пусната топка в атака на Георги Петров. Нова атака на Георги Петров и 11:7 за шампионите. Николай Учиков отигра успешно за 15:11. В игра за ЦСКА се появи 46-годишният играещ помощник треньор Ивайло Стефанов и реализира атаката си за 12:15.
При 12:17 Александър Попов взе прекъсване за ЦСКА. То не помогна много и Николай Учиков направи 18:12. Единичен блок на младия Денис Карягин, който замени успешно Ален Джорджевич. Иван Крачев замени Венцислав Георгиев. нова атака на Николай Учиков и 20:13. Две поредни точки от атака на Георги Петров изведоха шампионите напред с 22:16. ЦСКА успя да намали до 20:23 след атака на Иван Крачев, но силите на “червените” стигнаха само за толкова в този гейм. Николай Учиков изведе Нефтохимик до геймбол при 24:20, а победната точка в третата част за 25:21 заби 18-годишният Денис Карягин.
Шампионите стартираха ударно в началото на 4-ата част и поведоха с 4:0 и 7:4. Бургазлии дръпнаха със 7 точки при 15:8 след пусната топка на Георги Братоев. Последваха 5 пордни точки за ЦСКА и 13:15 след атак ана Венцислав Георгиев. Единична блокада на Ивайло Стефанов и 14:15. ЦСКА изравни при 15:15 след ас на Христо Цветанов. “Червените” поведоха с 16:15 след атака в аут на Стоян Самунев. Нефтохимик дръпна с 19:17 след блокада на Николай Къртев. Красимир Гайдарски влезе в игра. Шампионите отново поведоха убедително, след като Владимир Станков докосна мрежата при 22:19. ЦСКА записа 3 поредни точки и изравни при 22:22. “Червените” стигнаха до геймбол след атака на Христо Цветанов - 24:23. Пламен Шекерджиев атакува в аут и 24:24. ЦСКА успя да спечели 4-ата част с 27:25 след атака на Тодор Костов.
В тайбрека играта вървеше точки за точки до 8:8. Нефтохимик взе аванс от 11:9 след ас на Георги Петров, а малко по-късно поведе с 12:9, след като Теодор Салпаров вдигна топката, а Николай Учиков атакува за 12:9. Пайп на Георги ПЕтров направи резултата 13:10. Венцислав Георгиев намали до 11:13. Нефтохимик стигна до успех в тайбрека с 15:11 и до 3:2 гейма в мача.
Николай Къртев се отличис с 13 точки (5 блока, 67% ефективност в атака). Отлично включване направи и младият 18-годишен Денис Карягин, който записа 9 точки (2 аса, 1 блок, 67% ефективност в атака, 41% перфектно и 56% позитивно посрещане).

За ЦСКА най-резултатен стана Венцислав Георгиев с 26 точки (3 аса, 4 блока, 56% ефективност в атака). Неостаряващият 40-годишен Христо Цветанов добави още 16 точки (1 ас, 5 блока, 63% ефективност в атака), а Пламен Шекерджиев се отчете с 12 точки (3 аса, 1 блок, 29% ефективност в атака, 38% перфектно и 59% позитивно посрещане).
ЦСКА: Владимир Станков 3, Венцислав Георгиев 26, Пламен Шекерджиев 12, Симеон Александров 5, Христо Цветанов 16, Тодор Костов 6  - Мартин Божилов-либеро (Ивайло Стефанов 3, Иван Крачев 1, Красимир Гайдарски)
Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ
НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 5, Николай Учиков 28, Ален Джорджевич 3, Георги Петров 17, Николай Къртев 13, Илия Петков 4 - Теодор Салпаров-либеро (Стоян Самунев 7, Денис Карягин 9)
Старши треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.

СНИМКИ: ВЛАДИМИР ИВАНОВ, SPORTAL.BG