Тийм спечели титла и изпревари Григор в ранглистата

Австрийската тенис звезда Доминик Тийм спечели титлата в турнира от сериите АТР250 в Санкт Петербург и изпревари Григор Димитров на седмото място в световната ранглиста, която ще се обнови официално в понеделник, 24 септември.

Тийм срази на финала в руския град Мартин Клижан, срещу когото преди това бе загубил и трите сблъсъка, но само 68 минути му бяха необходими да спечели спора за трофея с 6:3, 6:1. Това е трето отличие за Тийм през 2018-а и 11-о в кариерата, като той вече има два триумфа на твърди кортове след този от Акапулко преди две години.

Клижан има за какво да съжалява не само заради загубения мач, но и защото пропусна възможността да запише името си в историята на спорта. Досега той беше с шест победи в шестте си предишни финала, а ако беше преодолял Тийм, щеше да стане първият играч със седем успеха в първите седем финала в кариерата си, откакто е създаден Световният тур през 1990 година. Ернест Гулбис е 6-0 във финали и вече е единственият с тази възможност.

Освен че се издигна до седма позиция в световната ранглиста (той вече има 3825 точки, а Григор - 3755), Тийм е начело по брой спечелени мачове през 2018-а с 48 на сметката си. Той също така изпревари Кевин Андерсън на седмото място в класацията “Надпреварата за Лондон” и засега има всички шансове да се класира за трети пореден път на Финалите на АТР.

Шампионът прибра и 209 645 долара, а Клижан - 110 415, като все пак може да е доволен от рейда си в Санкт Петербург, където елиминира Денис Шаповалов и Стан Вавринка по пътя към финала. Чехът ще се изстреля с 16 позиции в световната ранглиста до 49-ото от понеделник.