Барселона прибави втори трофей след убедителена победа над Бока (видео+галерия)

Отборът на Барселона завоюва домашната си купа “Жоан Гампер” след успех 3:0 над Бока Хуниорс пред 70 089 зрители на “Камп Ноу”. Аржентинският тим, който очаквахме за мача с Левски, беше под нивото на “синьо-червените”. Малком (18), Лионел Меси (39) и Рафиня Алкантара (67) отбелязаха за триумфа на испанския шампион. Само преди четири дни Барса спечели Суперкупата на Испания след успех над Севиля.
Ернесто Валверде заложи в нападение на Лионел Меси, Мунир Ел Хадади и Малком. Иван Ракитич влезе в ролята на Серхио Бускетс в средата на терена. Артуро Видал получи задачи пред хърватския халф.
Преди срещата новият първи капитан на "лос кулес" Меси взе микрофона и се обърна към десетките хиляди зрители по трибуните, приветствайки новите попълнения и обещавайки борба за всички трофеи.
Двубоят започна спокойно - без опасности пред двете врати. В седмата минута Малком реши шутира над гредата в търсене на ефектно попадение в близкия ъгъл. В десетата Лео стреля в стената, след като преди това беше препънат малко пред дъгата. В 17-ата Филипе Коутиньо показа техника и отправи силен удар от 22 метра по посока на горния далечен ъгъл. Вратарят Андрада се справи с опасността, избивайки в корнер.
Минута по-късно Малком отново поби отляво, залъга съперник и стреля ниско. Вратарят не се ориентира при силния удар и допусна топката да мине под ръката му - 1:0. Опитите на аржентинския отбор бяха прекалено плахи. Акциите на каталунците носеха по-голяма опасност.
В 39-ата Меси опита да подаде вляво, но се получи двойно подаване със съперник, след което сам срещу вратаря завърши ювелирно - с копване за 2:0.
В 45-ата момчетата на Гийермо Барос изпуснаха страхотна възможност за гол. Вийя напредна, загърбвайки защитата на Барса, и стреля по диагонала. Топката срещна гредата, кълбото попадна у Нандес, който стреля, но Самюел Юмтити изби от голлинията.
Валверде почти изцяло смени състава си за втората част, като и Меси напусна терена. В 52-ата Малком нанесе пореден удар, при който вратарят реагира. В 62-ата минута в игра за каталунците се появиха Луис Суарес, Усман Дембеле и Серхио Бускетс. В 64-ата на терена стъпи и Карлос Тевес. В 67-ата Рафиня Алкантара направи двойно подаване със Суарес, овладя на гърди и насочи в мрежата. В 75-ата Тевес нанесе удар, при който топката премина над гредата.
В 84-ата Томас Вермален стреля с глава, но вратарят се намеси впечатляващо и изби. Две минути по-късно Рики Пиуг получи в наказателното поле и стреля покрай гредата в аут. Каталунците спечелиха необезпокояващо, като в нито един момент не оставиха съмнение в превъзходството си.
Барселона - Бока Хуниорс 3:0
1:0 Малком (18)
2:0 Меси (39)
3:0 Рафиня (67)
Барселона (първо полувреме): Тер Стеген; Сержи Роберто, Пике, Юмтити, Миранда; Ракитич, Видал, Коутиньо; Меси, Мунир, Малком
Барселона (второ полувреме): Силесен; Семедо, Лангле, Вермален, Миранда; Рафиня, Артур, Пуиг; Малком, Алкасер, Мунир
Бока: Андрада; Буфарини, Голц, Искердос, Оласа; Нандес, Бариос, Рейносо, Вийя; Абила, Кардона