Изключителен ден на Европейския шампионат по СуперМото в Кюстендил

Невероятно оспорвани и драматични състезателни маншове видяха феновете на мотоциклетния спорт на писта "Пауталия" в Кюстендил, където се проведе 2-ия кръг на BMU Европейския шампионат по СуперМото и Републикански за клас скутери.

38 пилоти от България, Македония, Турция и Румъния караха в различните класове през уикенда. През днешния ден битката за първото място в клас OPEN беше повече от интригуваща през всички обиколки. Първият манш беше спечелен от Александър Георгиев (МСК Плевен, КТМ), но във втория четирима състезатели караха буквално един зад друг през 18-те обиколки, като в повечето пробягвания времената им бяха равни – по 0:50 минути. Разликите бяха в хилядни от секундата, като във втория манш Янко Ташев (МСК ридо Самоков, КТМ) успя да го спечели удържайки натиска на Александър Георгиев (МСК Плевен, КТМ), Светлин Иванов (Зедмото, ТМ) и Влад Неага (Румъния, ТМ). В крайното подреждане за кръга обаче на първото място се качи Георгиев с 47 точки, пред Ташев 45 т. ( в първия манш се класира 3-и) и Светлин Иванов (1 манш – 2 място, 2 манш – 3 място, 42 точки).

Шампионът ни по мотокрос Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ) се включи в надпреварата в клас S3 и отново показа майсторство и класа, за да постигне две победи в маншовете. На второто място се нареди Емирхан Еркан (40 точки Турция, КТМ), а на третото - Глория Дяксова (40 точки, Марица рейсинг тим, КТМ). При най-малките SM 65 турски пилот ликува като победител в крайното подреждане с пълен актив от 50 точки. Баран Кочаман (КТМ) беше над всички свои конкуренти, а на подиума за награждаване и на втората позиция стъпи Живко Иванов (44 точки, Панчо рейсинг тим, КТМ), а трети - Патрик Паскота (40 точки, Румъния, КТМ).

В SM 85 безапелационно представяне и първото място си заслужи Виктор Нейчев (50 точки, Еър макс рейсинг, КТМ). Втори с общ сбор 42 точки стана Радостин Михайлов (1 манш – второ място, 2 манш – трето място, Несебър мото, КТМ). С трофея за третото място си тръгна Фуркан Айкут (38 т, Турция, КТМ).

Клас Скутери откриха сезона с победа на Лауренцио Чурешку (Румъния, Aprilia), който имаше и късмет в края, защото в предпоследната обиколка повреда в машината не позволи на водача Алекс Иванов (МСК Плевен, Piaggio) да продължи и Чурешку ликува с голямата купа. Втори и трети финишираха Иво Михайлов (МСК Плевен, Piaggio) и Стилиян Тодоров (МСК Плевен, Aprilia).

Следващият кръг от календара на СуперМото и Републиканския шампионат на скутери ще бъде на 2 и 3 юни на писта "Долна Митрополия", Плевен.