Стамен Белчев обявява целите на ЦСКА-София в турнира за Купата и в първенството

Левски на финал!"Сините" в еуфория след драматичен спектакъл (видео+галерия)

Отборът на Левски е вторият финалист за Купата на България през този сезон. "Сините" отстраниха ЦСКА-София в изключително драматичен спектакъл пред близо 20 000 зрители на стадион "Васил Левски". Двата тима завършиха 2:2, а 26-кратните шампиони на страната празнуват след успех с общ резултат 4:2.

Жорди Гомес (7) и Сержиу Буш (65) вкараха за Левски, а Хеан Бланко (57) и Роланд Алберг (82) бяха точни за "червените" след грешки на Божидар Митрев. Играчите на Делио Роси играха с човек по-малко от 27-ата минута, след като Кали Тиам беше изгонен за брутален фаул срещу Фернандо Каранга. Бразилецът напусна терена със сълзи на очи, като едвам стъпваше на десния крак. При резултат 1:1 пък попадение на Рафаел Енрике беше отменено в 61-ата минута заради много спорна засада.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Като цяло Левски заслужи да играе на финал, след като в сблъсъка от 180 минути търсеше повече победата и пропиля доста положения. На финала "сините" излизат срещу Славия, а двубоят ще бъде на девети май на "Васил Левски". "Белите" бяха първият финалист, след като детронираха ден по-рано Ботев (Пловдив).

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Тимът от "Герена", който е хегемон в турнира с 26 триумфа, се завръща на финал за първи път от 2015 година, когато отстъпи с 1:2 от Черно море след продължения на "Лазур". Левскарите са само на крачка да спечелят първи трофей от 2009 година насам.
Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Отборът на ЦСКА-София имаше перфектен сезон допреди три седмици, когато беше на крачка от титлата и фаворит за Купата на България, но сега "червените" остават с празни ръце.

Както е известно, "сините" имаха преднина от два гола, след като спечелиха първата среща с 2:0. Освен това головете бяха на чужд терен, тъй като "червените" бяха домакини. Всяко равенство или победа на Левски щеше да класира тима, докато тимът на Белчев имаше нужда от победа с поне два гола разлика, за да стигне до битката за отличието.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Наставникът на "сините" Делио Роси бе направил шест промени от успеха срещу Верея в последния кръг. Единствено Божидар Митрев, Холмар Ейолфсон, Кали Тиам, Жорди Гомес и Роман Прохазка бяха отново титуляри. Давид Яблонски, Иван Горанов, Фелипе Нашименто, Габриел Обертан и Буш, който с двата си гола беше герой в първия полуфинал, бяха останалите избраници на италианския треньор. Прохазка, който донесе победата с 2:0 над Верея, игра десен защитник, като смени контузения Милош Цветкович.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Треньорът на "червените" Стамен Белчев също бе направил шест промени от равенство 1:1 с Берое преди няколко дни. Витаутас Черниаускас, Александър Барт, Станислав Манолев, Раул Лое и Фернандо Каранга отново бяха на терена. Голмайсторът беше сполетян от голяма трагедия преди часове, след като майка му почина, но въпреки това излезе от първата минута. Стойчо Атанасов, Николай Бодуров, Жеферсон, Рубен Пинто, Тиаго Родригес и Енрике Рафаел пък бяха другите титуляри. Капитанът Божидар Чорбайджийски бе оставен на пейката, а на негово място в центъра на отбраната игра опитният Александър Барт.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Още в първата минута гредата спаси "червените". Жорди Гомес центрира, а Стойчо Атанасов при опита си да избие прати топката в дясната греда на тима си. Скоро обаче "сините" поведоха в резултата, след като испанецът вкара много красив гол в 7-ата минута. Юношата на Барселона се разписа от 13 метра.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@В 16-ата минута Фернандо Каранга пропусна отлична възможност да изравни, след като стреля лошо от няколко метра в ръцете на Митрев. Две минути по-късно пък Паулиньо прати топката над гредата от добра позиция. В 25-ата минута Буш стреля от малък ъгъл, но Черниаускас спаси.

В 28-ата минута Кали Тиам беше изгонен за брутален фаул в краката на Каранга. Халфът, който явно искаше да си върне за счупения нос преди месец, изрита много лошо бразилеца, като Николай Йорданов го прати моментално под душовете. Голмайсторът буквално се разрева от болка, но след лекарската намеса остана на терена още две минути.
Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Деветката на "червените" пробва нов удар към вратата на Митрев, но веднага след това се строполи на земята и със сълзи на очите пожела смяна. При напускането на терена беше освиркван мощно от феновете на символичните домакини. На негово място влезе Бланко в 33-ата минута.
Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@
Тимът на Белчев натисна, но без да създава чисти положения. Манолев веднъж стреля в аут, а след това последваха няколко мелета пред вратата на "сините", които се опитваха да затварят пространствата в своята половина. В последната минута на първата част Обертан проби отдясно и центрира остро, Паулиньо стреля, но в крака на Атанасов.

Феновете на Левски по време на дербито@@@Втората част стартира с още една смяна за "червените". Джеси замени Пинто, като веднага започна да тормози защитата на "сините". Още в първите минути футболистите на Балчев натиснаха левскарите.
Сектор "Б" опъна своята хореография, която сласеше:"Мъжки времена! Най-тъмно е преди зазоряване".

@@@В 52-ата минута звездата Обертан направи невероятен пропуск, когато остана сам срещу вратаря, след като Жеферсон се размина с топката. Френският футболист стреля в аут от девет метра, което можеше да се окаже фатално.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България част I@@@Пет минути по-късно Бланко върна един гол, а с това и ентусиазма сред "червените". Енрике проби след няколко рикошета, а Митрев не успя да хвана топката, като я изпусна, тя попадна в колумбиеца, който стреля между краката на Горанов и резултатът стана 1:1.

Феновете на ЦСКА-София по време на дербито@@@Сектор "Г" изригна, а футболистите на Белчев натиснаха още повече. Жеферсон стреля близко до гредата от фаул, а Енрике вкара втори гол в 61-ата минута. Той засече центриране на Манолев с глава. Асистент съдията Георги Тодоров вдигна засада, но положението беше изключително спорно, като дори и телевизията даваща двубоя, не показа дали има или няма засада.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Веднага след това Обертан проби отдясно, но Буш не успя да засече топката във вратата. Румънецът обаче взриви пълните Сектор "А" и Сектор "Б" в 65-ата минута. Паулиньо проби отляво и майсторски изведе деветката, който вкара за 2:1.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България@@@Попадението беше трето за румънеца в този полуфинал сблъсък, а освен това прекърши крилете на противниците, които имаха нужда от три гола. Капитанът Николай Бодуров излезе по-напред, като заедно със съотборниците си се хвърли в атака, но без да имат идея как да стигнат до гол, като оставиха сериозни пространства в своята половина.

Левски беше подреден добре, а на контраатака пропусна няколко пъти да вкара трети гол, който съвсем да довърши ЦСКА-София.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България част I@@@Васил Панайотов и Антоио Вутов смениха Нашименто и Буш, а Манолев беше заменен от Алберг. Втората резерва на Белчев също се разписа. Това се случи в 82-ата минута, когато капитанът Митрев допусна поредна сериозна грешка тази пролет. Стражът не успя да хване центриране на Жеферсон, а топката попадна в холандеца, който изравни.

Левски - ЦСКА-София - Купа на България част I@@@Последните осем минути "червените" имаха нужда от два гола, но въпреки това, че имаха човек повече на терена, не успяха да се вдигнат, ами напротив. Трета резерва на "сините" Кабрал, който смени Паулиньо, пропусна да донесе победата на Левски.
Въпреки това играчите на Роси, треньорът и феновете на "сините", изпаднаха в еуфория в продължение на 20 минути. Синята публика не се беше забавлява така от дълги години, а сега вече всички чакат продажбата на билетите за финала. Холивудската звезда Джерард Бътлър пък празнува победата в съблекалнята на "сините" заедно със Спас Русев.
Двата отбора изиграха вече пет двубоя през този сезон - три в Първа лига и два за Купата на България, като три пъти срещата завърши 2:2. През есента "сините" поведоха, след което трябваше да догонват. През март "червените" спечелиха на наводнения терен с 1:0, а преди седмица допуснаха изравняване след преднина от два гола. Първият мач за Купата беше спечелен с 2:0 от Левски, а в петия мач ЦСКА-София се спаси от поражение - 2:2, но въпреки това отпадна от турнира.
Левски - ЦСКА-София - Купа на България част I@@@
На 16 май "сини" и "червени" излизат за шести последен път през тази кампания.

Купа на България, полуфинали:

ЛЕВСКИ - ЦСКА-СОФИЯ 2:2 (2:0 в първия мач, Левски продължана след общ резултат 4:2)