Автогол повали България, капитанът на Берое с комичен червен картон (видео+галерия)

Националният отбор на България отстъпи с 0:1 на Босна и Херцеговина в първата си среща за 2018 година. Контролата между двата тима се игра за първи път на "Лудогорец Арена" в Разград, който беше 13-ият дом на "лъвовете" извън София. Нелеп автогол на Васил Божиков в 20-ата минута повали "трикольорите". Топката рикошира в ръката на защитника и влезе в мрежата на Пламен Илиев. Няколко минути преди края резервата Мартин Райнов получи червен картон, след като доста комично се опита да вкара гол с ръка. Капитанът на Берое получи втори жълт картон и беше пратен предварително под душовете.

"Лъвовете" изиграха едно добро първо полувреме в схема 3-5-2, като създадоха няколко положения, но втората част беше на доста по-ниско ниво.
България - Босна и Херцеговина@@@Двубоят беше първо домакинство на "лъвовете" далеч от София, от 22 август 2007 година. Тогава отстъпихме с 0:1 на Уелс в контрола, която се игра на стадион "Лазур" в Бургас, а най-добрият футболист на България Ивелин Попов единствен от сегашния състав взе участие в мача срещу "драконите".

Ръководството на Лудогорец се беше погрижило, теренът да бъде в перфектно състояние, въпреки че последните дни валя много сняг в Разград. Ниските температури обаче попречиха трибуните да се напълнят, като половината стадион остана празен. По този начин мач №38 за представителния състав на България далеч от столицата се оказа най-малко посетеният.

България - Босна и Херцеговина@@@Родният селекционер Петър Хубчев заложи за първи път на схема 3-5-2. Пламен Илиев беше на вратата, а Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски, Васил Божиков бяха централни защитници. Михаил Александров и Петър Занев бяха на двата фланга, а Георги Костадинов, Ивайло Чочев и Георги Миланов действаха зад Ивелин Попов и Спас Делев.
Роберт Просинечки заложи пък на най-доброто, като големите звезди - Един Джеко и Миралем Пянич, стартираха от първата минута.

България - Босна и Херцеговина@@@Първият удар беше за Спас Делев, който стреля слабо с левия крак и Шехич спаси. В 12-ата минута Ивайло Чочев с глава прати топката над горната греда след центриране от корнер.
Хубава атака на "лъвовете" в 16-ата минута завърши с удар в гредата на Спас Делев, но реферът отсъди засада.

При първата си добра атака в 20-ата минута, гостите поведоха в резултата. Дулиевич изведе Колашинак, който центрира остро, Кондо се хвърли на шпагат с Бодуров, след което топката рикошира в дясната ръка на Божиков и влезе в мрежата за 0:1.

България - Босна и Херцеговина@@@В 23-ата минута капитанът Ивелин Попов даде отличен пас на Георги Миланов, който от много добра позиция стреля в аут. Михаил Александров пък пропусна сам срещу вратаря в 26-ата минута след извеждащо подаване на Костадинов. Футболистът на Арсенал (Тула) стреля сило, но Шехич изби. Тимът на Босна контраатакуваше доста опасно, като създаваше проблеми на родната защита, която играеше за първи път в тази схема.
Попов нанесе пореден удар от фаул, но без да затрудни стража на босненците. Силен изстрел на Александров в 36-ата минута беше избит от Шехич.

България - Босна и Херцеговина@@@Кодро направи невероятен пропуск в 40-ата минута, когато от пет метра не уцели вратата на Пламен Илев.

Втората част започна с две промени в състава на Босна. Медунянин и Милошевич замениха Сарич и Кодро. Пянич стреля над вратата на Илиев в 53-ата минута, след което Чорбаджийски получи първия жълт картон заради неспортсменска проява. Пянич центрира хубаво от фаул, но игра на гостите не успя да нанесе решаващ удар и топката излезе в аут. Кирил Десподов, Мартин Райнов и Симеон Славчев замениха едновременно Делев, Чочев и Миланов.

България - Босна и Херцеговина@@@Младият нападател на "червените" имаше веднага възможност да пробва удар, който беше спасен. Бързакът получи добро подаване от Костадинов.
Качеството на играта спадна чувствително през втората част, като липсваха положения и пред двете врати. Студеното време и многото промени в двата състава най-вероятно повлияха за това. Гостите, които имат повече класа в сегашния състав, по-лесно организираха атаки. Страхил Попов и Тодор Неделев също влязоха в игра.

България - Босна и Херцеговина@@@В 88-ата минута Райнов получи червен картон. Халфът на Берое беше изгонен от рефера Франсоа Летише доста комично. Той се опита да изравни след удар с ръка, въпреки че топката беше далеч от тялото му. При последвалото меле топката попадна в Костадинов, който прати коженото кълбо в мрежата, но френският рефер вече беше отсъдил фаул и прати родния футболист под душа.

България - Босна и Херцеговина@@@Така България записа първо поражение от Босна, след като досега имахме една победа с 2:1 през август 2008 година. Тогава контролата се игра в Зеница, а двата гола отбеляза Димитър Бербатов. Опитният Станислав Манолев пък беше единственият играч в селекцията на Петър Хубчев, който взе участие при успеха преди 10 години. Футболистът на ЦСКА-София обаче не взе участие в днешния двубой.
България - Босна и Херцеговина@@@
Босна пък записа първи успех начело със селекционера Роберт Просинечки.

България - Босна и Херцеговина@@@Родните национали пътуват утре за Букурещ, от където в неделя летят за Будапеща. Именно в Унгария ще бъде втората проверка на "лъвовете" срещу Казахстан на Станимир Стоилов. Двубоят на 26 март ще се играе от 19:00 часа на стадион "Панчо Арена" във Фелчут.
Поражението беше десето от 38 мача за България при домакинство далеч от София. Толкова са и равенствата, а победите останаха 18. Головата разлика остана е 59:41 в полза на "трикольорите".

БЪЛГАРИЯ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 0:1
0:1 Божиков (20-автогол)

БЪЛГАРИЯ: 13.Пламен Илиев, 5.Николай Бодуров, 4.Божидар Чорбаджийски (75-2. Страхил Попов), 15. Васил Божиков, 3.Петър Занев (82-8.Тодор Неделев), 17. Георги Миланов (62-22. Мартин Райнов ), 7. Михаил Александров, 14. Георги Костадинов, 18. Ивайло Чочев (62-6. Симеон Славчев), 10. Ивелин Попов, 9. Спас Делев (62-19. Кирил Десподов)
Резерви: 1.Божидар Митрев, 11.Станислав Манолев, 12. Камен Хаджиев, 20. Цветомир Панов, 21. Иван Минчев, 23. Радослав Кирилов

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: 12. Ибрахим Шехич, 5.Колашинак, 2.Мемишевич, 17.Зуканович, 3.Бичакчич, 21.Сарич (46-8. Медунжанин), 10.Пянич, 7.Бешич (13. Цимирот), 9.Дулиевич (69-20. Закарич), 11. Джеко, (76-14. Превляк) 18. Кодро (46-23. Милошевич)
Резерви: 22. Пирич, 1. Кьошевски, 6. Вранеш, 15. Сунжич, 19. Вишча, 16. Баич
Жълти картони: Чорбаджийски, Райнов - Б
Червен картон: Райнов (88) - Б
Съдия: Франсоа Летише (Франция)
Стадион: "Лудогорец Арена" - Разград