Ман Сити отвя Арсенал и си гарантира минимум дубъл, Пеп с първи трофей в Англия

Манчестър Сити спечели първия си трофей под ръководството на Джосеп Гуардиола, след като победи категорично Арсенал с 3:0 на "Уембли" и вдигна Купата на Лигата на Англия. Това означава, че "гражданите" почти сигурно ще завършат сезона с дубъл, тъй като едва ли някой се съмнява, че ще спечелят и титлата в Премиър лийг. Отборът освен това продължава битката и в Шампионската лига, така че Сити може да запише дори запомнящ се требъл. Серхио Агуеро (18'), Венсан Компани (58') и Давид Силва (65') вкараха головете и донесоха първия трофей на Пеп Гуардиола в Англия. Арсенал пък отново разочарова феновете си, а купата, която е единственото местно отличие, което Арсен Венгер не е печелил, отново се изплъзна от ръцете на французина. Единственият шанс за трофей през този сезон за Арсенал е отборът да стане победител в Лига Европа.

Венгер бе направил седем промени в своя състав в сравнение с мача в Лига Европа. Давид Оспина, Калъм Чембърс, Ектор Белерин и Джак Уилшир бяха единствените, които запазиха местата си. Аарън Рамзи и Месут Йозил се завърнаха, а Пиер-Емерик Обамеянг очаквано водеше атаката. Хенрих Мхитарян нямаше право да играе за Арсенал в турнира.

Четири бяха корекциите, направени от Пеп Гуардиола. Венсан Компани, Николас Отаменди, Кайл Уокър и Кевин де Бройне бяха титуляри. Рахим Стърлинг е контузен, а Габриел Жезус вече е възстановен, но бе на скамейката за началото. Бразилецът все пак се появи в игра в 77-ата минута. Клаудио Браво започна на вратата.

Манчестър Сити вдигна Купата на Лигата@@@

Сити започна по-добре, но първото положение създадоха "топчиите". В осмата минута Рамзи изведе Йозил отдясно, след което германецът потърси Обамеянг на далечната греда, но нападателят не успя да нанесе завършващ удар, като заслуга за това имаше и Уокър, който се намеси добре, а впоследствие Браво улови. В тази ситуация Оба бе в положение на засада, но страничният рефер на я маркира. Сити отговори веднага. Силва изведе Агуеро с много добър пас, но аржентинецът стреля встрани от вратата.

В 18-ата минута "гражданите" излязоха напред в резултата. Браво изпълни начален удар, след който прати топката дълбоко в половината на Арсенал. Мустафи позволи топката да го прехвърли и да стигне до Агуеро, който прехвърли технично излезлия напред Оспина. Аржентинецът леко подпря с рамо Мустафи в гръб, докато топката летеше към него, заради което "артилеристите" протестираха, че попадението трябва да бъде отменено. Това обаче не се случи, а и системата ВАР, която е налична за този двубой, също не бе използвана.

В 26-ата минута Монреал напусна с контузия, заменен от Коласинак.

Пет минути преди почивката Агуеро нахлу на скорост отляво, след което опита много технично отново да прехвърли Оспина от малък ъгъл. Аржентинецът успя и топката се насочи към далечната греда, където Косиелни опита да изчисти, но кълбото стигна от Де Бройне, чийто удар се оплете във външната страна на мрежата.

И второто полувреме започна с натиск на Манчестър Сити. В 48-ата минута Компани нанесе опасен удар след корнер пред вратата на Арсенал, топката рикошира в краката на Косиелни, след което премина встрани. Малко след това и Джосеп Гуардиола трябваше да направи принудителна смяна, след като Фернандиньо получи разтежение и бе заменен от Бернардо Силва.

В 54-ата минута Браво бе напът да сбърка фатално, след като излезе извън наказателното си поле, за да пресече едно дълго подаване към Обамеянг. Вратарят се размина с топката, но след това успя да застане между нея и нападателя, който го фаулира.

Финал за Купата на Лигата@@@

В 58-ата минута Сити удвои аванса си. Де Бройне изпълни корнер по земя, пращайки топката около границата на наказателното поле. Гюндоган опита изстрел, но Компани подложи крак и промени траекторията на топката, вкарвайки втори гол. Сане бе в положение на засада, но не влияеше пряко на ситуацията и попадението правилно бе зачетено.

В 65-ата минута Данило намери Давид Силва е наказателното поле. Испанецът се обърна много добре, с което остави бранителите зад себе си, и стреля в далечния ъгъл за крайното 3:0.

Двата отбора ще се срещнат отново само след няколко дни - на 1 март, когато Арсенал приема Манчестър Сити в отложен двубой от 28-ия кръг на Премиър лийг.