Аталанта и Фиорентина разделиха точките в Бергамо

Неделният ден в Серия "А" противопостави отборите на Аталанта и Фиорентина, които не излъчиха победител, завършвайки наравно 1:1 на „Стадио Атлети Адзури д'Италия”. Бергамаските, които заемат седма позиция в Калчото, не успяха да направят важна стъпка към шестата позиция, даваща право на участие в евротурнирите през следващия сезон.

Домакините, които допуснаха загуба от Борусия (Дортмунд) с 3:2 през седмицата, заложиха на схема 3-4-1-2, като в атака тимът бе воден от дуото Гомес – Петаня. Андреа Пиоли пък предпочете да излезе доста атакуващо от самото начало и подреди своите футболисти във формация 4-3-3, като в атака се разчиташе на непрестанните пробиви на Федерико Киеза и Жил Диас. Тяхната задача бе да снабдяват Джовани Симеоне с добри подавания в търсене на така важния гол.

Срещата започна силно за Аталанта и отборът от Бергамо бе изключително близо да открие резултата в 5-та минута, когато Петаня не успя да материализира добро подаване отляво. Нападателят пропусна прекрасен шанс от непосредствена близост, изпращайки топката с глава право в ръцете на Спортиело.
Това подейства като червена светлина за гостите от Флоренция, които отговориха още при следващата атака. Джовани Симеоне получи топката в наказателното поле, завъртя се добре, освобождавайки се от опеката на два бранители в лилаво и стреля. Ударът му обаче премина високо над напречния стълб на вратата зад Пиерлуиджи Голини

Фиорентина откри резултата в 16-та минута, благодарение на хърватския полузащитник Милан Бадел. Халфът стреля силно от далечна дистанция и принуди стража на домакините да плонжира. Избитата топка попадна в краката на Федерико Киеза, който пусна прецизен пас успоредно на голлинията, а оттам нахлуващият Бадел с прецизен удар матира Голини.

След попадението бергамаските наложиха трайно владение на топката и сътвориха редица добри положения пред вратата на „нерадзурите“. При една от тях, в 37-та минута, Кристанте бе много близо до изравнителното попадение. Италианецът обаче не се възползва от мекото центриране на Мартен де Роон и се размина с топката.

Натискът на Аталанта все пак доведе до важен гол в края на полувремето. Андреа Петаня засече с глава страхотно центриране на Алехандро Гомес от фаул, изпращайки двата отбора в съблекалните при равен резултат.

През втората част отново отборът в „синьо-черно“ погледна първи към противниковата врата. Петаня затрудни защитата в бергамаските в 58-та минута и отправи нов удар с глава към далечния ъгъл на вратата зад Спортиело. Стражът на „Ла Виола“ се разтегна и успя да избие в ъглов удар.  Последваха минути, в които и двата отбора все по-трудно достигаха до създаване на положение пред вратата на противника.

Така се стигна до 85-та минута, в която бранителят на Фиорентина Никола Миленкович бе изгонен от игра. Сърбинът получи втори жълт картон за нарушение срещу Алеханро Гомес в близост до наказателното поле на „виолетовите“. От последвалия фаул се стигна до доста добра възможност за Аталанта, която обаче бе пропиляна. Топката попадна у Ремо Фрюлер , който отправи силен изстрел от дъгата на наказателното поле. Кълбото премина през доста футболисти, но в крайна сметка излезе в аут.

Въпреки че останаха с десетима души, отборът Фиорентина можеше да шокира своя опонент в края на срещата. В добавеното време Фалчинели се озова сам в наказателното поле на Аталанта и отправи силен удар, който премина на милиметри от напречния стълб на вратата на домакините.