Страхотна драма и триумф за Фуркад в масовия старт

Мартен Фуркад грабна златото в масовия старт на 15 км в биатлона на Олимпийските игри в ПьонгЧанг. Французинът спечели след изключително драматичен финален спринт с германеца Симон Шемп. Фотофиниш трябваше да определи шампиона, след като двамата биатлонисти дадоха равно време на финала. Триумфът обаче бе за Фуркад, който в последния момент успя да спечели "дуела" със съперника си с възможно най-минималната разлика. Норвежецът Емил Хегле Свендсен успя да се пребори за бронзовото отличие.

Фуркад и Шемп излязоха рамо до рамо след последната четвърта стрелба, като се откъснаха пред останалите и нямаше как да бъдат застигнати. В последната стрелба и двамата направиха по един пропуск, като Фуркад не уцели последната пета мишена и открехна вратата пред германския си съперник. Двамата се дебнеха до последно, като Фуркад бе пред Шемп, но с минимален аванс. В последните метри Шемп опита атака, но Фуркад издържа и спечели може би най-драматичното състезание в историята на биатлона на Олимпийски игри.

Фуркад направи общо две грешки на огневия рубеж (1-0-0-1), а Шемп бе безгрешен до последната стрелба (0-0-0-1). Двамата дадоха време 35:47.3 минути, а на 11.2 секунди зад тях финишира Емил Хегле Свендсен (1-0-1-0), който се добра до третото място също след финален спринт - с германеца Ерик Лесер (0-0-0-2). Лесер имаше шанс дори за златото, но не улучи 2 мишени в четвъртата стрелба и остана на 11.6 секунди от първото място. Силно се представи и още един германец - Бенедикт Дьол, който допусна само една грешка в стрелбата (0-0-1-0), но остана на 18.8 секунди от първата позиция.

Състезанието днес мина без българско участие, като нито един биатлонист не порази всичките 20 мишени, а най-много грешки направи французинът Кентен Филон Майе - 7. Това му отреди предпоследното 29-о място. Един от основните фаворити за златото - норвежецът Йоханес Тингнес Бьо, започна добре състезанието, но при втората стрелба заличи шансовете си за медал с 3 грешки (0–3–0-0). Той финишира на 16-о място, на 1:20.0 минути от първото място.

За Фуркад това е второ злато от ПьонгЧанг 2018, след като той триумфира и в преследването на 12,5 км. 29-годишната суперзвезда на биатлона вече има общо 6 олимпийски медала (4 златни и 2 сребърни). Във Ванкувър 2010 той взе сребро в масовия старт, а в Сочи 2014 грабна злато в индивидуалния старт на 20 км и в преследването, а в масовия старт остана със сребро.

За 29-годишния Шемп това е втори олимпийски медал в кариерата му. Той има още едно сребърно отличие - от Сочи 2014, в щафетата 4 х 7,5 км. 32-годишният Свендсен пък се пребори днес за шестия си медал на Олимпийски игри и първи от ПьонгЧанг. Той има злато на 20 км, злато с мъжката щафета на Норвегия, както и сребро в спринта от Ванкувър 2010, а също и 2 титли от Сочи 2014 - в масовия старт и в смесената щафета.