Левски Лукойл взе добра преднина срещу Балкан за Купата

Левски Лукойл забрави за тежката домакинска загуба от Балкан (Ботевград) в първенството преди десетина дни и взе своеобразен реванш от съперника, побеждавайки го със 73:62 в първия полуфинален мач от турнира за Купата на България. Така баскетболистите на Тити Папазов взеха доста прилична преднина преди ответния мач, който ще бъде в събота в “Арена Ботевград” и който играчите на Небойша Видич ще трябва да спечелят поне с 12, за да продължат напред към финала.

Част от футболистите на Левски, водени от своя треньор Делио Роси, подкрепиха баскетболните си колеги броени дни преди подновяването на сеозна в Първа лига. В събота на стадион “Георги Аспарухов” гостува Ботев (Пловдив).
Купа на България: Левски Лукойл - Балкан@@@
Началните 10 минути в столичната зала “Универсиада” не бяха нито резултатни, нито особено атрактивни за феновете. Гостите от Ботевград бяха подкрепяни от по-голяма агитка от тази на “сините” и след първата четвърт имаха защо да се радват, след като любимците им водеха с 5 точки - 8:13.
Нещата тръгнаха в различна посока във втората част, която започна далеч по-добре за играчите на домакините. Няколко успешни стрелби на Божидар Аврамов дадоха енергия на Левски Лукойл, за да се стигне до обрат и преднина от 24:20 пет минути преди почивката. Силните минути за играчите в бели екипи продължиха и те се оттеглиха като лидери след едно полувреме с аванс от 32:22.
Христо Захариев се разигра и помогна на ботевградския тим да свали дистанциятапод 10 точки рано през третата част. Реакцията на домакините не закъсня и те пак поведоха с двуцифрен аванс - 51:39, но две поредни тройки на Венцислав Петков запазиха интригата жива и доближиха гостите на шест точки за 51:45 преди последната част.
Балканци свалиха разликата до само 3 точки при 56:63, но серия от 10-0 отново изстреля Левски Лукойл напред, за да поведат домакините с 67:53 при оставащи 4:10 минути. Преднината достигна 15 точки в полза на домакините малко преди сирената, която прозвуча при 73:62 за столичния тим.

Христо Николов вкара най-много за победителите - 19 точки. Божидар Аврамов бе на ниво със 17 точки и 5/9 от тройката, Станимир Маринов вкара 13, а Кийт Клантън направи "дабъл-дабъл" с 12 точки и 13 борби. Левски Лукойл завърши с общо 21 асистенции повече от два пъти по-малко грешки (9) и вкара 11 тройки от 30 опита, печелейки убедително и борбите под двата коша - 40 на 30.

Христо Захариев и Венцислав Петков реализираха по 16 точки за Балкан, докато Дейвид Хоутън завърши с 10.

Реваншът е от 18.00 часа в събота в "Арена Ботевград".