Хърватия се спаси на косъм от голяма издънка в "Арена Загреб" (видео)

Хърватия постигна неочаквано трудна победа в първия си мач от втората фаза на Европейското първенство по хандбал за мъже. В "Арена Загреб" домакините на шампионата надиграха скромния тим на Беларус само с два гола разлика - 25:23, в двубой от "Група 1".

"Ватрените", които в последната си среща от предварителна група "А" претърпяха разочароваща загуба от Швеция, играха силно в началото на мача и си осигуриха аванс от 5 гола при 13:8. Беларусите върнаха две попадения до почивката, дошла при 15:12 за домакините. През втората част "червено-белите" поддържаха преднината си до заключителните 10 минути, когато последва необясним срив в играта им. Пропуски от чисти позиции, елементарни грешки в нападение и неубедителна игра в защита доведоха до изравняване от страна на съперника, който стигна до 23:23 при 2 оставащи минути до финалната сирена.

Наставникът на домакините Лино Червар, който бе дал шанс за изява на голяма част от резервните си играчи, се видя принуден да пусне на игрището някои от звездите си, сред които и капитанът Игор Вори. Най-добрият хандбалист на Хърватия от началото на първенството Лука Чиндрич отбеляза оказалото се победно попадение за 24:23 с чудесна индивидуална акция. Беларус не успя да вкара в последното си нападение, след като съдиите отсъдиха спорно нарушение в атака, а домакините се разписаха още веднъж чрез Марко Коплияр.

Марко Мамич, който бе включен в състава точно преди двубоя с Беларус, се отличи с 5 гола, какъвто бе активът и на Лука Степанчич. Чиндрич бе точен 4 пъти от цели 9 изстрела.

На изключително високо ниво за Беларус се представи лявото крило Андрей Юринок, вкарал 6 гола с 6 удара към вратата (100%).

Хърватия събра актив от 4 точки и се изкачи на трето място в класирането на "Група 1". Със същия актив е и временният лидер Норвегия, който победи Сърбия с 32:27 гола.