Храбрите македонци не се стреснаха от шампиона и продължават да мечтаят в Хърватия (видео)

Националният отбор по хандбал за мъже на Македония изигра пореден впечатляващ мач на Европейското първенство в Хърватия. В среща от последния кръг на група "C" македонците затрудниха максимално настоящия шампион на континента Германия в сблъсък, завършил при резултат 25:25 гола. Западните ни съседи дори бяха много близо до знаменита победа, но не съумяха да отбележат при последното си нападение. В своя заключителен опит германците също се провалиха и във втори пореден мач взеха само точка, след като преди два дни завършиха при абсолютно същия резултат и сблъсъка със Словения.

Тимът на Македония от своя страна се справи със същия съперник още в първия кръг. Успех, оказал се с голямо значение, защото Словения се класира на трето място в групата след успех над Черна гора с 28:19. Именно първите три тима продължават във втората групова фаза на турнира, но губят точките, спечелени срещу вече отпадналия черногорски тим.

По този начин македонците влизат в т.нар. Група 2 с най-голям актив от 3 точки, Германия е с 2 от двете си равенста, а Словения има само една от хикса в двубоя с "бундестима". Битката във втора група ще бъде адски оспорвана, след като всеки от присъединяващите се от група "D" тимове на Испания, Дания и Чехия има актив от по само 2 точки. В слевващата фаза шестте тима ще спорят за първите две позиции, даващи право на участие на полуфиналите.

Македонците започнаха срещата с Германия в "Арена Загреб" с изненадващ избор на тактика. Във фаза нападение те се лишаваха от своя вратар, за да играят със 7 полеви хандбалисти. Този подход осигури на "червено-жълтите" аванс от 5:2, но Германия намери начин да противодейства и скоро вече водеше с 10:7 след серия от 7:1. На почивката обаче разликата бе само един гол в полза на "лошите момчета" - 12:11.

Още в първите минути на втората част Македония отново се озова в позицията на водач, като дори се сдоби с преднина от 19:16. Последва още едно завръщане на съперника, който стигна до 20:20 и от този момент до края двата тима се разменяха по едно попадение. Така се стигна до последните 20 секунди, когато звездата на "червено-жълтите" Кирил Лазаров намери в отлична позиция на шестия метър пивота Стоянче Стоилов, чийто удар бе отразен по фантастичен начин от втория вратар на "бундестима" Силвио Хайнефетер. Немците разполагаха с 13 секунди за последна атака, която опропастиха по много глупав начин и дори не отправиха удар към вратата.

Най-резулатен в двубоя бе гардът на Германия Щефен Вайнхолд, отбелязал 8 гола. Съотборникът му Уве Генсхаймер вкара 5, а от състава на съперника с 6 се отличи Филип Талески.

Битката в Група 2 стартира на 19 януари с двубоите Германия - Чехия и Словения - Дания.