Левски отпадна от Европа след "златен" гейм

Волейболният отбор на Левски отпадна от третия по сила европейски клубен турнир Чалъндж къп.

Момчетата на треньора Владимир Николов отстъпиха като гости на холандския Орион (Дутинхем) с 0:3 (25:27, 20:25, 21:25) в мач-реванш от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер. Така след победата за "сините" с 3:1 гейма в първата среща преди две седмици в София, се стигна до т.нар. "златен" гейм. В него домакините от Орион показаха характер и по-голямо желание за победа и в крайна сметка се поздравиха с успеха след 15:13.

По този начин Левски приключи участието си в Чалъндж къп след 3 победи и 1 загуба, но тъй болезнена. Волейболистите на Орион пък се класираха за 1/8-финалите на турнира, където ще играят с руския Газпром-Югра (Сургут), който отстрани унгарския Пензюгьор (Будапеща). Срещите ще са след Нова година.
"Сините" започнаха силно в първия гейм, но позволиха на домакините от Орион да вземат инициативата. Холандският тим оформи стабилна преднина, която левскарите съумяха да стопят. При 18:18 те успяха да изравнят и дори да поведат. Играта тръгна точка за точка, но все пак домакините се оказаха по-издръжливи и измъкнаха гейм с 27:25. Във втората част волейболистите на Орион стартираха с добра преднина, която се запази до край и така увеличиха аванса си на 2:0 след 25:20. Ситуацията бе идентична и в третия гейм. Холандският тим отново имаше лек превес и не даде възможност на Левски да скъси докрай дистанцията - 25:21 и 3:0, с което успя да вкара мача в т.нар. "златен" гейм.
В него двата тима показаха истинска игра на нерви. Първо, момчетата на Владо Николов тръгнаха с разлика от 2 точки при 4:2, но Орион успя да ги навакса. Резултатът тръгна точка за точка, като двата тима се догонваха през цялото време. В ключовите моменти, все пак, холандците успяха да се откъснат и спечелиха с 15:13.
Най-резултатни за Левски бяха опитният капитан Смилен Мляков (2 блока, 1 ас и 32% ефективност в атака) и новото попълнение на тима - руснакът Евгений Баннов (3 блока, 2 аса, 40% ефективност в атака и 25% позитивно и 13% перфектно посрещане), с по 15 точки, но и това не помогна за успеха. За тима на Орион Йорис Марселис реализира 21 точки (2 блока, 3 аса и 43% ефективност в атака) за победата.
ОРИОН (ДУТИНХЕМ, ХОЛАНДИЯ) - ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) 3:0 (27:25, 25:20, 25:21); "ЗЛАТЕН" ГЕЙМ - 15:13