Волейболистките на Левски тръгнаха със загуба в Чалъндж къп

Волейболистките на Левски започнаха със загуба участието си в третия по сила европейски клубен турнир Чалъндж къп. Момичетата на треньора Радослав Бакърджиев отстъпиха на румънския КСМ (Търговище) с 1:3 (15:25, 25:27, 27:25, 17:25) в първия си мач от 1/16-финалите на турнира, игран тази вечер в зала "Христо Ботев" в София.

Срещата-реванш между двата тима е след Нова година, на 9 януари 2018-а (вторник) от 18,00 часа. "Сините" се нуждаят от истинско чудо, за да победят с 3:0 или 3:1, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. От друга страна КСМ (Търговище) трябва да спечели само два гейма, за да се класира напред. Победителят ще продължи напред на 1/8-финалите за Чалъндж къп, където го очаква победителя от двойката между гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея) и испанския Минис де Арлуй (Логроньо).

Волейболистките на КСМ (Търговище) бяха по-класният тим, като в състава им имаше цели осем чужденки, сред които бразилка и американка. Левски пък излезе с кадрови проблеми, като контузия попречи на втората разпределителка Гергана Георгиева да вземе участие в мача, а Катрин Димитрова се появи в ролята на център.

Българките стартираха неуверено, като допуснаха слабости в посрещане. Опитният съперник използва момента, като засили сервиса и поведе с 8:2 и 15:6. Разликата бе разгромна и румънките спечелиха безпроблемно първия гейм с 25:15. Във втората част треньорът Радослав Бакърджиев направи промяна, като в посрещане влезе младата Мария Йорданова. "Сините" се стабилизираха и се показаха като равностоен съперник на румънките. Играта вървеше точка за точка, а след 24:24 нашите дори имаха геймбол. За съжаление "сините" не успяха да надделеят, като опитът на румънките си каза думата и те затвориха и този гейм в своя полза след 27:25.

В третата част левскарките показаха, че ще се борят до край, като изненадаха неприятно съперничките. Те започнаха уверено, взеха преднина и започнаха да диктуват играта. В края на гейма "сините" водеха с 23:20, но отново пропуснаха две възможности за спечелването му. В решителните моменти този път българските момичета демонстрираха своя потенциал, а Кати Димитрова затвори гейма с два последователни блока - 27:25. В четвъртата част румънският тим не позволи повече изненади, като отново взе нещата в свои ръце. Гостенките направиха разлика, задържаха я до край и спечелиха мача след убедителното 25:17.

Страхотен мач за Левски изигра Моника Кръстева, която бе над всички и заби 25 точки (2 блока, 1 ас и 38% ефективност в атака), но и нейните усилия не бяха достатъчни за успеха. За тима на КСМ испанката Милагрос Кояр реализира 21 точки (1 блок и 43% ефективност в атака) за победата.