Трифон Лапков и Грьонинген започнаха със загуба за Купата на CEV (видео)

Бившият волейболист на Добруджа 07 (Добрич) Трифон Лапков и холандският му отбор Абиант (Грьонинген), които отпаднаха от Шампионската лига, започнаха със загуба о участието си във втория по сила евротурнир за Купата на CEV. Шампионите на Холандия паднаха като гости на германския СВД пауърволейс (Дюрен) с 0:3 (23:25, 18:25,19:25) в първи мач от 1/16-финалите на турнира, игран снощи пред около 1500 зрители в зала "Арена Крайс".

Срещата-реванш е на 21 декември (четвъртък) от 21,00 часа българско време в Холандия. Там волейболистите на Грьонинген трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1 гейма, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм. Победителят от този двубой ще се класира на 1/8-финалите за Купата на CEV, където го очаква победителя от двойката между турския Зираатбанк (Анкара) и румънския СКМ Универтатя (Крайова).

Трифон Лапков игра силно цял мач за своя тим и стана втори по резултатност с 11 точки (2 блока, 1 ас, 36% ефективност в атака, 57% позитивно и 14% перфектно посрещане). Най-резултатен за Грьонинген бе отново Щайн Ван Шие с 16 точки (1 блок и 44% ефективност в атака). За домакините от Дюрен Марвин Пролингеуер реализира 17 точки (4 блока, 2 аса и 48% ефективност в атака), а латвиецът Роман Саус добави още 14 точки (2 блока, 57% ефективност в атака и 32% позитивно посрещане) за победата.