Жоан Мир счупи рекорд при 250-кубиковите мотори на MotoGP (видео)

Жоан Мир (Испания, Honda) стана единственият пилот в Moto3 с осем или повече победи за един сезон след въвеждането на 250-кубиковия клас в световния шампионат по мотоцилетизъм, като същевременно се изравни с рекордьорите Луис Салом и Романо Фенати в общата класация с деветия си успех. Той спечели Гран При на Арагон при луда надпревара с Фабио Ди Джанантонио (Италия, Honda) и Енеа Бастианини (Италия, Honda) и увеличи преднината си на върха в генералното класиране.

Победителят от квалификациите Хорхе Мартин (Испания, Honda) спечели холшота в официалния старт и се откъсна от преследвачите заедно с Бастианини още в първите обиколки. "Звярът" изпревари бързо своя сънародник, но двамата бяха настигнати от Арон Канет (Испания, Honda) и Жоан Мир (Испания, Honda), за да се получи класическо Moto3 състезание.

Шест обиколки преди карирания флаг Мир излезе начело, но само след още две завъртания на пистата Ди Джанантонио изпревари своя съперник. Италианецът водеше известно време, въпреки че стартира едва 14-и, но в самия край "картите" се разбъркаха и Мир поведе пред Ди Джанантонио и Бастианини. Карайки почти рамо до рамо, тримата завършиха с аванс от 0.043 секунди за Мир срещу Ди Джанантонио и допълнителни 0.008 секунди пасив за Бастианини. Мартин завърши четвърти, а Канет - пети.

В генералното класиране води Мир с актив от 271 точки - с повече от 80 пред Романо Фенати (Италия, Honda), който завърши едва десети. Канет е трети със 173 точки.