Турнир на талантите U14 : Зона Пловдив - Зона Варна 1:0

България остана без медал на Европейското

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години остана без медал на Европейското първенство в Турция, което се провежда за първи път за тази възраст. Воденият от селекционера Драган Иванов тим падна от домакините от Турция с 0:3 (14:25, 20:25, 24:26) в мача за бронза, игран този следобед пред около 1000 зрители в залата на град Коня.

По този начин младите български "лъвчета" завършиха на 4-о място в крайното класиране на шампионата на Стария континент. Връстниците им от Турция пък спечелиха бронзовите медали. Това бе втора загуба на България от Турция на турнира, след като българите остъпиха на домакините и в предварителната група с 1:3 гейм. По-късно тази вечер е големият финал на първенството между Италия и Белгия.

Турците тръгнаха силно от началото на първия гейм и без проблеми го затвориха с убедителното 25:14. Впоследствие във втората част силите бяха изравнени и играта се движеше точка за точка, в ключовите моменти, обаче, домакините показаха характер и поведоха с 2:0 след 25:20. Третия гейм също бе равностоен, като на моменти дори българските момчета водеха с 1-2 точки, но в крайна сметка Турция го измъкна трудно с 26:24, а с това спечели мача с 3:0 и бронзовите медали.

Най-резулатни за българския тим станаха Самуил Вълчинов (2 блока, 33% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) и влезлият като резерва Желязко Апостолов (1 блок и 75% ефективност в атака) с по едва 8 точки. За турците Каан Гюрбюз бе над всички с 16 точки (59% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ 0:3 (14:25, 20:25, 24:26)
БЪЛГАРИЯ: Любослав Телкийски 7, Алберт Албаадж 2, Самуил Вълчинов 8, Денис Карягин 7, Николай Захариев 3, Теодор Йорданов 1 - Петко Иванов-либеро (Желязко Апостолов 8, Божидар Георгиев, Андрей Христов 3)
Старши-треньор: Драган Иванов
ТУРЦИЯ: Беркюн Юстюндадж 3, Каан Гюрбюз 16, Мирза Лагумджия 12, Неджми Токатлиоолу 3, Серхат Узун 7, Ахмет Тюмер 9 - Дорук Дайоолу-либеро (Джафер Къркът 3)
Старши-треньор: Хюсеин Дюзчелер.