"Ролан Гарос" ще има нов шампион! (видео)

Миналогодишният шампион на "Ролан Гарос" е детрониран! Сърбинът Новак Джокович, номер 2 в схемата, загуби на 1/4-финалите с 6:7 (5), 3:6, 0:6 от поставения под №6 австриец Доминик Тийм (Австрия).

Джокович имаше само един загубен сет в петте мача, които бе изиграл срещу Тийм досега, а при последната им среща преди днешния сблъсък - на полуфиналите на "Мастърс"-а в Рим през май, сърбинът прегази австриеца с 6:1, 6:0. Джокович срази Тийм с 6:2, 6:1, 6:4 на полуфиналите в Париж през миналата година.

Днес обаче 30-годишният сърбин не успя да покаже най-доброто от себе си. Сърбинът водеше в първия сет, но го загуби след оспорван тайбрек. В следващите две части силите на Ноле стигнаха за общо 3 гейма и така той напуска турнира, а 23-годишният Тийм ще играе на полуфиналите с 9-кратния шампион Рафаел Надал. Поставеният под №4 испанец изигра само 10 гейма срещу Пабло Кареньо Буста (6:2, 2:0) преди сънародникът му да се откаже. Рафа загуби последната си среща с Тийм - на 1/4-финалите в Рим тази година, но има 4 успеха в 6 двубоя с австриеца. Двамата ще се изправят един срещу друг за четвърти път на клей този сезон. Надал записа двусетови победи над Тийм на финалите в Барселона и Мадрид.

Днес Тийм първи реализира пробив в мача - за 2:1 в първия сет. Джокович обаче веднага върна пробива, а веднага след това реализира още един и поведе с 4:2. Сърбинът не успя да задържи аванса си от пробив в резултата и Тийм изравни за 4:4. Стигна се до тайбрек, в който първите шест точки бяха мини-пробиви. Тийм сложи край на тази серия, повеждайки с 4:3 след смяната на полетата, а при 4:4 пак реализира мини-пробив. Австриецът си извоюва два поредни сетбола при 6:4 и се възползва от втория, затваряйки този толкова оспорван първи сет.

Втората част започна с изоставане от 0:30 на сервиращия Тийм, но австриецът не само взе подаването си, но веднага след това реализира и пробив, който му позволи малко по-късно да поведе с 3:0. Това се оказа решаващо и в крайна сметка Тийм взе и втория сет - 6:3.

В третия сет Тийм набързо довърши съперника си, който изглеждаше безпомощен на корт "Сюзан Леглен". Третият сет продължи едва 23 минути и след общо 2 часа и 17 минути игра Тийм се класира за втория си пореден полуфинал в Париж, в своя мач №250 в тура. Австриецът върви по стъпките на сънародника си Томас Мустер (бивш №1 в света), който спечели Откритото първенство на Франция през 1995 година.