Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград 1:1

Христина Русева и Галатасарай детронираха Вакъфбанк и са на исторически финал в Турция

Волейболната националка Христина Русева и нейният Галатасарай (Истанбул) се класираха на исторически финал в турската Лига 1, след като сътвориха истинско чудо и детронираха гранда Вакъфбанк.

Русева и съотборничките й отстъпиха на Вакъфбанк с 2:3 (25:20, 25:19, 23:25, 21:25, 10:15) във втория мач помежду им от полуфиналните плейофи, игран този следобед пред около 1000 зрители в зала "Бурхан Фелек". Въпреки загубата, Галатасарай се класира за финалния плейоф благодарение на категоричната си победа с 3:0 гейма в първата среща преди 3 дни.

Отборът на Галатасарай се класира на финала в първенството за първи път в своята история откакто се провежда под тази форма с плейофи (б.р. от сезон 1983/84 година). Преди това далеч в миналото "Джим бом" е ставал шампион 5 пъти, а 7 пъти е оставал втори в класирането. Във финала волейболистките на Галатасарай ще спорят за шампионската титла на Турция срещу Фенербахче, който елиминира световния клубен шампион Еджзаджъбаши след "златен" гейм. Във финалният плейоф ще се играе до 3 победи от 5 мача, като срещите ще бъдат в края на месеца след финалната четворка на Шампионската лига.

Христина Русева влезе в игра в третия гейм, когато всичко бе решено, и се отчете с една единствена точка за своя тим. Най-резултатни за Галатасарай станаха родената в Тринидад и Тобаго Шинийд Джак, Аслъ Калач и Гюлдениз Йонал с по 13 точки. За тима на Вакъфбанк холандската националка Лонеке Сльотжес заби 25 точки (2 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака) за победата, която бе единствено за престиж.