“Канарите” първи полетяха към полуфинала за Купата на България (видео)

Отборът на Ботев (Пловдив) е първият полуфиналист в тазгодишното издание на турнира за Купата на България. В здрав и оспорван сблъсък "канарчетата" спечелиха с минималното 1:0 гостуването си на Пирин (Благоевград). В герой за "жълто-черните" се превърна капитанът им Лъчезар Балтанов, който реализира в 27-ата минута единственото попадение в срещата.

Домакините не успяха да отговорят на предизвикателството, отправено им от юношата на Левски, трудно стигаха до удар по посока противниковата врата и въпреки положените усилия, се простиха с възможността да намерят място сред последните четири отбора в турнира. Играчите на Николай Киров пък с интерес чакат другите три срещи и предстоящия след това жребий, за да разберат с кой отбор ще мерят сили за място в заветния двубой за трофея.

Първите 45 минути на битката в Благоевград предложиха много битка и по-малко футбол. Двубоят започна неприятно за домакините, които още в 6-ата минута понесоха тежък удар. Опитният Орлин Старокин получи контузия и бе принуден да отстъпи мястото си на Даниел Младенов. “Орлета” и “канарчета” се хвърлиха здраво в мача, но превес в тези минути взеха физическите единоборства и грешките при разиграванията. До реални опасности така и не се стигаше.

При първата такава пред вратата на приятната изненада тази пролет в Първа професионална лига - Пирин, се стигна и до гол във вратата на Благой Макенджиев. В 27-ата минута Филипе Бризола центрира меко отляво, Омар Косоко се пребори първи да играе с топката в наказателното поле и с глава свали към капитана Лъчезар Балтанов. Юношата на Левски изобщо не се поколеба и мигновено прати с плътен удар с десния крак топката в мрежата на Макенджиев.

В оставащите минути до края на първата част момчетата на Милен Радуканов не успяха да отговорят подобаващо на отправеното им от Ботев предизвикателство. “Орлетата” отправиха първия си удар по посока вратата на Георги Георгиев едва в 31-ата минута, но след рикошет топката излезе в ъглов. От своя страна възпитаниците на Николай Киров на два пъти стигнаха в опасна близост до вратата на Пирин и при малко повече концентрация в предни позиции можеха да удвоят аванса си на стадион “Христо Ботев”.

Началото на втората част бе белязано от прекъсване за няколко минути, след като феновете и на Пирин, и на Ботев запалиха димки и факли. След подновяването на играта Стилиян Николов опита късмета си от далечна дистанция, но Георгиев бе на мястото си и улови без проблеми. В 56-ата минута пък целият стадион бе на крака, след като в игра се появи любимецът и на местните фенове, и на “бултрасите” Иван Цветков.

В 69-ата минута Филипе Бризола получи топката по лявото крило, освободи се технично от двама футболисти в зелено и напредна към наказателното поле на “орлета”. След като никой от домакините не го пресрещна, пред бразилеца се отвори пространство и от около 22-23 метра стреля много силно, но Макенджиев се намеси добре и изчисти в ъглов. След последвалото изпълнение отново юношата на благоевградчани трябваше да се намеси, след като и Тодор Неделев опита късмета си. Ударът на офанзивния полузащитник обаче бе твърде слаб и не затрудни по никакъв начин стража на Пирин.

Влизането на Иван Цветков определено раздвижи играта на “орлетата” в предни позиции, но въпреки че те бяха по-активният тим, че повече владееха инициативата и се бяха настанили трайно в половината на “канарчетата”, рядко стигаха до реална възможност за гол пред Георгиев. Така, въпреки неимоверното желание и усилията, които положиха, футболистите на Милен Радуканов не успяха да стигнат до изравнително попадение и се простиха с мечтата си да стигнат полуфинал в турнира за Купата на България.