Звездите на Нефтохимик излъгаха ЦСКА в полуфинал №2 (видео + галерия)

Звездният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) са само на победа от класиране за финала в Суперлигата на България. Воденият от треньора Петър Дочев тим буквално излъга като гост победителя в редовния сезон ЦСКА с 3:2 (25:23, 23:25, 24:26, 25:16, 20:18) в мач №2 от полуфиналните плейофи, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Борис Гюдеров" в Перник.
Полуфинал №2: ЦСКА - Нефтохимик 2010 2:3
По този начин бургазлии поведоха с 2-0 победи в плейофната серия. Играе се до 3 успеха от 5 мача. Третата и четвъртата среща между двата тима ще бъдат в зала "Младост" в Бургас. Първият от двата двубоя е в неделя (2 април) от 17,00 часа.
Първия гейм на срещата започна по-добре за "червените", които поведоха с 2:0 след силна атака на Смилен Мляков и контра през центъра на Красимир Георгиев. Играта продължи точка за точка до 6:4, след което последва отлична единична блокада на Яни Георгиев за 7:4. Първата техническа пауза пък дойде при 8:5 за армейците след технично отиграване на опитния Христо Цветанов. Нов блок на Яни Георгиев и 9:5. Разликата нарасна до 12:7 след атака в аут на Мартин Пенев, което накара треньорът на бургазлии Петър Дочев да вземе тайм-аут. Постепенно Нефтохимик успя да намали до 14:13 след контра на Красимир Гайдарски и успешна блокада на Петър Христов. Гостите от Бургас дори изравниха при 15:15 след грешка на Яни Георгиев. Все пак, второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за ЦСКА след бърза атака на Цветанов. Атака и блок на Пенев - 17:16 за Нефтохимик и прекъсване за Сашо Попов. Равностойната игра на двата тима продължи, като "червените" успяха да излязат напред в резултата при 20:19 след силен ас на Краси Георгиев. Последва нов обрат и 21:20 за бургазлии след мощна атака на Валентин Братоев. Атака на Цветанов и контра на Мляков и 22:21 за армейците. В крайна сметка ЦСКА взе гейма с 25:23 след поредна атака през центъра на Цветанов и страхотен блок на Мляков.
В началото на втория гейм Нефтохимик дръпна бързо с 4:1 след атака на Николай Николов, контра на Петър Христов и ас на Мартин Пенев. Въпреки усилията на ЦСКА, бургазлии запазиха преднината си до 8:5 след ас на разпределителя Георги Братоев. Нов ас на Братоев и атака в аут на Пламен Шекерджиев - 10:5 и прекъсване за Сашо Попов. Последва докосване на мрежата от страна на "червените" и две блокади на Краси Гайдарски и Вальо Братоев за 13:5. Междувременно в игра за ЦСКА влезе втория разпределител Стефан Стоянов. Разликата набъбна до 15:5 след нова директна точка от сервис на Георги Братоев и контра на Христов. Техническата пауза пък дойде при 16:7 за Нефтохимик след нова успешна атака на Христов. "Червените" намалиха изоставането си до 17:11 след единичен блок на Краси Георгиев и ас на Смилен Мляков. Гостите от Нефтохимик запазиха предимството си до 21:15 след нова атака на Вальо Братоев. ЦСКА спасиха 6 геймбола благодарение на влезлите като резерви Тодор Костов и Иван Крачев, за да се стигне до 24:23. Все пак, Нефтохимик измъкна гейма с 25:23 след блокада на Георги Братоев и изравни на 1:1.
Третият гейм стартира с атака и блокада на Яни Георгиев и ас на Иван Крачев за 3:0 за ЦСКА. Двата тима продължиха равностойно до първата техническа пауза, която дойде при 8:5 за "червените" след грешка от сервис на Вальо Братоев. Последва равенство при 9:9 след две грешки на Крачев от сервис и в атака. Нефтохимик дори поведе с 10:9 след единична блокада на Ники Николов, което накара Сашо Попов да поиска тайм-аут. Играта продължи точка за точка до 13:12, след което последва технично пускане и страхотен единичен блок на Вальо Братоев и 15:12 за бургазлии. Въпреки тайм-аута за Сашо Попов, блокада на Краси Гайдарски и 16:12. Атака на Христо Цветанов и пускане на Крачев за 16:14. Последва ново равенство при 17:17 след две отлични единични блокади на Краси Георгиев. Равенството се запази до 19:19, след което гостите дръпнаха с 21:19 след сервис в аут на Яни Георгиев и контра блок-аут на Вальо Братоев. ЦСКА стигна до 21:21 след ас на резервата Тодор Костов. Последваха два миниобрата и 24:22 за Нефтохимик след атака в аут на Пламен Шекерджиев и ас на Ники Николов. Грешка от сервис на Николов и атака в аут на Вальо Братоев и 24:24. Армейците успяха да надделеят с 26:24 след нова грешка на Вальо Братоев и блокада на Христо Цветанов.
Четвъртата част започна отлично за Нефтохимик, които поведоха с 4:0. Въпреки прекъсването за Сашо Попов, разликата нарасна до 6:0 след продължилата серия от сервиси на Ники Николов. ЦСКА успяха да стопят изоставането си, но все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за бургазлии след грешка от сервис на Краси Георгиев. Разликата леко нарасна при 10:6 след бърза атака през центъра на Ники Николов. Гостите увеличиха преднината си до 12:7 след отличен блок на Георги Братоев. Предимството на Нефтохимик продължи да расте до 16:10. Момчетата на Петър Дочев запази преднината си и даже я увеличиха до 20:13 след нова блокада на Ники Николов. В крайна сметка Нефтохимик спокойно спечели гейма с 25:16 след успешен блок на Георги Братоев и вкара мача в тайбрек.
Петият решителен гейм стартира напълно равностойно до 4:4, след което ЦСКА поведе с 6:4 след контра блок-аут на Пламен Шекерджиев и страхотна блокада на разпределителя Владимир Станков. Въпреки тайм-аута за Петър Дочев, размяната на полетата дойде при 8:5 за "червените" след блок на Христо Цветанов. Разликата стана 10:6 след успешна блокада на Яни Георгиев. ЦСКА стигна до мачбол при 14:11, но бургазлии успяха да изравнят при 14:12 след две грешки на армейците и контра на Вальо Братоев. На свой ред Нефтохимик имаше мачбол при 15:14 след нова атака на Вальо Братоев. Двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 18:18, но Нефтохимик измъкна тайбрека при четвъртата си възможност с 20:18 след страхотен блок на Вальо Братоев и атака в аут на Яни Георгиев.
Най-полезен за Нефтохимик стана Петър Христов с 21 точки (1 блок и 51% ефективност в атака), а Валентин Братоев добави още 18 точки (3 блока, 47% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за победата. За "червените" Пламен Шекерджиев (3 блока, 1 ас, 28% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и Красимир Георгиев (3 блока и 71% ефективност в атака) завършиха с 15 и 13 точки.
ЦСКА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 2:3 (25:23, 23:25, 26:24, 16:25, 18:20)

ЦСКА: Владимир Станков 2, Смилен Мляков 9, Пламен Шекерджиев 15, Яни Георгиев 11, Христо Цветанов 12, Красимир Георгиев 13 - Мартин Божилов-либеро (Стефан Стоянов, Тодор Костов 4, Иван Крачев 12, Андрей Николов)